Հայաստանում սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության բաձր ցուցանիշը շարունակվում է արձանագրվել 0-4 տարեկանների շրջանում
2026 թվականի 4-րդ շաբաթվա ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված հիվանդացության ցածր ակտիվություն։
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային Կենտրոնից հայտնում են, որ հիվանդացությունը նախորդ շաբաթվա համեմատ նվազել է՝ 1.1 անգամ, իսկ նախորդ՝ 2025 թվականի միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ ցածր է՝ 2.1 անգամ։
Ընդհանուր դեպքերի գրեթե 75.4%-ը կազմում են 0-18 տարեկանները, առավել բաձր ցուցանիշը շարունակվում է արձանագրվել 0-4 տարեկանների շրջանում:
Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում են շրջանառվել գրիպ Ա տեսակի H3N2, H1pdm09 ենթատեսակի հարուցիչներ, այլ շնչառական վարակներից՝ ռինովիրուսի, ռեսպիրատոր սինցիտիալ վիրուսի, պարագրիպի, բոկավիրուսի, ադենովիրուսի հարուցիչները։

Acute respiratory infections decline in Armenia
Armenia recorded low levels of acute respiratory infections during the fourth week of 2026, according to the National Center for Disease Control and Prevention.
Health authorities reported a 1.1-fold decrease in cases compared with the previous week, and a 2.1-fold decline compared with the same period in 2025.
Children and adolescents aged 0–18 accounted for nearly 75.4% of all reported cases, with the highest infection rates continuing to be observed among children aged 0–4.
Several respiratory viruses are currently circulating in the country, including influenza A subtypes H3N2 and H1pdm09, as well as rhinovirus, respiratory syncytial virus (RSV), parainfluenza, bocavirus and adenovirus.