Ամռան ամիսներին ջրանջատումներ լինելու են. Ջրային կոմիտեի նախագահ
«Երկուշաբաթյա ժամկետ ենք խնդրել «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ աշխատելու և ջրամատակարարման ժամանակացույցը վերանայելու համար»,- Ազգային ժողովում նիստի ժամանակ ասաց  տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը։
Նա նշեց, որ իրենց նախնական գնահատականներով, ժամանակացույցը բարեավելու, լավարկելու պոտենցիալ ունեն։
«Մեր գնահատականը հիմնված է երկու հիմնական գործոնների վրա՝ պարտադիր կապիտալ  աշխատանքների ծրագրերը, որոնք ընթացիկ են, իրականացնելու ենք, նոր թափ ենք հաղորդելու, որի արդյունքնում ունենալու ենք խնայված ջուր, երկրորդ՝ ունենք հայտնաբերված նոր ջրաղբյուրներ, որոնց ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում էին, ուղղակի որոշում կայացվեց լրացուցիչ ռեսուրսներ ներդրնել ու այդ ջրաղբյուրներից ջուրը Երևան հասցնել ավելի արագացված ռեժիմով»,- ասաց Արամազդ Ղալամքարյանը։
Հարցին՝ Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում  գիշերայի ժամերին ջուր չի լինում, ինչպե՞ս պետք է լուծել այս խնդիրը, Ջրային կոմիտեի նախագահն ասաց. «Հիմքեր ունենք մտածելու, որ հայտարարված 7-ժամյա անջատումը կարող ենք կրճատել մինչև 3-4 ժամ։ Ջրանջատումներ լինելու են, որովհետև ամառվա պիկ ամիսներին կարիք ունենք գիշերային ջրանջատումների, որպեսզի ջրավազանները լցվեն ու ցերեկային ժամերին  այդ ջուրն օգտագործվի, բայց 7 ժամի փոխարեն կունենանք 3-4 ժամ»։

Летом без отключений не обойтись: что изменится в графике водоснабжения в Ереване
«Мы попросили двухнедельный срок для работы с компанией "Веолия Джур" и пересмотра графика водоснабжения», – заявил на заседании Национального Собрания Республики Армения председатель Водного комитета министерства территориального управления и инфраструктур РА Арамазд Галамкарян.
По его словам, предварительные оценки показывают наличие потенциала для улучшения действующего графика.
По его словам, оценка ведомства основана на двух ключевых факторах:
- Реализация программ обязательных капитальных работ.
Текущие работы будут продолжены и ускорены, что позволит сократить потери и обеспечить экономию воды.
- Новые источники водоснабжения.
Обнаружены новые водоисточники. Принято решение направить дополнительные ресурсы для ускоренной подачи воды из этих источников в Ереван.
Коснувшись того, что в ряде административных районов Еревана по ночам отсутствует вода, Галамкарян отметил:
«Есть основания полагать, что объявленные 7-часовые отключения мы сможем сократить до 3-4 часов. Отключения сохранятся, поскольку в пиковые летние месяцы нам необходимо в ночное время наполнять резервуары, чтобы использовать эту воду днем. Но вместо 7 часов речь будет идти о 3-4 часах».