Խամենեին դեմ է եղել ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները Ստամբուլում անցկացնելուն
Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին մերժել է ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունների միջև Ստամբուլում բանակցություններ անցկացնելու տարբերակը, պնդելով, որ Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ Օմանում նախորդ հանդիպումների շարունակության շրջանակներում կքննարկի բացառապես միջուկային օրակարգը։ Այդ մասին հայտնել է կառավարամետ թուրքական «Հյուրիեթ» թերթը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ավելի վաղ Axios-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիտկոֆը պլանավորում է ուրբաթ օրը Ստամբուլում հանդիպել Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիի հետ՝ երկրների միջև շարունակվող լարվածության ֆոնին քննարկելու Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Երեքշաբթի օրը Ynet-ը հայտնել էր, որ Ուիտկոֆը ժամանել է Իսրայել՝ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ բանակցություններ վարելու համար։ Axios-ի լրագրող Բարաք Ռավիդը, հղում անելով արաբական աղբյուրին, պնդել է, որ Թրամփի վարչակազմը ընդունել է Թեհրանի խնդրանքը՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները Թուրքիայից տեղափոխելու վերաբերյալ։ Դրանք, ինչպես սպասվում է, տեղի կունենան ուրբաթ օրը Օմանում։
Ըստ «Հյուրիեթի», Անկարան պնդում է, որ այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են հարստացված ուրանը, բալիստիկ հրթիռները և միջնորդ ուժերի գործունեությունը, հիմնականում տարածաշրջանային երկրների մտահոգությունն են։ Այս հարցերը, ենթադրաբար, նախատեսված էին նախ քննարկել տարածաշրջանային պետությունների հետ, ապա քննարկման դնել Միացյալ Նահանգների հետ, ինչը, ըստ էության, ենթադրում էր անուղղակի բանակցություններ։
«Հյուրիեթի» աղբյուրները հայտնել են, որ առաջարկը Իրանի նախագահին փոխանցվել է արտաքին գործերի նախարարի միջոցով։ Սկզբում իրանական կողմը համաձայնվել է, և այն փոխանցվել է Անկարային։
«Սակայն Այաթոլլահ Խամենեին հետագայում մերժել է ինչպես Ստամբուլի հանդիպումը, այնպես էլ առաջարկվող ձևաչափը։ Նա դեմ է եղել միջնորդների և տարածաշրջանային երկրների մասնակցությանը՝ ընդգծելով, որ ԱՄՆ-ն պետք է մնա միջուկային բանակցությունների միակ գործընկերը։ Արդյունքում որոշում է կայացվել հնարավոր շփումները դիտարկել որպես Օմանում նախկինում կայացած բանակցությունների շարունակություն», -գրում է «Հյուրիեթի» սյունակագիր Հանդե Ֆիրաթը, որը մոտ է կառավարական շրջանակներին։
Հրապարակման համաձայն՝ Իրանի համաձայնությունը Ստամբուլի հանդիպման ձևաչափին թույլ կտար առաջընթաց գրանցել բոլոր հիմնական ոլորտներում՝ ուղղակի և անուղղակի բանակցությունների համադրությամբ։ Ըստ թերթի, Անկարան նաև կարծում էր, որ հաջորդ քայլը կլինի կայուն բանակցային մեխանիզմի տեսքով համաձայնությունների ամրապնդման ձեռք բերումը, որը կապահովի կանոնավոր շփումներ և կնվազեցնի կողմերի միջև կտրուկ սրման ռիսկը։ Հոդվածին անդրադարձել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։

Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи отклонил возможность проведения переговоров делегаций США и Ирана в Стамбуле, настояв на том, что Тегеран будет обсуждать с Вашингтоном исключительно ядерную повестку и в формате продолжения ранее состоявшихся встреч в Омане, сообщила турецкая проправительственная газета Hürriyet со ссылкой на источники.
Как пишет РИА Новости, ранее портал Axios сообщил, что спецпредставитель президента США Стив Уиткофф в пятницу планировал встретиться в Стамбуле с главой МИД Ирана Аббасом Аракчи для обсуждения иранской ядерной программы на фоне сохраняющейся напряженности между странами. Во вторник портал Ynet проинформировал, что Уиткофф прибыл в Израиль для переговоров с премьер-министром Биньямином Нетаньяху. По данным журналиста Axios Барака Равида, который сослался на арабский источник, администрация Трампа приняла просьбу Тегерана перенести переговоры по иранской ядерной программе из Турции. Ожидается, что они состоятся в пятницу в Омане.
По данным Hürriyet, Анкара настаивает на том, что такие темы, как обогащенный уран, баллистические ракеты и деятельность прокси-сил, относятся прежде всего к проблематике стран региона. Эти вопросы, как утверждается, предполагалось предварительно обсудить с региональными государствами, а затем выносить на обсуждение с США, что фактически означает формат непрямых переговоров.
Источники Hürriyet сообщили, что соответствующее предложение было передано президенту Ирана через министра иностранных дел. Изначально иранская сторона дала согласие, которое было доведено до Анкары.
"Однако аятолла Хаменеи впоследствии отклонил как саму встречу в Стамбуле, так и предложенный формат. Он выступил против участия посредников и стран региона, подчеркнув, что единственным партнером для переговоров по ядерной программе должны оставаться США. В результате было принято решение рассматривать возможные контакты как продолжение переговоров, ранее прошедших в Омане", - пишет близкая к правительственным кругам колумнист Hürriyet Ханде Фырат.
По мнению издания, согласие Ирана на формат встречи в Стамбуле позволило бы продвинуться вперед по всем ключевым направлениям за счет сочетания прямых и косвенных переговоров. В Анкаре также считали, что следующим шагом стало бы закрепление достигнутых договоренностей в виде устойчивого переговорного механизма, который обеспечил бы регулярность контактов и снизил бы риски резкой эскалации между сторонами, пишет газета.