Հացադուլ, օր 9-րդ. Առողջությանս հետ կապված խնդիրների մասին. քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյան
Ջերմ ողջույններ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից։ Տեղեկացա, որ իմ պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն արդեն հայտնել է առողջությանս հետ կապված խնդիրների մասին, և ցանկանում եմ մի քիչ մանրամասնել իրավիճակը։ Նախ, մինչև մեզ ազատությունից ապօրինի զրկելը՝ նախորդ տարվա դեկտեմբեր ամսին, ես պլանային վիրահատություն ունեի, որը պլանավորվել էր դեռևս սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին։
Քանի որ ռեժիմն ինձ «հետույք» բառի համար կալանավորեց, վիրահատությունը տեղի չունեցավ, իսկ բանտային պայմաններն էլ ավելի վատթարացրեցին իրավիճակը և մենք ստիպված եղանք դիմել ինձ բուժող բժշկին «Արմավիր» ՔԿՀ այց կատարելու համար։ Տվյալ դիմումը գրել էինք հունվարի 5-ին և ապօրինի կալանքի երկարացումից հետո հայտարարածս հացադուլի 7-րդ օրը բժիշկը հնարավորություն ունեցավ այցելելու և զննելու ինձ։ Այսինքն, դիմումը մուտքագրելուց 10 օր անց միայն բժշկին հնարավորություն տվեցին այցելել ինձ։ Հիմա, երբ բժիշկը ցուցել է շտապ վիրահատական միջամտություն, նույն ծառայությունն անհասկանալի պահանջներ է առաջ քաշում և ասում, որ տվյալ ցուցումը հնարավոր է իրականացնել նվազագույնը 10 օրում։
Այսինքն, ինձ առանց հանցակազմի առկայության պահում են ուղղակի գերության մեջ, վերադաս ատյանն ասում է՝ ապօրինի եք կալանավորել, դրանից հետո 3 ամսով նոր ապօրինի որոշմամբ երկարացնում են գերության ժամկետը, դրանից հետո ինձ ոչինչ չի մնում, քան հացադուլի միջոցով արտահայտել բողոքս, հետո ինձ՝ հացադուլավորիս, տեղափոխում են պատժախուց, իսկ արդեն հիմա ասում են՝ «10 օրից շուտ չենք կարող տեղափոխել, կարգն է այդպիսին»։ Հիմա պատկերացրեք, թե մենք ինչ աստիճանի բարոյազուրկ քրեական հանցագործ ռեժիմի հետ գործ ունենք։
Իմ հացադուլի նպատակներից մեկը հենց այս ամեն ինչը հնարավորինս լայն զանգվածների ցույց տալն էր։ Ոչ թե նրանց, ովքեր 2018-ից անցել են պայքարի բովով կամ նրանց, ովքեր իրենց սեփական մաշկի վրա զգացել են ռեժիմի անմարդկային էությունը, այլ նրանց, ովքեր միշտ «հեռու են եղել քաղաքականությունից»։ Այս ամենը ես ցանկանում էի մտցնել միջազգային հանրության փակ աչքերը, ինչն էլ այս ընթացքում արել է AntiFake.am-ի թիմը՝ հայտնի քաղաքական և հանրային գործիչների գործուն աջակցությամբ։ Հիմա հասել ենք հատակի հատակին, երբ սրանց իշխանության անմարդկայնությունն այլևս արձանագրված փաստ է և վստահաբար դեռ առաջիկա օրերին հատակի հատակից անդին է իջնելու։
Հիմա այս ամենի պատասխանատուների մասին. առավել քան վստահ եմ, որ ո՛չ «Արմավիր» ՔԿՀ-ի ղեկավարությունը, ո՛չ էլ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարությունն այս ամենում շահագրգռված չեն, անգամ՝ սրտացավ են, բայց այն մարդիկ, ովքեր ապօրինություններ թույլ կտան, ապագայում անձնական պատասխանատվություն են կրելու այս ամենի համար։ Նույն հաջողությամբ թե՛ դատախազությունում, թե՛ դատական համակարգում, թե՛ քննչական կոմիտեում, վստահաբար, կան առաքինի և իրենց մասնագիտությունը հարգող մարդիկ, բայց նրանք, ովքեր թաթախվել են քաղաքական հետապնդումների և ռեժիմի հրահանգները կատարելու պարտականության մեջ, ապագայում աներկբայորեն պատժվելու են դրա համար։
Ես այս ամեն ինչին շարունակում եմ քմծիծաղով նայել և, անկեղծ ասած, վստահ եմ, որ առջևում դեռ նոր «անակնկալներ» են լինելու։ Ես այդ անակնկալներին սպասում եմ, քանի որ գնալով ավելանում է այս ամենի անհատական պատասխանատուների ցուցակը։ Այս ամենի պատվիրատուների մասով ասելիք չկա, ինչ կար՝ ասվել է, բայց, ինչպես ասում են, խորհրդային բռնաճնշումների պատվիրատուն Ստալինն էր, բա այդքան մատնագիր գրողներն ովքե՞ր էին։
Հ.գ. Հացադուլի 9-րդ օրն ինձ որևէ պետական մարմնի ներկայացուցիչ չի այցելել, ՄԻՊ-ը չի այցելել՝ չնայած նրան, որ ես չեմ էլ սպասում իրենց, բայց գոնե ՄԻՊ-ի պարագայում դա պարտականություն էր։

Political prisoner Narek Samsonyan addresses health issues on 9th day of hunger strike
