Ինչո՞ւ Մամիջանյանը ԵԽԽՎ-ում խոսելու փոխարեն, սկսեց պտտել ամուսնական մատանին
ԵԽԽՎ-ում նիստը նախագահողը ելույթի համար հնչեցրեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի անունը։ Ընդդիմադիր գործիչը ոտքի կանգնեց ու  տևական ժամանակ լուռ մնաց՝ պտտելով մատնեմատի ամուսանկան մատանին։
«Անսովոր է լռություն «լսել» այն դեպքում, երբ սպասում ես, որ ինչոր մեկը պետք է խոսի, այնպես չէ՞։ Այժմ դուք ունեք նույն զգացողությունը, ինչ մենք՝ հայերս, երբ սպասում ենք միջազգային հանրության արձագանքին մեր երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
Նիկոլ Փաշինյանը հարձակում է գործում Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա։ Հարձակվում է խոսքով և ուժով՝ լռություն։ Ավելի քան վեց ամիս չորս արքեպիսկոպոսներ կալանքի տակ են՝ լռություն։ Հայտնի բարերարն իր աջակցությունն է հայտնում Հայ Առաքելական եկեղեցուն և դրա համար ձերբակալվում՝ լռություն։
Մենք նախաձեռնում ենք իմպիչմենտի գործընթաց, և ընդդիմության վարչապետի միասնական թեկնածուն ձերբակալվում է՝ լռություն։ Կառավարության պաշտոնյաները թիրախավորում են անհատ լրագրողներին և մի ամբողջ լրատվական գործակալություններին՝ լռություն։ Ձերբակալվում են բլոգերներ։ Նրանցից մեկը հացադուլ է հայտարարում, և վերջինիս առողջությունն այն աստիճան է վատթարանում, որ երեկ նրան դատարան են բերել անվասայլակով՝ լռություն։
Պատգամավորներին, պաշտոնաթող նախագահներին, ընդդիմադիր առաջնորդներին կա'մ ձերբակալում են, կա'մ արգելում բացակայել երկրից՝ լռություն։ Այս սարսափելի փաստերի շարքը ես կարող եմ անվերջ շարունակել։   Քաղաքականապես իմ երկիրը բռնազավթված է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, ֆիզիկապես՝ Իլհամ Ալիևի։
Իմ ավելի քան 50 հայրենակից Հայաստանում զրկված են ազատությունից իրենց քաղաքական հայացքների համար, իսկ, պաշտոնական տվյալներով, իմ 19 հայրենակիցներ Բաքվում բանտարկության մեջ են միայն այն պատճառով, որ հայ են։   Ես ինքս ինձ համար որոշում կայացրել եմ՝ չեմ լռելու։ Այժմ, տիկնա'յք և պարոնայք, ընտրություն կատարելու ձեր հերթն է։

Символический жест: что заставило Мамиджаняна в ПАСЕ молчать и играть с обручальным кольцом?
На заседании ПАСЕ председатель сессии предоставил слово руководителю оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Айку Мамиджаняну. Оппозиционный политик поднялся с места и некоторое время молчал, крутя на безымянном пальце обручальное кольцо.
«Непривычно „слышать” тишину, когда ждешь, что кто-то должен говорить, верно? Сейчас вы испытываете то же чувство, что и мы, армяне, когда ждем реакции международного сообщества на события, происходящие в нашей стране», – сказал Мамиджанян.
«Никол Пашинян осуществляет атаку на Армянскую Апостольскую церковь. Атакует словом и силой. В ответ – тишина. Более 6 месяцев 4 архиепископа находятся под арестом. В ответ – тишина. Известный благотворитель выражает свою поддержку Армянской Апостольской церкви и за это оказывается за решеткой. В ответ – тишина.
Мы инициируем процесс импичмента, и единого кандидата оппозиции в премьер-министры арестовывают – тишина», – отметил он.
«Задерживают блогеров. Один из них объявляет голодовку, состояние его здоровья ухудшается настолько, что вчера его доставляют в суд в инвалидной коляске. Тишина», – подчеркнул он.
«Политически моя страна оккупирована Николом Пашиняном, физически – Ильхамом Алиевым. Свыше 50 моих соотечественников в Армении лишены свободы за свои политические взгляды, а, по официальным данным, 19 моих соотечественников находятся в бакинских застенках только потому, что они – армяне. Я сам для себя решил: молчать не стану», – подчеркнул Мамиджанян.