Իրանի նախագահի ուղերձն այս երկրի հարևան պետություններին ընդամենը մի բանի մասին էր. Ոսկանյան
«Իրանի նախագահի ուղերձն այս երկրի հարևան պետություններին ընդամենը մի բանի մասին էր»,- նշել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը
«Իրանը ներողամտություն է հայցում հարևան այդ երկրների տարածքին հարվածներ հասցնելու համար, սսկայն այդ հարվածները կդադարեն, եթե նույն այդ տարածքներից Իրանի վրա հարձակումներ չլինեն։
Սա նշանակում է՝ թույլ մի տվեք ԱՄՆ-ին և Իսրայելին օգտագործել ձեր տարածքը, և Իրանը չի հարվածի ձեզ»,- գրել է Ոսկանյանը։
Հիշեցնենք՝ ռուսական աղբյուրների հաղորդմամբ, Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում սուտ է որակել այն լուրերը, որ իբր Իրանը պատրաստվում է հարվածել Ադրբեջանին։
«Իրանը չի պլանավորել ու չի պլանավորում հարձակվել իր հարևանների վրա։ Մենք միայն ձգտում ենք պաշռպանել մեր տարածքային ամբողջականությունը»,-ասել է Իրանի նախագահը։

Iran tells neighbors strikes will stop if their territory not used for attacks – analyst
Iran’s message to neighboring countries following the recent escalation in regional tensions was essentially a warning not to allow their territories to be used for attacks against the Islamic Republic, according to Iran expert Vardan Voskanyan.
“Iran is apologizing for strikes on the territory of neighboring countries, but such strikes will stop if attacks against Iran are not launched from their territories,” Voskanyan said in a social media post on Saturday.
According to him, Tehran’s message can be interpreted as: “Do not allow the United States and Israel to use your territory, and Iran will not strike you.”
In a phone call with Russian President Vladimir Putin earlier on Saturday, Iranian President Masoud Pezeshkian rejected claims that Iran was planning to strike Azerbaijan.
“Iran has no plans to attack its neighbors. We only seek to defend our territorial integrity,” Pezeshkian was quoted as saying by Russian media.