Այսպես բնակչության վրա դրվել է մի հատուկ հարկատեսակ. Անուշ Պողոսյանը՝ առողջության ապահովագրության մասին
«Այս շատ կարևոր ռեֆորմն արդեն գնում է սխալ ուղղությամբ։ Ցավում եմ, որ Հայաստանի բնակչության կողմից կլինի մեծ հիասթափություն»,- «Պարտադիր առողջության ապահովագրություն Հայաստանում․ ռիսկերն ու չլուծված հարցերը» քննարկման ընթացքում Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Առողջության իրավունք» ՀԿ նախագահ Անուշ Պողոսյանը։
Նա նշեց, որ այսպես բնակչության վրա դրվել է մի հատուկ հարկատեսակ, չնայած որ անունը հարկ չեն ասում։
«Երկրորդ արձանագրումն այն է, որ մի համակարգ է, որտեղ աղքատները վճարում են հարուստների համար։ Այո, սա փակ սխեմա է, ունեցել ենք մի բան, որ փողը հավաքում են իրենք, բաշխում են իրենք, վերահսկում ենք իրենք, այսինքն առողջապահության նախարարությունը։
Կարող է ձևավորել կոռուպցիոն մի փակ օղակ։ Հայաստանում աննախադեպ, շատ բյուջե ունեցող հիմնադրամը ստեղծվեց անհասկանալի վերահսկողությամբ, որի արդյունքում ունենալու ենք լուրջ խնդիրներ. մեր քաղաքացիները չեն իմանալու՝ ինչու վճարեցին, ուր գնացին այդ գումարները»,- ասաց Ա. Պողոսյանը։

На население Армении фактически возложен особый вид налога: Погосян – об обязательном страховании здоровья
«Эта крайне важная реформа уже движется в неверном направлении. С сожалением отмечаю, что это приведет к серьезному разочарованию среди населения Армении», – заявила в комментарии для Panorama.am в ходе обсуждения на тему «Обязательное страхование здоровья в Армении: риски и нерешенные вопросы» председатель общественной организации «Право на здоровье» Ануш Погосян.
По ее словам, на население фактически возложен особый вид налога, хотя его и не называют так.
«Второе наблюдение заключается в том, что это система, в которой бедные платят за богатых. Да, это закрытая схема: деньги собирают они, распределяют они же, контролируют тоже они – то есть министерство здравоохранения.
Это может сформировать замкнутый коррупционный круг. В Армении создан беспрецедентный по объему бюджета фонд с непонятным механизмом контроля, что в итоге приведет к серьёзным проблемам: граждане не будут понимать, за что они заплатили и куда ушли эти средства», – отметила Погосян.