Ինչ վիճակում են Աջափնյակի միջադեպի ժամանակ վիրավորված 6 քաղաքացիները
Երևանի Աջափնյակ թաղամասում երեկ տեղի ունեցած դեպքի հետևանքով վիրավորում ստացած 6 քաղաքացիներն արդեն վիրահատվել են։ Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիամ Ծատրյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ նրանց առողջական վիճակն այս պահի դրությամբ գնահատվում է կայուն ծանր, կյանքին սպառնացող վտանգ չկա։
6 քաղաքացին էլ դեպքից հետո տեղափոխվել էին «Արմենիա» բժշկական կենտրոն։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 18-ին՝ ժամը 15-ի սահմաններում, ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ մայրաքաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի բակերից մեկում վիճաբանություն է և կրակոցի ձայներ են լսվել։ Դեպքի վայր են մեկնել ՆԳՆ ոստիկանության և Քննչական կոմիտեի ծառայողներ։ Պարզվել է, որ դանակահարված և հրազենային վնասվածքներով անձինք կան տեղափոխված բժշկական կենտրոններ։ Նրանցից մեկը՝ 45-ամյա Ա․ Վ․-ն, հիվանդանոցում մահացել է։
ՔԿ-ից հայտնել են, որ  Աջափնյակ վարչական շրջանում տեղի ունեցած դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերի (սպանության փորձը), 155-րդ հոդվածի (սպանությունը), 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (խուլիգանությունը) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի (հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառությունը) հատկանիշներով:

Минздрав Армении: Состояние пострадавших от стрельбы в Ачапняке стабильно тяжелое, их прооперировали
13:57 19/02/2026
Состояние 6 пациентов, госпитализированных 18 февраля после стрельбы в ереванском районе Ачапняк, оценивается как стабильно тяжелое, они были прооперированы, их жизни ничто не угрожает, сообщила Panorama.am пресс-секретарь министерства здравоохранения Армении Мариам Цатрян.
«Состояние пациентов - довольное тяжелое, им проведены необходимые хирургические вмешательства, Добавить к уже сказанному больше нечего. Они находятся под пристальным врачебным наблюдением», - заявила в свою очередь министр здравоохранения Анаит Аванесян в беседе с журналистами после заседания правительства 19 февраля.
Ранее в министерстве здравоохранения сообщили, что в результате инцидента, по предварительным данным, в больницу были доставлены 7 граждан: состояние трех оценивается как крайне тяжелое, еще троих – как тяжелое. Один человек скончался.
В Следственном комитете сообщили, что по факту произошедшего в административном районе Ачапняк в Следственном управлении города Еревана инициировано уголовное производство по признакам преступлений, предусмотренных пунктами 7 и 8 части 2 статьи 44-155 (покушение на убийство), статьей 155 (убийство), частью 3 статьи 297 (хулиганство) и частью 1 статьи 335 (незаконный оборот огнестрельного оружия, его основных частей, боеприпасов и иных материалов, устройств и предметов) Уголовного кодекса РА.