Հացադուլ, օր 9-րդ. Առողջությանս հետ կապված խնդիրների մասին. քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյան
Ջերմ ողջույններ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից։ Տեղեկացա, որ իմ պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն արդեն հայտնել է առողջությանս հետ կապված խնդիրների մասին, և ցանկանում եմ մի քիչ մանրամասնել իրավիճակը։ Նախ, մինչև մեզ ազատությունից ապօրինի զրկելը՝ նախորդ տարվա դեկտեմբեր ամսին, ես պլանային վիրահատություն ունեի, որը պլանավորվել էր դեռևս սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին։
Քանի որ ռեժիմն ինձ «հետույք» բառի համար կալանավորեց, վիրահատությունը տեղի չունեցավ, իսկ բանտային պայմաններն էլ ավելի վատթարացրեցին իրավիճակը և մենք ստիպված եղանք դիմել ինձ բուժող բժշկին «Արմավիր» ՔԿՀ այց կատարելու համար։ Տվյալ դիմումը գրել էինք հունվարի 5-ին և ապօրինի կալանքի երկարացումից հետո հայտարարածս հացադուլի 7-րդ օրը բժիշկը հնարավորություն ունեցավ այցելելու և զննելու ինձ։ Այսինքն, դիմումը մուտքագրելուց 10 օր անց միայն բժշկին հնարավորություն տվեցին այցելել ինձ։ Հիմա, երբ բժիշկը ցուցել է շտապ վիրահատական միջամտություն, նույն ծառայությունն անհասկանալի պահանջներ է առաջ քաշում և ասում, որ տվյալ ցուցումը հնարավոր է իրականացնել նվազագույնը 10 օրում։
Այսինքն, ինձ առանց հանցակազմի առկայության պահում են ուղղակի գերության մեջ, վերադաս ատյանն ասում է՝ ապօրինի եք կալանավորել, դրանից հետո 3 ամսով նոր ապօրինի որոշմամբ երկարացնում են գերության ժամկետը, դրանից հետո ինձ ոչինչ չի մնում, քան հացադուլի միջոցով արտահայտել բողոքս, հետո ինձ՝ հացադուլավորիս, տեղափոխում են պատժախուց, իսկ արդեն հիմա ասում են՝ «10 օրից շուտ չենք կարող տեղափոխել, կարգն է այդպիսին»։ Հիմա պատկերացրեք, թե մենք ինչ աստիճանի բարոյազուրկ քրեական հանցագործ ռեժիմի հետ գործ ունենք։
Իմ հացադուլի նպատակներից մեկը հենց այս ամեն ինչը հնարավորինս լայն զանգվածների ցույց տալն էր։ Ոչ թե նրանց, ովքեր 2018-ից անցել են պայքարի բովով կամ նրանց, ովքեր իրենց սեփական մաշկի վրա զգացել են ռեժիմի անմարդկային էությունը, այլ նրանց, ովքեր միշտ «հեռու են եղել քաղաքականությունից»։ Այս ամենը ես ցանկանում էի մտցնել միջազգային հանրության փակ աչքերը, ինչն էլ այս ընթացքում արել է AntiFake.am-ի թիմը՝ հայտնի քաղաքական և հանրային գործիչների գործուն աջակցությամբ։ Հիմա հասել ենք հատակի հատակին, երբ սրանց իշխանության անմարդկայնությունն այլևս արձանագրված փաստ է և վստահաբար դեռ առաջիկա օրերին հատակի հատակից անդին է իջնելու։
Հիմա այս ամենի պատասխանատուների մասին. առավել քան վստահ եմ, որ ո՛չ «Արմավիր» ՔԿՀ-ի ղեկավարությունը, ո՛չ էլ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունն այս ամենում շահագրգռված չեն, անգամ՝ սրտացավ են, բայց այն մարդիկ, ովքեր ապօրինություններ թույլ կտան, ապագայում անձնական պատասխանատվություն են կրելու այս ամենի համար։ Նույն հաջողությամբ թե՛ դատախազությունում, թե՛ դատական համակարգում, թե՛ քննչական կոմիտեում, վստահաբար, կան առաքինի և իրենց մասնագիտությունը հարգող մարդիկ, բայց նրանք, ովքեր թաթախվել են քաղաքական հետապնդումների և ռեժիմի հրահանգները կատարելու պարտականության մեջ, ապագայում աներկբայորեն պատժվելու են դրա համար։
Ես այս ամեն ինչին շարունակում եմ քմծիծաղով նայել և, անկեղծ ասած, վստահ եմ, որ առջևում դեռ նոր «անակնկալներ» են լինելու։ Ես այդ անակնկալներին սպասում եմ, քանի որ գնալով ավելանում է այս ամենի անհատական պատասխանատուների ցուցակը։ Այս ամենի պատվիրատուների մասով ասելիք չկա, ինչ կար՝ ասվել է, բայց, ինչպես ասում են, խորհրդային բռնաճնշումների պատվիրատուն Ստալինն էր, բա այդքան մատնագիր գրողներն ովքե՞ր էին։
Հ.գ. Հացադուլի 9-րդ օրն ինձ որևէ պետական մարմնի ներկայացուցիչ չի այցելել, ՄԻՊ-ը չի այցելել՝ չնայած նրան, որ ես չեմ էլ սպասում իրենց, բայց գոնե ՄԻՊ-ի պարագայում դա պարտականություն էր։

