Ժամկետի ավարտից հետո ԵՄ դիտորդական առաքելությունը շարունակելու քննարկում չկա. Մարկուս Ռիտեր
«Այս պահին ժամկետի ավարտից հետո առաքելությունը շարունակելու քննարկում չկա»,-այս մասին ճեպացրույցում հայտարարեց Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը, որն ավարտում է աշխատանքը Հայաստանում։
Նրա խոսքով ՀՀ կառավարությունը ցանկանում է, որ դիտորդական առաքելությունը շարունակի գործունեությունը մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ու վավերացումը։
Ռիտերը հիշեցրել է, որ առաքելության մանդատը լրանում է 2027 թվականի փետրվարին, մինչև այդ ժամկետը մանդատի հետ կապված ոչինչ չի փոխվել, և դրանից հետո Հայաստանի կառավարությունը Եվրամիության հետ կքննարկի առաքելության հետագա գործունեության հարցը:
«Կառավարությունը շատ բաց խնդրել է մեզ շարունակել մեր պարեկությունը սահմանին, այցելությունները սահմանային գյուղեր: Հենց դա ենք անելու, քանի դեռ խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրվել և հաստատվել երկու կողմից»,-ասաց Մարկուս Ռիտերը:
Նրա խոսքով՝ առաքելությունը 7780 անգամ պարեկություն են արել ՀՀ սահմանի հյուսիսից - հարավ ողջ երկայնքով։
«Կարող եմ ասել, որ օգոստոս ամսից ի վեր ոչ մի միջադեպ չենք արձանագրել և իրավիճակը շատ ավելի հանգիստ է եղել: Մենք նաև սահմանի բնակիչներին, դպրոցներ, տեղի իշխանություններին ենք այցելում՝ ցույց տալու, որ նրանք միայնակ չենք։ Մեր դիտարկումներով, նաև մարդկանց հետ զրույցներից եզրակացրել ենք, որ կա դրական տրամադրվածություն, այս պահին լարվածության ռիսկ չենք տեսնում:Բայց երբ երեք տարի առաջ եկանք, սահմանին շատ լարվածություն կար, կրակոցներ կային, սպանված կամ վիրավորված զինվորականները: Բավականին լարված էր այն ժամանակ»,- հայտարարեց առաքելության ղեկավարը:

Риттер: Ереван и Брюссель не обсуждали вопрос продления мандата миссии ЕС в Армении
«На данный момент нет дискуссий о продлении нашей миссии (гражданской мониторинговой миссии ЕС в Армении. – Ред.) после завершения ее мандата. Наш мандат заканчивается в феврале 2027 года», – заявил в беседе с журналистами глава миссии ЕС в Армении Маркус Риттер, завершающий работу в Армении.
По его словам, власти Армении хотят, чтобы гражданская миссия наблюдателей Евросоюза (EUMA) продолжила работу до подписания и ратификации мирного договора с Азербайджаном.
«Наш мандат заканчивается в феврале 2027 года. Так что до следующего года ничего не изменится по части мандата», – заявил Риттер, добавив, что осенью Европейский союз обсудит в Брюсселе вопросы, касающиеся будущего миссии.
«Правительство Армении очень открыто попросило нас продолжить мониторинг на границе, визиты в приграничные села. Именно это и будем делать, пока не подписан и не ратифицирован мирный договор обеими сторонами», – сказал он.
Риттер также рассказал, что на данный момент миссей ЕС было проведено 7780 патрулирований границы РА – с севера на юг.
«Могу сказать, что после августа 2025 года мы не зафиксировали ни одного инцидента и ситуация была намного спокойнее», – заверил Риттер. Он также добавил, что сейчас они не видят рисков напряженности на границе.
«Когда мы прибыли в Армению три года назад, на границе царила большая напряженность, происходили перестрелки, были даже убитые и раненые военнослужащие. Это был довольно напряженный период», – указал он.