Ամեն ինչ արվում է, հավանաբար, որպեսզի Եպիսկոպոսաց ժողովը խափանվի, խաթարվի ու չկայանա. Նաթան Սրբազան
«Չեմ կարող հիմա կոնկրետ որևէ բան ասել՝ կայանալու է Եպիսկոպոսաց ժողովը, թե ոչ, համենայնդեպս, Գերագույն հոգևոր խորհրդի 6 եպիսկոպոսների երկիրը լքելու արգելք կա»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք կայանալու է Եպիսկոպոսաց ժողովը:
Ըստ Նաթան Սրբազանի, այս ամենը Եպիսկոպոսաց ժողովի կայացմանը խոչընդոտ է. «Եպիսկոպոսաց ժողովը պիտի ունենա իր քվորումը և պիտի ունենա նաև եպիսկոպոսների ներկայությունը։ Հարցը միայն քվորում ապահովելու խնդիրը չէ, ի վերջո կոլեգիալ հարցեր կան։ Ամեն պարագային ամեն ինչ արվում է, հավանաբար, որպեսզի այդ Եպիսկոպոսաց ժողովը ինչ-որ ձևով խափանվի, խաթարվի կամ չկատարվի»։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է այն եպիսկոպոսները, որոնք չեն կարող լքել երկիրը, հեռավար մասնակցեն ժողովին, Նաթան Սրբազանը պատասխանեց. «Ոչինչ կոնկրետ չեմ կարող ասել, որովհետև ընդամենը երեկ է այդ ամենը եղել, որի համար պետք է քննարկել և որոշումներ առնել»։
Հարցին՝ քննարկվո՞ւմ է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած «եկեղեցու բարենորոգման» արշավին միացած եպիսկոպոսների կարգալուծության հարցը, Նաթան Սրբազանը պատասխանեց, երբ նման քննարկումներ լինեն, կիմանան, գաղտնի չեն պահելու, կտեղեկացնեն:
Արդեն այս տարվա Հունվարի 19-ին Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Եսայի քահանա Արթենյանը հայտնել էր, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հրավերով Եպիսկոպոսաց ժողովը տեղի կունենա Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում՝ փետրվարի 16-19-ին։

A senior Armenian Apostolic Church official said on Monday that efforts are being made to disrupt the planned Assembly of Bishops, citing travel restrictions imposed on several bishops.
Archbishop Nathan Hovhannisyan, director of external relations and protocol at the Mother See of Holy Etchmiadzin, told reporters he could not say whether the assembly would take place, noting that six bishops who are members of the Supreme Spiritual Council have been barred from leaving the country.
“The Assembly of Bishops must have a quorum and the physical presence of bishops,” Hovhannisyan said, adding that the situation posed a serious obstacle. “Apparently, everything is being done to disrupt, undermine or prevent the assembly.”
Asked whether bishops unable to travel could join the meeting remotely, Hovhannisyan said no decision had yet been made, as the developments were recent and required discussion.
Responding to questions about possible disciplinary action against bishops who have supported Prime Minister Nikol Pashinyan’s campaign for “church reforms”, Hovhannisyan said no such discussions had taken place so far and that any decisions would be made public.
The Assembly of Bishops, convened by Catholicos Karekin II, was initially scheduled for December 10-12, 2025, to address recent developments surrounding the Armenian Apostolic Church and internal church matters, but was postponed amid pressure and arrests targeting clergy. Church officials later announced that the assembly would be held in St. Pölten, Austria, on February 16-19.