Իշխանությունները գիտեն՝ ընտրություններում արցախցիները մերժելու են ՔՊ-ին և քաղաքացիություն ստանալու հարցում ստեղծում են խոչընդտոներ. Մետաքսե Հակոբյան
«Բռնի տեղահանված արցախցիները Հայաստանի քաղաքացիության ստանալու հարցում բազմապիսի, բազմատեսակ խոչընդոտների են հանդիպում։ Խոչընդոտը մեղմ է ասված»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
Նա նշեց, որ իրենք Հայաստանի տարբեր շրջաններում հանդիպում են արցախցիների հետ, որոնք էլ պատմում են, թե ինչ խոչընդոտների են հանդիպում, որոնք, իրոնք անհանգստացնող են։
«Միանգամից հասկանալի է, որ միտումնավոր են ստեղծվում այդ խոչընդոտները»,- ընդգծեց Մ.Հակոբյանը։
Որպես օրինակ նշեց. «Մարդիկ սեպտեմբերին կամ հոկտեմբերին դիմել են քաղաքացիություն ստանալու համար։ Անցել են բոլոր խոչտնդոտների միջով, կարողացել են փաստաթղթերը վերականգնել՝ ֆանտաստիկ ծախսեր անելով։ Մի մասի մոտ առաջին հաղորդագրությունը նոր է եկել, մյուս մասի մոտ քար լռություն է։
Հունվարի 1-ից հաջորդ խոչընդոտը ստեղծեցին՝ հայտարարելով, որ միայն օն-լայն գրանցումներն են լինելու։ Ավելացրեցին խնդիրները։ Պատկերացրեք, հեռավոր գյուղերում, շրջաններում ապրող տարիքով մարդիկ, նույնիսկ երիտասարդները, որոնք պետք է օն-լայն գրանցվեն, նախ՝ չգիտեն գրանցման ձևը, չունեն համապատասխան տեխնիկական հնարավորություններ։ Նույնիսկ կան ժամանակակից տեխնիկական միջոցներ, որոնցով հնարավոր չէ գրանցվել։
Հայտվում են մարդիկ, որոնք առաջարկում են նման ծառայություն մատուցել, բայց գումարի դիմաց։ Մեր ճշտումների արդյունքում, ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար պահանջել են 10 հազար դրամ։ Կան ընտանիքներ, որոնք ճարահատյալ այդ քայլին էլ են գնացել»։
«Այս իշխանություններն անընդհատ նոր բաներ են հորինում, ավելի են բարդացնում, դժվարացնում գործընթացը, հիմա արդեն հիմնականում իրենց հորինած քաղաքացիության ձևը ստանալը դարձրեր են անհնարին»,- ասաց Մ. Հակոբյանը։
Պատասխանելով հարցին՝ ասացիք, որ միտում եք տեսնում, ինչո՞վ է դա պայմանավորված, Մ.Հակոբյանը պատասխանեց. «Ենթատեքստը, միանաշանակ քաղաքական է։
Իշխանությունները վստահ են, որ արցախցիներն ընտրություններին մասնակցելու պարագայում միանշանակ ՔՊ-ին են մերժելու, բնականաբար, ստեղծում են խոչընդոտներ, որպեսզի արցախցիները նման հնարավորություն չունենան։
Նաև սոցիալական խնդիր կա»։
Մ.Հակոբյանն ասաց, որ անձամբ չի դիմել պատկան մարմիններին՝ պարզելու, թե ինչո՞ւ են խոչընդոտներ ստեղծվում, քանի որ, ինչպես նշեց, իր բոլոր հարցերն այս իշխանության կողմից մնում են անպատասխան, իսկ դիմողներին էլ այնպես են ներկայացնում, որ ամեն կերպ թեթևացված է գործընթացը, բոլոր պայմանները ստեղծված են, բացառիկ դեպքերում են առաջանում խնդիրներ։
Panorama.am-ը ՆԳՆ խոսնակ Նարեկ Սարգսյանին փոխանցեց բռնի տեղահանված արցախցիների դժգոհություններն ու բողոքները ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հետ կապված։ Նա պատասխանեց, որ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից իրականացվել և իրականացվում են քայլեր, որոնք հեշտացնում են ՀՀ քաղաքացիության շնորհման համար դիմելու գործընթացները։
Ն.Սարգսյանը ներկայացրեց իրականացրած քայլերը. «2026 թվականի հունվարի 1-ից ամբողջ ծավալով գործարկվել է Քաղաքացիության գործերի էլեկտրոնային կառավարման համակարգը։ Գործարկումից ի վեր ՆԳՆ ՄՔԾ հաղորդակցության տարբեր խողովակներով ստացվում են բազմաթիվ հարցեր և զանգեր։
ՄՔԾ պաշտոնական կայքէջում, Ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում և տելեգրամյան ալիքում պարբերաբար հրապարակվում են հաճախ տրվող հարցերի ձևաչափով պարզաբանումներ՝ տեխնիկական կամ ընթացակարգային խնդիրների լուծումները հասանելի դարձնելու համար։ Այն անձանց դեպքում, ովքեր ունեն բարդ խնդիրներ օնլայն գրանցման կամ փաստաթղթերի ներբեռնման հետ կապված, իրականացվում է անհատական կապ՝ հեռախոսազանգերի միջոցով, անհրաժեշտության դեպքում տրամադրվում է նաև տեղում խորհրդատվություն։
Տեղահանված անձանց դիմումների վերաբերյալ հիմնականում արձանագրվում են փաստաթղթերի հետ կապված խնդիրներ՝ անձը հաստատող կամ քաղաքացիության հիմք հանդիսացող փաստաթղթերի բացակայություն կամ վնասված լինելը, որոնք ենթակա են վերականգնման։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ քաղաքացիների սպասարկման և հանրային ծառայություն մատուցող տարբեր գրասենյակներում աշխատակազմերը միաժամանակ վերապատրասվում են, որպեսզի տեղահանված անձանց ցուցաբերեն պատշաճ խորհրդատվություն»։
Ն. Սարգսյանը նաև տեղեկացրեց, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ Ղարաբաղից տեղահանված 25 901 անձ դիմել է ՀՀ քաղաքացիության ստացման համար։ ՀՀ նախագահի հրամանագրով, ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 19 319 անձի։ 2026 թվականի հունվարի 2-ից մինչև փետրվարի 23-ը ներառյալ ՆԳՆ ՄՔԾ Քաղաքացիության գործերի էլեկտրոնային կառավարման mcs-citizenship.am հարթակում ՀՀ քաղաքացիության շնորհման հայտ է ներկայացրել Ղարաբաղից տեղահանված 4 392 անձ։

