Դահուկորդ Միքայել Միքայելյանի՝ մարզահագուստի վրա «Ադրբեջան» բառը փակելու քայլն առավել քան պարզ է, չունի պարզաբանման կարիք. Գագիկ Սարգսյանը՝ ի պատասխան ԿԳՄՍՆ հարցման
14:45 10/01/2026
Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարությունը իտալական Tour de Ski մրցաշարում հայ դահուկորդ Միքայել Միքայելյանի՝ մարզահագուստի վրա «Ադրբեջան» բառը կպչուն ժապավենով փակելուց ու տուգանվելուց հետո պարզաբանում ստանալու համար դիմել է Հայաստանի դահուկային սպորտի  ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարգսյանին։
Գագիկ Սարգսյանը հրապարակել է և ԿԳՄՍ նախարարության հարցումը, և իր պատասխանը՝ նշելով, որ «հայի արժանապատվությունը չունի պարզաբանման կարիք»։
Իսկ ԿԳՄՍ նախարարությանն ուղղված պարզաբանման մեջ  նշել է. «Տեղեկացնում ենք, որ Ձեր կողմից նշված Tour de Ski-ին պարզապես մրցաշար չէ, այլ դահուկավազքի աշխարհի գավաթի փուլերից մեկը, և ինչպես նաև «Ադրբեջան» գրառումը եղել է ոչ թե մարզաշապիկի, այլ մրցումային համարի վրա, և հայորդու քայլն առավել քան պարզ է, և կարծում ենք, որ չունի պարզաբանման կարիք»։
Օրեր առաջ կայացած ասուլիսում հայ դահուկորդի քայլի մասին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել էր. «Սպորտը պետք է լինի սպորտի մասին, կարևոր է,  որպեսզի մենք մարզական հրապարակում մրցման ժամանակ հնարավորինս հետևենք  արդար, ազնիվ սպորտի բոլոր կանոններին»։

Федерация - про поступок заклеившего на форме надпись «Азербайджан» лыжника Микаеляна: «Достоинство армянина не нуждается в разъяснении»
15:34 10/01/2026
Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) запросило разъяснения у президента Федерации лыжного спорта Армении Гагика Саркисяна после того, как армянский лыжник Микаел Микаелян был оштрафован во время старта многодневной лыжной гонки Тур де Ски (Tour de Ski) в сезоне 2025/2026 в Италии за то, что он заклеил надпись «Азербайджан» на своем спортивном костюме.
В разъяснении для МОНКС Армении он указал, что «Tour de Ski – это не просто турнир, а один из этапов Кубка мира по лыжным гонкам, а надпись «Азербайджан» находилась не на спортивной форме, а на соревновательном номере спортсмена, и шаг сына армянского народа является более чем понятным, на наш взгляд, он не нуждается в разъяснении».
7 января министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян на пресс-конференции сообщила, что ведомство намерено обратиться за разъяснениями в Федерацию лыжного спорта Армении. «Мой ответ таков: спорт должен быть о спорте, и важно, чтобы мы во время соревнований на спортивных площадках максимально соблюдали все правила честного, справедливого спорта», – сказала она.