Հավանաբար Երևանում մոռացել են այս մասին. Մարիա Զախարովա
«Ռուսաստանը մշտապես պաշտպանում է տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցության ուղիենրի ապաշրջափակումը»,-փետրվարի 18-ին շաբաթական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան։
Լրագրողը նրան հարցրեց. «ՀՀ իշխանությունները հայտարարել են, որ երկիրը բախվում է տարածաշրջանային երկաթուղային հաղորդակցությունների զարգացման մրցակցային առավելությունների կորստի հետ՝ այն պատճառով, որ երկաթուղին կառավարվում է ռուսական ընկերության կողմից։ Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը առաջարկեց, որ Ռուսաստանը կարող է վաճառել Հայաստանի երկաթուղիների կոնցեսիան Ռուսաստանի և Հայաստանի համար բարեկամ երկրի՝ ի թիվս այլ բաների «Թրամփի երթուղու» իրականացման հետ կապված խնդիրներից խուսափելու համար։ Ինչպե՞ս է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը գնահատում նման հայտարարությունները։ Արդյո՞ք քննարկվում է կոնցեսիոն կառավարման ձևաչափը փոխելու հնարավորությունը։ Արդյո՞ք հայկական կողմը անդրադարձել է այս հարցին»։
Զախարովան պատասխանեց. «Սրանք տարօրինակ հայտարարություններ են։ Կարծում եմ, որ դրանք դժվար թե ընդունելի լինեն։ Ռուսաստանը մշտապես պաշտպանում է տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական բոլոր հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը։ Դրան հասնելու համար մեծ աշխատանք է կատարվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում։
Հարավկովկասյան երկաթուղային ցանցը ավելի քան 20 տարի կառավարվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կողմից։ Այս ընթացքում ռուսական ընկերությունը ոչ միայն հետևողականորեն կատարել է կոնցեսիոն պայմանագրի բոլոր պայմանները, այլև (ինչը, հավանաբար, մոռացվել է Երևանում) զգալի ներդրումներ է կատարել ենթակառուցվածքների և շարժակազմի մեջ՝ ապահովելով մեծ թվով աշխատատեղեր, ինչը, իմ կարծիքով, պետք է հաշվի առնվի նաև այս հարցի շուրջ Հայաստանում բարձրաձայնել ցանկացողների կողմից։ Ռուսական օպերատորը մի կառույց է, որը չի զրկում հանրապետությանը մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք»։
Փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը փետրվարի 12-ին հստակորեն արտահայտեց Ռուսաստանի դիրքորոշումը Հայաստանը Թուրքիային և Ադրբեջանին  միացնող երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման վերաբերյալ՝ Երևանի խնդրանքի վերաբերյալ

Мария Захарова: Наверное, об этом забыли в Ереване
«Россия последовательно выступает за разблокирование всех региональных транспортных и экономических коммуникаций», – заявила на еженедельном брифинге 18 февраля официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Ей был адресован следующий вопрос: «Власти Армении заявили, что страна сталкивается с потерей конкурентных преимуществ при формировании региональных железнодорожных коммуникаций из-за того, что управление железной дорогой осуществляется российской компанией. Затем премьер-министр Никол Пашинян озвучил идею о том, что Россия может продать концессию на железные дороги Армении какой-то из стран, дружественных и России, и Армении, чтобы избежать в том числе проблем с реализацией ʺМаршрута Трампаʺ. Как в МИД России оценивают подобные заявления? Рассматривается ли возможность изменения формата концессионного управления? Было ли обращение с армянской стороны по этому поводу?»
«Какие-то странные заявления. Мне кажется, они мало допустимы. Россия последовательно выступает за разблокирование всех региональных транспортных и экономических коммуникаций. И было очень много для этого сделано в рамках трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана.
Армянская железная сеть находится в управлении ЗАО "Южно- Кавказская железная дорога" уже более 20 лет. И на протяжении этого времени российская компания не только стабильно выполняет все условия концессионного соглашения, но и (Наверное, об этом забыли в Ереване) вкладывает значительные средства и инвестиции в инфраструктуру и подвижной состав, обеспечивает большое количество рабочих мест, что, на мой взгляд, тоже стоило бы учитывать тем, кто на эту тему в Армении хочет высказаться. Российский оператор – это та структура, которая не лишает республику конкурентных преимуществ, а создает их», – сказала Захарова.
Позицию России по восстановлению по просьбе Еревана двух участков железной дороги для выхода Армении на Турцию и Азербайджан 12 февраля четко обозначил вице-премьер Алексей Оверчук, напомнила она.