Политзаключенный Нарек Самсонян: 9-й день голодовки. О моих проблемах со здоровьем
«Теплые приветствия из УИУ „Армавир”. Узнал, что мой адвокат – Рубен Меликян – уже сообщил о проблемах, связанных с состоянием моего здоровья, и я хотел бы немного подробнее разъяснить ситуацию. Прежде всего, еще до нашего незаконного лишения свободы, в декабре прошлого года, у меня была назначена плановая операция, которая готовилась еще с сентября-октября. Но поскольку режим арестовал меня из-за слова „задница“, операция так и не состоялась, а тюремные условия лишь усугубили ситуацию. В результате мы были вынуждены обратиться с просьбой о визите в УИУ „Армавир“ моего лечащего врача.
Данное обращение было подано 5 января, и лишь на 7-й день объявленной мной голодовки – уже после незаконного продления ареста – врачу позволили посетить и осмотреть меня. То есть врач получил возможность посетить меня только спустя 10 дней после подачи заявления. Теперь же, когда врач указал на необходимость срочного хирургического вмешательства, та же служба выдвигает непонятные требования и заявляет, что выполнить это предписание возможно не ранее чем через 10 дней.
То есть меня без наличия состава преступления удерживают просто в плену, вышестоящая инстанция подтверждает незаконность моего ареста, однако затем новым незаконным решением срок этого плена продлевают еще на три месяца. После этого мне не остается ничего, кроме как выразить свой протест посредством голодовки. Затем меня, находящегося на голодовке, переводят в карцер, а теперь заявляют: „Раньше чем через 10 дней перевести не можем – таков порядок“. Представьте себе, с каким лишенным нравственности преступным режимом мы имеем дело.
Одной из целей моей голодовки было показать все это как можно более широким массам. Не тем, кто с 2018 года прошел через горнило борьбы или на собственной шкуре ощутил бесчеловечную сущность режима, а тем, кто всегда „держался подальше от политики“. Я хотел донести все это закрывающему на все глаза международному сообществу, что в эти дни и делала команда AntiFake.am при активной поддержке известных политических и общественных деятелей. Сейчас мы достигли самого дна, когда бесчеловечность этой власти уже является зафиксированным фактом, и, уверен, в ближайшие дни она пробьет дно.
Что касается ответственных за происходящее. Я более чем уверен, что ни руководство УИУ „Армавир“, ни руководство ГНКО „ Центр уголовно-исполнительной медицины“ не заинтересованы в происходящем и даже проявляют сердобольное отношение. Однако те люди, которые допустят беззакония, в будущем понесут личную ответственность за все это. Точно так же и в прокуратуре, и в судебной системе, и в Следственном комитете, без сомнения, есть порядочные люди, уважающие свою профессию. Но те, кто погряз в политических преследованиях и в выполнении приказов режима, неизбежно будут за это наказаны в будущем.
Я продолжаю смотреть на все происходящее с иронией и, откровенно говоря, уверен, что впереди нас ждут новые „сюрпризы“. Я их жду, поскольку список персонально ответственных за все это продолжает расти. Что касается заказчиков – тут и говорить нечего, все уже сказано. Но, как говорится, заказчиком советских репрессий был Сталин, но кто же написал столько доносов?
P.S. На 9-й день голодовки меня не посетил ни один представитель государственных органов. ЗПЧ также не пришла – хотя я, честно говоря, этого и не ожидал, но в случае с ЗПЧ это было ее прямой обязанностью.