⁠⁠Արցախի ժողովուրդը ՀՀ ներկայիս իշխանություններին երբեք չի լիազորել իր անունից հանդես գալ ու պարզունակ գործարքի առարկա դարձնել Արցախը. Արցախի ԱԺ նախագահը՝ Փաշինյանին
12:50 13/03/2026
«Վերջին օրերին Եվրոպական խորհրդարանում ու լրագրողների հետ հանդիպումներում Արցախի և Արցախյան շարժման վերաբերյալ տգիտության ու կեղծիքի վրա հիմնված փաշինյանական «դատողությունները» ոչ միայն հարուցել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների միջոցով իրականացված Արցախի բռնազավթման հետ չհաշտվող մեր հազարավոր հայրենակիցների վրդովմունքը, այլև պահանջում են որոշ մեկնաբանումներ»,- նշված է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը հայտարարության մեջ։
Նա նշել է.
«• Արցախյան շարժման վերաբերյալ անհեթեթ հայտարարությունները չեն կարող վարկաբեկել մեր ժողովրդի՝ հանուն ազատության ու խաղաղության հերոսական պայքարի այդ լուսավոր դրսևորումը։
• Որևէ երկրի՝ այդ թվում և Հայաստանի, իշխանության լիազորությունները սահմանափակվում են այդ երկրի սահմաններով։ Այդ սահմաններից դուրս, այլ պետության (անկախ այն բանից այն ճանաչված է, թե ոչ) տարածքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ գործողությունները (քրեական գործերի հարուցում և այլն), այդ պետության բնակչության իրավունքների վերաբերյալ «որոշումների» ընդունումը, ճակատագրի տնօրինումը միջազգային հիմնարար սկզբունքների կոպիտ ոտնահարում է և հանցագործություն։ Արցախի ժողովուրդը ՀՀ ներկայիս իշխանություններին երբեք չի լիազորել իր անունից հանդես գալ ու պարզունակ գործարքի առարկա դարձնել Արցախը։
• ⁠Եթե եղածը խաղաղություն է, այլ ոչ թե բացարձակ և չընդհատվող կապիտուլյացիա, ապա ինչու են ադրբեջանական զորքերը շարունակում մնալ ՀՀ բռնազավթված 240 քառակուսի կիլոմետր տարածքում, ինչու էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկված 150000 արցախցիներ չեն վերադառնում հայրենի տներ, ինչու Բաքվի բանտերից հայրենիք չեն վերադառնում հայ պատանդառուները,ինչու են հիմնովին ոչնչացվում Արցախի հայկականության անժխտելի վկայությունները՝ հայկական բնակավայրերը, ծիսական շինությունները, պատմամշակութային հուշարձանները և այլն։
• ⁠Ղարաբաղյան շարժման էության և վերջին տարիներին Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության իրականացման գործողությունների նենգափոխումն ու կեղծ «խաղաղությամբ» փաթեթավորումը Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների առաջ, որոնք մի քանի տարի շարունակ ընդունել են Ադրբեջանի իրականացրած հանցագործությունները և Թուրքիայի մասնակցությունը դրանց դատապարտող բանաձևերը՝արհամարհանք է այդ կառույցի նկատմամբ:
• Միջազգային իրավունքի լիակատար համապատասխանությամբ ու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ու բոլոր հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների անվերապահ աջակցությամբ տասնամյակների իրականացված ինքնորոշման իրավունքի իրացման գործընթացի վերածումը «տարածքային վեճի», Ադրբեջանի քարոզչական թեզերի շարունակական վերարտադրությունը ՀՀ իշխանությունների կողմից միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է ու վերջին մի քանի տարում միջազգային ատյանների վերաբերմունքի արմատական փոփոխությունը պայմանավորված է ոչ միայն աշխարհաքաղաքական զարգացումներով, այլև ՀՀ իշխանությունների վերաբերմունքով Արցախի ու Արցախյան շարժման նկատմամբ։
• Մեզ համար զարմանալի չէ, որ Հայրենիք հասկացողությունը չընկալողները, 1700-ամյա Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին ու ազգային հավատքը ուրացողներն ու ամբաստանողները, խարդավանքներով ու աճպարարություններով իշխանության աթոռները ձեռք բերածներն ու դրանք պետության հետ նույնականացնողները վարկաբեկում են ամեն սուրբ բան, այդ թվում և մեր ժողովրդի ինքնությունը ձևավորող մյուս հաստատություններն ու գործընթացները, այդ թվում և Արցախյան շարժումը։
⁠⁠Արցախի ժողովրդի՝ ինքնորոշվելու, հայրենիք վերադառնալու, անվտանգ ապրելու, սեփական ճակատագիրը տնօրինելու անօտարելի իրավունքը չի կարող վերանալ ստի, կեղծիքի ու նենգափոխումների միջոցով կամ դառնալ ճղճիմ գործարքների առարկա։