Акопян: Власти знают – на выборах арцахцы отвергнут ГД, посему создают препоны для получения гражданства Армении
16:22 24/02/2026
«Вынужденные переселенцы из Арцаха сталкиваются с многочисленными и разнообразными препятствиями при получении гражданства Республики Армения. “Препятствиями” – мягко сказано», – заявила в интервью Panorama.am депутат Национального собрания Республики Арцах (НКР) от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян.
Акопян отметила, что они встречаются с вынужденными переселенцами из Арцаха в разных областях Армении, люди рассказывают о проблемах, с которыми сталкиваются, и эти проблемы, действительно, вызывают серьезную обеспокоенность.
«Сразу становится понятно, что эти препятствия создаются намеренно», – подчеркнула М. Акопян.
В качестве примера она привела следующее: «Люди подавали заявления на получение гражданства в сентябре или октябре. Они прошли через все трудности, смогли восстановить документы, потратив фантастические суммы. У некоторых первое уведомление пришло недавно только, у других – полная тишина.
С 1 января было введено следующее препятствие – объявлено, что регистрация будет только онлайн. Это добавило проблем. Представьте себе проживающих в отдаленных селах и районах пожилых людей, даже молодых, которые должны зарегистрироваться онлайн, но не знают, как это делать или у них нет технической возможности для этого. Не все современные технические средства позволяют зарегистрироваться.
Появляются люди, предлагающие подобные услуги, но за деньги. По нашим данным, за каждого члена семьи требовали по 10 тысяч драмов. Некоторые семьи, отчаявшись, пошли на этот шаг».
«Эти власти постоянно придумывают новые трудности, усложняют процесс», – добавила М.Акопян.
На вопрос о причинах такой ситуации она ответила: «Подтекст – однозначно политический.
Власти уверены, что арцахцы при участии в выборах однозначно отвергнут партию власти ʺГражданский договорʺ, поэтому создаются препятствия, чтобы они не имели такой возможности. Есть и социальная проблема».
Метаксе Акопян отметила, что лично не обращалась в компетентные органы, чтобы выяснить причины препятствий, поскольку, по ее словам, все ее вопросы остаются без ответа, а обратившимся представляют процесс как максимально упрощенный.
Портал Panorama.am передал пресс-секретарю МВД Армении Нареку Саркисяну недовольство и жалобы вынужденных переселенцев из Арцаха по поводу получения гражданства Армении. Нарек Саркисян сообщил, что Служба миграции и гражданства (СМГ) министерства внутренних дел Республики Армения принимала и принимает меры, облегчающие процессы подачи заявлений на получение гражданства Республики Армения.
Он представил осуществленные шаги: «С 1 января 2026 года полностью запущена Электронная система управления вопросами гражданства. С момента запуска в Службу миграции и гражданства поступает большое количество вопросов и звонков. На официальном сайте Службы, страницах в Facebook и Telegram публикуются разъяснения в формате часто задаваемых вопросов и ответов на них, чтобы сделать решение технических и процедурных проблем доступным.
Для лиц с трудностями при онлайн-регистрации или загрузке документов организуется индивидуальная поддержка по телефону, при необходимости – консультирование на месте.
Проблемы при подаче заявлений вынужденными переселенцами в основном связаны с отсутствием или повреждением документов, удостоверяющих личность или являющихся основанием для получения гражданства, которые подлежат восстановлению.
Сообщаем также, что персоналы офисов, предоставляющих соответствующие услуги, проходят переподготовку, чтобы обеспечивать надлежащее консультирование вынужденным переселенцам».
По данным Н. Саркисяна, по положению на 30 декабря 2025 года, за получением гражданства Армении обратился 25 901 вынужденный переселенец из Арцаха.
По указу президента Армении, гражданство РА предоставлено 19 319 лицам. С 2 января по 23 февраля 2026 года через Электронную систему управления вопросами гражданства – mcs-citizenship.am – гражданство Армении запросили 4 392 вынужденных переселенца из Арцаха.