Հացադուլ, օր 11-րդ. երեկվա մասին. քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյան
Ջերմ ողջույններ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից։ Այսօր լրանում է հացադուլի մեջ գտնվելուս 11-րդ օրը և, փառք Աստծո, օրգանիզմս դեռ թույլ է տալիս ամենօր հաղորդակցվելու մասին տվածս խոստումն իրականացնել։ Այսօր հնարավորինս կարճ կլինեմ, ընդամենը տեղեկատվություն կտամ ձեզ երեկվա իրավիճակի հետ կապված։
Երեկ առավոտյան կրծքավանդակիս շրջանում սեղմող ցավեր և շնչարգելություն ունեի, ինչն այդքան էլ լավ նախանշան չէր։ Քանի որ ՔԿՀ-ում շաբաթ և կիրակի օրերին 1100 հոգանոց անձնակազմին սպասարկում է ընդամենը 2-3 բուժակ (ուշադրությու՛ն, բուժակ, ոչ թե բժիշկ), ստիպված էին ահազանգել շտապօգնություն։ Տեղում զննելով՝ շտապօգնության անձնակազմն ինձ հիվանդանոց տեղափոխելու անհրաժեշտություն տեսավ, քանի որ նախանշանները նախաինֆարկտային շրջանի էին։ Հիվանդանոցում համապատասխան ստուգումներից և տրոպոնինի կենսանմուշ վերցնելուց հետո նախաինֆարկտային վիճակը հերքվեց, և ինձ տեղափոխեցին ՔԿՀ՝ պատժախուց։ Այսքանը երեկվա հետ կապված։ Շնորհակալ եմ անհանգստանալու համար։
Երեկվա արձագանքներում ևս նկատելի էին հացադուլի հետ կապված տարբեր մոտեցումներ, բայց այսօր դրանց չեմ արձագանքի, այլ ուղղակի կխնդրեմ բոլոր հետաքրքրված մարդկանց կարդալ իմ լավ ընկեր, քաղաքագետ Վլադիմիր Մարտիրոսյանի գրառումը, որը կդրվի սույն գրառման մեկնաբանություններում։ Վլադիմիր Մարտիրոսյանն ինձ լավ ճանաչելով (մագիստրոսական թեզիս պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահն էր ԵՊՀ-ում) և փայլուն տիրապետելով իր մասնագիտությանը՝ շատ մատչելի և հասկանալի ձևով ներկայացրել է հացադուլ հայտարարելու վերաբերյալ բոլոր խնդրահարույց և թիրախային ասպեկտները։ Շնորհակալ եմ ընկերոջս նմանատիպ բացատրական և մասնագիտական արձանագրումների համար։ Ստորագրում եմ ամեն բառի տակ։

Политзаключенный Нарек Самсонян: Голодовка, день 11-й. О вчерашнем. Политзаключенный Нарек Самсонян
«Большой привет из УИУ «Армавир». Сегодня исполняется 11-й день моего нахождения в голодовке, и, слава Богу, организм все еще позволяет мне выполнять данное обещание о ежедневной связи. Сегодня буду по возможности краток, дам вам лишь информацию касательно вчерашней ситуации.
Вчера утром у меня были сдавливающие боли в области грудной клетки и одышка, что было не очень хорошим предзнаменованием. Поскольку в УИУ по субботам и воскресеньям 1100 человек (персонал и заключенные) обслуживают всего 2-3 фельдшера (внимание: фельдшера, а не врача), они были вынуждены вызвать скорую помощь. Осмотрев меня на месте, бригада скорой помощи увидела необходимость в госпитализации, так как симптомы указывали на предынфарктный период. В больнице после соответствующих обследований и взятия биообразца на тропонин предынфарктное состояние было опровергнуто, и меня перевезли обратно в УИУ, в карцер. Это все, что касается вчерашнего дня. Спасибо за беспокойство.
В реакциях на вчерашние события также были заметны различные подходы к голодовке, но сегодня я не буду на них отвечать, а просто попрошу всех заинтересованных людей прочитать запись моего хорошего друга, политолога Владимира Мартиросяна, которая будет размещена в комментариях к этому посту. Владимир Мартиросян, хорошо зная меня (он был председателем комиссии по защите моей магистерской диссертации в ЕГУ) и блестящее владея своей профессией, в очень доступной и понятной форме представил все проблемные и целевые аспекты объявления голодовки. Благодарен другу за подобные разъяснительные и профессиональные констатации. Подписываюсь под каждым словом.