Ինչո՞ւ Մամիջանյանը ԵԽԽՎ-ում խոսելու փոխարեն, սկսեց պտտել ամուսնական մատանին
ԵԽԽՎ-ում նիստը նախագահողը ելույթի համար հնչեցրեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի անունը։ Ընդդիմադիր գործիչը ոտքի կանգնեց ու  տևական ժամանակ լուռ մնաց՝ պտտելով մատնեմատի ամուսանկան մատանին։
«Անսովոր է լռություն «լսել» այն դեպքում, երբ սպասում ես, որ ինչոր մեկը պետք է խոսի, այնպես չէ՞։ Այժմ դուք ունեք նույն զգացողությունը, ինչ մենք՝ հայերս, երբ սպասում ենք միջազգային հանրության արձագանքին մեր երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
Նիկոլ Փաշինյանը հարձակում է գործում Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա։ Հարձակվում է խոսքով և ուժով՝ լռություն։ Ավելի քան վեց ամիս չորս արքեպիսկոպոսներ կալանքի տակ են՝ լռություն։ Հայտնի բարերարն իր աջակցությունն է հայտնում Հայ Առաքելական եկեղեցուն և դրա համար ձերբակալվում՝ լռություն։
Մենք նախաձեռնում ենք իմպիչմենտի գործընթաց, և ընդդիմության վարչապետի միասնական թեկնածուն ձերբակալվում է՝ լռություն։ Կառավարության պաշտոնյաները թիրախավորում են անհատ լրագրողներին և մի ամբողջ լրատվական գործակալություններին՝ լռություն։ Ձերբակալվում են բլոգերներ։ Նրանցից մեկը հացադուլ է հայտարարում, և վերջինիս առողջությունն այն աստիճան է վատթարանում, որ երեկ նրան դատարան են բերել անվասայլակով՝ լռություն։
Պատգամավորներին, պաշտոնաթող նախագահներին, ընդդիմադիր առաջնորդներին կա'մ ձերբակալում են, կա'մ արգելում բացակայել երկրից՝ լռություն։ Այս սարսափելի փաստերի շարքը ես կարող եմ անվերջ շարունակել։   Քաղաքականապես իմ երկիրը բռնազավթված է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, ֆիզիկապես՝ Իլհամ Ալիևի։
Իմ ավելի քան 50 հայրենակից Հայաստանում զրկված են ազատությունից իրենց քաղաքական հայացքների համար, իսկ, պաշտոնական տվյալներով, իմ 19 հայրենակիցներ Բաքվում բանտարկության մեջ են միայն այն պատճառով, որ հայ են։   Ես ինքս ինձ համար որոշում կայացրել եմ՝ չեմ լռելու։ Այժմ, տիկնա'յք և պարոնայք, ընտրություն կատարելու ձեր հերթն է։

Armenian opposition lawmaker Hayk Mamijanyan opened his address to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) with an extended silence on Friday, calling attention to the international community’s failure to respond to political repression in Armenia .
When Mamijanyan’s name was announced by the session chair, the head of the Pativ Unem faction stood at the podium but did not speak for a while, instead slowly turning his wedding ring.
“It is awkward to hear silence when you are waiting for someone to speak, isn’t it?” Mamijanyan said. “Now, you feel the same way we Armenians do about the reaction of the international community about the things happening in my country.”
In his speech, Mamijanyan accused Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s government of targeting the Armenian Apostolic Church, suppressing political opposition and curbing press freedom. He cited the arrest of four archbishops held for more than six months, the detention of businessman and philanthropist Samvel Karapetyan who publicly supported the church, and the arrest of the opposition’s joint candidate for prime minister following the launch of impeachment proceedings.
“Reporters and whole media agencies get targeted by government officials. Silence,” he said.
“Bloggers get arrested. One of them goes on hunger strike, his health is so bad that yesterday he was brought to the court in a wheelchair. Silence.
Members of parliament, former presidents, oppositional leaders are arrested or banned from traveling. Silence.”
Turning to regional security, Mamijanyan said Armenia is “occupied politically” by Pashinyan and “physically” by Azerbaijani President Ilham Aliyev. He claimed more than 50 people in Armenia were imprisoned for their political views and that, according to official figures, 19 Armenians were currently jailed in Azerbaijan “just because they are Armenians.”
“I have decided for myself: I am not going to stay silent,” Mamijanyan told the assembly. “Now it’s your choice, ladies and gentlemen.”