Որպես Արցախի ժողովրդի ընտրյալ կառույցի ներկայացուցիչ, հավաստիացնում եմ, որ շարունակելու ենք բոլոր օրինական միջոցներով ու գործիքակազմերով պայքարել Արցախի ժողովրդի խախտված իրավունքների վերականգնման ու իրացման համար՝ ունենալով Արցախի և արցախցիների խնդրով մտահոգ ուժերի և անհատների շարունակական, հզոր աջակցությունը»։

Спикер НС Арцаха - Пашиняну: Народ Арцаха никогда не уполномочивал нынешних властей Республики Армения действовать от его имени
Высказанные в последние дни в Европейском парламенте и на встречах с журналистами «суждения» Пашиняна об Арцахе и Арцахском движении в последние дни, основанные на невежестве и лжи, не только вызвали негодование тысяч наших соотечественников, не смирившихся с оккупацией Арцаха, но и требуют некоторых комментариев, говорится в заявлении председателя НС Арцаха Ашота Даниеляна.
Он отметил:
«*Абсурдные заявления об Арцахском движении не могут дискредитировать данное светлое проявление героической борьбы нашего народа за свободу и мир.
*Полномочия властей любой страны, в том числе Армении, ограничены границами этой страны. За пределами этих границ действия (возбуждение уголовных дел и т. д.) в отношении событий, произошедших на территории другого государства (независимо от того, признано оно или нет), принятие "решений" о правах населения этого государства, контроль над его судьбой являются грубым нарушением основополагающих международных принципов и преступлением. Народ Арцаха никогда не давал полномочий нынешним властям Армении выступать от его имени и превращать Арцах в предмет примитивной сделки.
*Если это мир, а не абсолютная и непрекращающаяся капитуляция, то почему азербайджанские войска продолжают оставаться на оккупированной территории Армении площадью 240 кв. м.? Почему 150 000 арцахцев, подвергшихся этническим чисткам и геноциду, не возвращаются в родные дома? Почему армянские заложники не возвращаются на Родину из бакинских тюрем? Почему полнстью уничтожаются неопровержимые свидетельства армянской идентичности Арцаха - армянские населенные пункты, ритуальные сооружения, исторические и культурные памятники и т.д.?
* Искажение сути Карабахского движения, актов этнических чисток и геноцида, совершенных против народа Арцаха в последние годы, и их ложная преподнесение в виде "мира" перед депутатами Европарламента, которые на протяжении нескольких лет принимали резолюции, осуждающие преступления, совершенные Азербайджаном при соучастии Турции - это пренебрежение к этой структуре.
*Превращение процесса реализации права на самоопределение, который десятилетиями осуществлялся в полном соответствии с международным правом и при безусловной поддержке Совета Безопасности ООН и всех авторитетных международных организаций, в "территориальный спор", непрерывное воспроизведение властями Республики Армения тезисов пропаганды Азербайджана является грубым нарушением международного права. А коренное изменение отношения международных инстанций в последние несколько лет к этому вопросу обусловлено не только геополитическими событиями, но и отношением армянских властей к Арцаху и Арцахскому движению.
*Мы не удивлены тем, что невоспринимающие понятие Родина, отрекающиеся и порицающие 1700-летнюю Армянскую Апостольскую Церковь и национальную веру, получившие власть путем интриг и уловок и отождествляющие себя с государством, дискредитируют все святое, включая другие институты и процессы, формирующие идентичность нашего народа, в том числе и Карабахское движение.
Неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение, возвращение на Родину, жизнь в безопасности и распоряжение собственной судьбой не может исчезнуть из-за лжи, обмана и манипуляций или стать предметом мелочных сделок.
Как представитель избранной структуры народа Арцаха, уверяю, что мы продолжим бороться всеми законными средствами и инструментариями за восстановление и реализацию нарушенных прав народа Арцаха», - говорится в заявлении.