ՔՊ-ն Մամիկոն Ասլանյանի փոխարեն համայնքապետ նշանակված ՔՊ-ականին առաջադրեց առողջապահության հանձնաժողովի նախագահ
10:25 04/03/2026
«ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 135 հոդվածի համաձայն ԱԺ Առողջապահության հարցերով մշտական հնաձնաժողովի նախագահի թափուր  պաշտոնում թեկնածու է առաջադրվել Վանիկ Օհանյանը»,- ԱԺ այսօրվա նիստի մեկնարկին հայտարարեց խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
Թեկնածուին ներկայացրեց ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ Օհանյանը ավարտել է Հերացու անվան բժշկական համալսարանի ատամնաբուժության ֆակուլտետը։
Նա նաև հայտնեց, որ Վանիկ Օհանյանը 2021 թվականի դեկտեմբերի 23-ից ՔՊ-ի կողմից նշանակվել է Վանաձոր խոշորացված համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար (այդ պահին ընտրված և կալանավորված համայնքապետ Մամիկոն Ասլանյանի փոխարեն)։
Հովհաննիսյանը նաև հայտնեց, որ Վանիկ Օհանյանը երկու անգամ ՔՊ կուսակցության ցուցակով ընտրվել է պատգամավոր։
Իր խոսքում Օհանյանը հակադրեց այսօրվա «իրական Հայաստանի» առողջապահության համակարգը նախկինում 30 տարի գործողին։

Armenia’s ruling Civil Contract party has nominated Vanik Ohanyan, acting head of the Vanadzor community, to chair the National Assembly Standing Committee on Healthcare.
Speaker Alen Simonyan announced the nomination at the start of Wednesday’s parliament session, citing Article 135 of the parliament’s rules of procedure.
Civil Contract faction secretary Artur Hovhannisyan introduced Ohanyan, noting that he graduated from Yerevan State Medical University’s Dentistry Faculty. Ohanyan has twice been elected to the parliament on the party’s list and, since December 23, 2021, has served as acting mayor of Vanadzor after the detention of its elected mayor, Mamikon Aslanyan.
Addressing lawmakers, Ohanyan contrasted what he described as “Real Armenia’s” current healthcare system with the one that operated over the past three decades.