Այս շղթան հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպես Ադրբեջանը Հայաստանին ներքաշեց հակաիրանական արշավի մեջ, իսկ այժմ հանդես է գալիս որպես Իրանի բարեկամ պետություն. Մարուքյան
16:33 10/03/2026
ԱԺ նախկին պատգամավոր, հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը հիշեցնում է, թե ինչ զարգացումներ տեղի ունեցան վերջին օրերին Ադրբեջանի և Իրանի միջև, ու ինչպես Հայաստանին կրկին օգտագործեցին։
«Նախ՝ Ալիևը այցելեց Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատուն և ցավակցություն հայտնեց Գերագույն առաջնորդի մահվան կապակցությամբ։ Դրանից հետո՝ մարտի 5-ին, ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնեցին, թե իբր «Իրանից արձակված ԱԹՍ-ները ընկել են Նախիջևանի տարածքում»։
Ադրբեջանից հնչեցին շատ սուր հայտարարություններ Իրանի հասցեին։ Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ժամանակ Ալիևը հայտարարեց, որ «Նախիջևանի ուղղությամբ իրանական անօդաչու սարքերի հարվածը» որակում է որպես ահաբեկչություն Ադրբեջանի դեմ։
Իրանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը, ԱԳՆ-ն և Բաքվում Իրանի դեսպանատունը պաշտոնապես հերքեցին տարածվող տեղեկությունները։
Ադրբեջանը փակեց Իրանի հետ հարակից օդային սահմանը՝ Նախիջևանի օդանավակայանում տեղի ունեցած միջադեպից հետո։ Ամբողջությամբ դադարեցվեց նաև բեռնատարների տեղաշարժը Ադրբեջանի և Իրանի միջև՝ պետական սահմանի բոլոր անցակետերով։
Այնուհանդերձ, Ադրբեջանը աշխարհի տարբեր պետություններից աջակցության զանգեր խնդրեց և ստացավ, այդ թվում՝ Հայաստանից։ Մեր երկրի դրոշը օգտագործվեց հակաիրանական գրառման մեջ։
Կիրակի օրը՝ մարտի 8-ին Ալիևը հեռախոսազրույց ունեցավ Իրանի նախագահի հետ, որի ընթացքում Փեզեշքյանը վերահաստատեց, որ Իրանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հարձակում չի եղել։
Նախագահների զրույցից հետո Ադրբեջանը բացեց սահմանը բեռնատարների համար։ Իսկ այսօր արդեն Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։
Վերոնշյալ իրադարձությունների շղթան հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպես մի քանի օրվա ընթացքում Ադրբեջանը Հայաստանին ներքաշեց հակաիրանական արշավի մեջ, այնուհետև վերադասավորվեց և այժմ հանդես է գալիս որպես Իրանի բարեկամ պետություն»,-գրում է Մարուքյանը։

Марукян: Эта цепочка четко показывает, как Азербайджан втянул Армению в антииранскую кампанию, а сам сейчас выступает как дружественная Ирану страна
16:53 10/03/2026
На своей странице в социальной сети глава партии «Просвещенная Армения», бывший посол по особым поручениям Эдмон Марукян напомнил, какие события произошли в последние дни между Азербайджаном и Ираном, как вновь использовали Армению.
«Сперва Алиев отправился в посольство Ирана в Азербайджане, где в Книге соболезнований диппредставительства оставил запись, выразив соболезнования в связи с гибелью Верховного лидера Ирана. Затем, 5 марта, азербайджанские СМИ сообщили, будто бы "выпущенные из Ирана БПЛА упали на территории Нахиджевана".
Из Баку прозвучали очень острые заявления в адрес Ирана. На внеочередном заседании Совета безопасности президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что расценивает «удар иранских беспилотников в направлении Нахиджевана» как террористический акт против Азербайджана.
В свою очередь Генеральный штаб вооруженных сил Ирана, МИД страны и посольство Ирана в Баку официально опровергли распространяемую информацию.
После инцидента в аэропорту Нахиджевана Азербайджан закрыл воздушное пространство на границе с Ираном. Также было полностью прекращено движение грузовых автомобилей между двумя странами через все пограничные пункты пропуска.
При этом Азербайджан обратился к различным государствам мира за поддержкой и получил ее, в том числе от Армения. Флаг Армении был использован в антииранской публикации.
В воскресенье, 8 марта, Алиев провел телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезешкианом, который вновь подтвердил, что Иран не наносил ударов по Азербайджану.
После разговора президентов Азербайджан открыл границу для грузовых автомобилей. А уже сегодня по распоряжению Алиева в Иран была направлена гуманитарная помощь.
Цепочка этих событий наглядно показывает, как всего за несколько дней Азербайджан втянул Армению в антииранскую кампанию, а затем переобулся и теперь выступает в роли дружественного Ирану государства», – написал Марукян.