Դատարանը մասնակի բավարարեց միջնորդությունը և թույլատրեց, որ Դավիթ Համբարձումյանի երեխաների դայակն այցելի իրենց տուն
17:00 11/02/2026
«Մենք ներկայացնում էինք այն իրավիճակը, որն առկա է եղել։ Մասնավորապես օբյեկտիվ իրավիճակում տուժողներն նաև նախաքննության ընթացքում են արդարացնող ցուցմունքներ տվել՝ նշելով, որ Դավիթ և Գոռ Համբարձումյանները որևէ կերպ առնչություն չունեն իրենց կողմից նկարագրված դեպքերին»-Դատարանի դիմաց նիստից հետո ասաց Մասիս խոշորացված համայնքի նախկին ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանի փաստաբան Գայանե Պապոյանը։
Նա նշեց, որ այդ մասին 9 տուժողները և վկաները պնդել են նաև դատաքննության ընթացքում, սակայն դատարանը գտել է, որ նրանց ցուցմունքներն արժանահավատ չեն, քանի որ նյութերում եղել է չճշտված աղբյուրից օպերատիվ գրություն, իբր թե որոշակի ճնշումներ են գործադրվել տուժածների և վկաների վրա, բայց վկաներից մեկն էլ ասում է, որ քննիչը գրել է, ինքը ստորագրել է, և այդ օպերատիվ հաղորդագրությունը ապացույց չի կարող հանդիսանալ։
«Դավիթ Համբարձումյանի մասով ամեն ինչ պարզ է, որովհետև կա գործի վերաբերյալ օբյեկտիվ ապացույց՝ տեսագրություն, որում հստակ երևում է, որ տուժողներին մի կողմում ծեծի են ենթարկում և դրան չեն մասնակցում Դավիթ և Գոռ Համբարձումյանները»,-ասաց փաստաբանը։
Նա նշեց, որ առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Չիչոյանի նախագահությամբ գործի հիմքում դրել է օպերատիվ գրություն, որն ապացույց չի կարելի համարել։
Դատարանը ավարտված նիստում, որոշեց մասնակի բավարարել պաշտպանական կողմի միջնորդությունը և երեխաներին խնամող Իրինա Ղուկասյանին թուլատրել այցելել Դավիթ Համբարձումյանի բնակության վայր։ Դատարանը նաև թուլատրեց Դավիթ Համբարձումյանին 16.02.2026 թվականին ժամը 13։30-16։00-ն մեկնել «Վարդանանց» ատամնաբուժական կենտրոն և 18.02.2026 թվականի ժամը 12։30 մեկնել նույն ատամնաբուժական կետրոն և 15։00-ին վերադառնալ բնակության վայր։
«Դատարանը մերժում է տնային կալանքի ընթացքում այլ անձանց հյուրընկալման սահմանափակումը ամբողջապես վերացնելու պաշտպանական կողմի միջնորդությունը, նկատի ունենալով, որ ներկայացված չեն բավարար հիմնավորումներ և հանգամանքներ այն բավարարելու համար»,-որոշումը հրապարակեց դատավորը և դատական նիստը հետաձգեց մինչև մարտի 11-ը ժամը 15։00-ին։

Суд частично удовлетворил ходатайство и разрешил няне детей Давида Амбарцумяна приходить к ним домой
20:15 11/02/2026
«Мы представляли ту ситуацию, которая имела место. В частности, в объективной реальности потерпевшие еще на стадии предварительного следствия дали оправдательные показания, отметив, что Давид и Гор Амбарцумяны никакого отношения к описанным ими событиям не имеют», – заявила после заседания у здания суда 11 февраля адвокат экс-главы укрупненной общины Масис Давида Амбарцумяна Гаяне Папоян.
Она отметила, что об этом девять потерпевших и свидетелей настаивали и в ходе судебного разбирательства, однако суд посчитал их показания недостоверными, поскольку в материалах дела имелась оперативная справка из непроверенного источника о якобы оказанном давлении на потерпевших и свидетелей. При этом один из свидетелей заявил, что текст написал следователь, а он лишь подписал его, и такая оперативная информация не может считаться доказательством, указала адвокат.
«Что касается Давида Амбарцумяна, здесь все ясно, поскольку имеется объективное доказательство по делу – видеозапись, на которой четко видно, что потерпевших избивают на одной стороне, а Давид и Гор Амбарцумяны в этом участия не принимают», – подчеркнула адвокат.
По ее словам, суд первой инстанции под председательством судьи Чичояна положил в основу дела оперативную справку, которая не может считаться доказательством.
«Суд отклоняет ходатайство стороны защиты о полном снятии ограничения на прием других лиц в период домашнего ареста, учитывая, что не представлены достаточные обоснования и обстоятельства для его удовлетворения», — огласил решение судья и отложил судебное заседание до 15:00 11 марта.