Նարեկ Սամսոնյանի վիճակը գնալով ավելի վատանում է, ավելի թուլանում է․ Մելիքյան
Այսօր՝  հունվարի 20-ին  քաղբանտարկյալ, «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանի հացադուլի 12-րդ օրն է:
Պաշտպան  Ռուբեն Մելիքյանը հայտնում է, որ երեկ երեկոյան է այցելել  Նարեկ Սամսոնյանին, հացադուլը շարունակում է։
«Վիճակը, բնականաբար, գնալով ավելի  վատանում է, ավելի թուլանում է։ Դա բնական պրոցես է։ Իհարկե, բոլորս էլ հասկանում ենք, որ այս ամենն իր առոջության վրա է անդրադառանում, բայց ինքը հաստատակամ է»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասում է  Ռ.Մելիքյանը։
Նա նշում է, որ երեկ երկար զրույց է ունեցել առողջապահության նախարարության «Քեակատարողական բժշկություն կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Արմավիր ստորաբաժանման ներկայացուցիչների հետ։
«Օրենքի սահմաններում գործունեություն եմ նկատում նրանց կողմից։ Անհրաժեշտ պարզաբանումներ են ներկայացրել ընթացակարգի հետ կապված։ Բժիշկն այցելել էր, նշել էր, որ հնարավորինս արագ պետք է իրականացնել վիրահատություն։ Ինձ պարզաբանել էին, որ ընթացակարգերը սովորաբար 10-15 օր են տևում։ Երեկ խոսակցության ընթացքում զգացի, որ հրատապության ռեժիմով են հարցին վերաբերում, փորձում են արագ դա կազմակերպել»,- ասում է Մելիքյանը
Ռ.Մելիքյանն ավելի վաղ ասել էր. «Կներեք, չեմ բացահայտի բովանդակությունը, բայց լուրջ առողջական խնդիր ունի։ Հատկապես այդ հիվանդության պայմաններում հացադուլը շատ ավելի արագ է ազդում մարդու վրա, շատ ավելի արագ է մարդուն հյուծում։ Բժիշկների հետ եմ խոսել։  Դեկտեմբերին պլանային վիրահատություն էր նախատեսված, բայց նոյեմբերի 13-ին Նարեկին ձերբակալեցին, կալանավորեցին, բանտային պայմաններում խնդիրները մեծացան»։

12-й день голодовки: адвокат Нарека Самсоняна сообщил об ухудшении его состояния
Сегодня, 20 января, 12-й день голодовки политзаключенного, председателя общественной организации «Гражданское сознание», основателя интернет-ресурса AntiFake.am, соавтора и ведущего подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна.
Адвокат Рубен Меликян сообщил, что накануне вечером посетил Нарека Самсоняна, который продолжает голодовку.
«Состояние, естественно, постепенно ухудшается, он все больше слабеет. Это естественный процесс. Конечно, все мы понимаем, что происходящее отражается на его здоровье, однако он остаётся твердым в своем решении», – заявил Р. Меликян в прямом эфире на своей странице в соцсети Facebook.
Он отметил, что накануне провел длительную беседу с представителями подразделения ГНКО «Центр уголовно-исполнительной медицины» министерства юстиции в УИУ «Армавир»
«Я вижу их деятельность в рамках закона. Были даны необходимые разъяснения относительно процедур. Врач посетил его и отметил, что операцию необходимо провести как можно скорее. Мне разъяснили, что подобные процедуры обычно занимают 10-15 дней. В ходе вчерашнего разговора я почувствовал, что к вопросу относятся в режиме срочности и пытаются как можно быстрее все организовать», – сказал Меликян.
Напомним, что 9 января суд продлил срок ареста соавторов подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна на три месяца. После решения суда Нарек Самсонян объявил о начале бессрочной голодовки с предварительным требованием отменить арест.
Ранее Р. Меликян заявлял: «Прошу прощения, я не буду раскрывать подробности, но у него есть серьезная проблема со здоровьем. В условиях этого заболевания голодовка значительно быстрее влияет на человека и гораздо быстрее истощает организм. Я общался с врачами. В декабре была назначена плановая операция, однако 13 ноября Нарека задержали и арестовали, а в условиях лишения свободы проблемы усугубились».