Warm greetings from Armavir Penitentiary. I was informed that my defense attorney, Ruben Melikyan, has already reported on my health issues, and I would like to provide some details on the situation. First, before we were illegally deprived of our liberty in December of last year, I had a scheduled surgery that had been planned as far back as September-October.
Since the regime arrested me for the word "buttocks," the surgery did not take place. Prison conditions further worsened the situation, and we were forced to apply for my treating physician to visit "Armavir" Penitentiary. We wrote that request on January 5th, and on the 7th day of the hunger strike I declared following the illegal extension of my imprisonment, the doctor finally had the opportunity to visit and examine me. In other words, only 10 days after filing the request was the doctor allowed to see me. Now, after the doctor has indicated the need for urgent surgical intervention, the same service is putting forward incomprehensible demands, stating that this indication can be implemented in a minimum of 10 days.
That is to say, they are holding me in captivity without the presence of a corpus delicti (elements of a crime); the higher court states that I was detained illegally, yet after that, they extend the term of captivity for another 3 months via a new illegal decision. After that, I have no choice but to express my protest through a hunger strike. Then, they transfer me—a hunger striker—to a punishment cell (solitary confinement), and now they say: "We cannot transfer you [for surgery] sooner than 10 days; that is the procedure." Now imagine the degree of the immoral, criminal regime we are dealing with.
One of the goals of my hunger strike was precisely to show all of this to the widest possible masses. Not to those who have gone through the crucible of struggle since 2018 or those who have felt the regime's inhumane nature on their own skin, but to those who have always "stayed away from politics." I wanted to force open the closed eyes of the international community to all of this, which the AntiFake.am team has been doing during this time with the active support of prominent political and public figures. We have now reached the absolute bottom, where the inhumanity of this government is an established fact, and surely, in the coming days, it will sink even lower than rock bottom.
Now, regarding those responsible for all this: I am more than confident that neither the leadership of "Armavir" Penitentiary nor the leadership of the "Penitentiary Medical Center" SNCO are interested in this; they may even be compassionate. However, those individuals who allow illegalities to occur will bear personal responsibility for all this in the future. By the same token, there are surely virtuous people who respect their profession within the Prosecutor's Office, the judicial system, and the Investigative Committee. But those who have wallowed in the duty of carrying out political persecution and the regime's orders will undoubtedly be punished for it in the future.
I continue to look at all of this with a smirk, and frankly, I am certain that there are still new "surprises" ahead. I await these surprises, as the list of individuals personally responsible for all this continues to grow. There is nothing left to say about those who ordered this; what needed to be said has been said. But, as they say, the client of the Soviet repressions was Stalin, yet who were the ones writing so many denunciations?
P.S. On the 9th day of the hunger strike, no representative of any state body has visited me. The Human Rights Defender has not visited—despite the fact that I do not even expect them, in the case of the Human Rights Defender, it was a duty.