Հարգելի նախարար, ինչպե՞ս կարելի է ապրել 62 հազար դրամ աշխատավարձով. ԱԺ-ում ընթերցեցին գինեկոլոգի նամակը
15:37 13/03/2026
«Հարգելի նախարար, ինչպե՞ս կարելի է ապրել 62 հազար դրամ աշխատավարձով։ Մանկաբարձ գինեկոլոգ եմ, ունեմ 35 տարվա աշխատանքային ստաժ; Ապահովագրություն հետո ունեցել եմ աշխատավարձի նվազում»,-ԱԺ-ում ընթացող քննարկման ժամանակ նամակն ընթերցեց «Առողջության իրավունք» ՀԿ նախագահ Անուշ Պողոսյանը։
Նա խոստովանեց, որ այլ ելույթ էր պատրաստել՝ թվերով ու հաշվարկներով, սակայն Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչների բացակայության պայմաններում դրանք հրապարակեն անիմստ է, քանի որ չկա կոնստրուկտիվ քննարկման հնարավորություն։
Նա շարունակեց ընթերցել ՔՊ-ական նախարար Անահիտ Ավանեսյանին հասցեագրված այլ նամականեր ևս.
«Տիկին Ավանեսյան, ես մանկաբարձուհի եմ, աշխատում եմ պոլիկլինիկայում, դեռ չեմ ստացել աշխատավարձ»։
«Առանց այդ էլ ստանում էինք բժշկի համար խայտառակ ցածր աշխատավարձ՝ 135 հազար դրամ, որոշեցիք, որ դա էլ է շատ; Ապահովաագրությունը լավ բան է, բայց ոչ բժշկի հաշվին»։
«Տիկին Ավանեսյան, վերանայեք առաջնային օղակի հատկապես մանկաբարձուհիների աշխատավարձը, 55 հազար դրա՞մ, այդպիսի գումար ո՞նց կարելիէ  վճարել»։
Անուշ Պողոսյանը մանրամասնեց, որ այս ու այլ մեկնաբանություններ բուժաշխատողները թողել են Անահիտ ավանեսյանի գրառման ներքո։
«Անահիտ Ավանեսյանն ասում է, որ քննարկման համար բաց է, սակայն ինչպես տեսնում եք, ոչ ինքը, ոչ տեղակալները, ոչ էլ հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այստեղ չեն; Դա վկայում է մի բանի մասին, ասելիք չունեն, չունեն բացատրություն, թե ինչու են բուժաշխատողները ցածր ստանում»,-ասաց Ա. Պողոսյանը։

«Как можно жить на 62 тыс. драмов?» В парламенте Армении зачитали обращения медработников к Анаит Аванесян
17:00 13/03/2026
«Уважаемая г-жа министр, как можно жить на зарплату в 62 тыс. драмов? Я акушер-гинеколог, у меня 35 лет трудового стажа. После внедрения системы страхования моя зарплата снизилась», – зачитала письмо во время проходящего в Национальном Собрании Армении 13 марта обсуждения председатель общественной организации «Право на здоровье» Ануш Погосян.
Ануш Погосян призналась, что подготовила другое выступление – с цифрами и расчетами, однако в условиях отсутствия на сегодняшнем обсуждении представителей министерства здравоохранения обнародовать их бессмысленно, поскольку нет возможности для конструктивной дискуссии.
Затем она продолжила зачитывать и другие письма, адресованные представляющей партию власти «Гражданский договор» министру здравоохранения Анаит Аванесян:
«Г-жа Аванесян, я акушерка, работаю в поликлинике, до сих пор не получила зарплату».
«И без того получали позорно низкую для врача зарплату – 135 тысяч драмов, а вы решили, что и это слишком много. Страхование – хорошая вещь, но не за счет врача».
«Г-жа Аванесян, пересмотрите зарплаты в первичном звене, особенно у акушерок. 55 тысяч драмов? Как можно платить такую сумму?»
Ануш Погосян уточнила, что эти и другие комментарии медработники оставили под публикацией Анаит Аванесян.
«Анаит Аванесян говорит, что она открыта к обсуждениям, однако, как видите, ни она, ни ее заместители, ни представители фонда здесь не присутствуют. Это говорит об одном – им нечего сказать, у них нет объяснения, почему медработники получают столь низкие зарплаты», – заявила Погосян.