Իրանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին մահացել է։ Այս մասին նրա գրասենյակը հայտնել է Telegram-ում։ Իրանի նախագահը խոստացել է դաժան վրեժ լուծել Լարիջանիի մահվան համար և ցավակցություն հայտնել նրա մահվան կապակցությամբ։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը երեկ հայտարարել էր Լարիջանիի սպանության մասին Թեհրանի վրա կատարված հարվածի ժամանակ։ Լարիջանին պատասխանատու էր ազգային անվտանգության հիմնական հարցերի, այդ թվում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների համար։
Ռիա նովոստին, հղում անելով Press TV-ին, գրում է, որ Իրանը հայտարարել է Իսրայելի վրա հրթիռային հարվածների նոր ալիքի մասին՝ ի պատասխան Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի սպանության։
«Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարում է Իսրայելի վրա հրթիռային հարվածների 61-րդ ալիքի մասին՝ ի պատասխան իրանցի Լարիջանիի նահատակության», - ասվում է հայտարարության մեջ։

Иран объявил об ударах по Израилю в качестве мести за гибель Лариджани
Иранские военные атаковали Израиль в ответ на гибель секретаря Высшего совета нацбезопасности страны Али Лариджани, передает Press TV.
«КСИР объявляет о 61-й волне ракетных ударов по Израилю в качестве мести за мученичество иранского Лариджани», — говорится в материале.
Накануне министр обороны еврейского государства Исраэль Кац заявил, что секретарь погиб при атаке на Тегеран. Позднее офис Лариджани подтвердил эту информацию. Чиновник отвечал за переговоры по основным вопросам национальной безопасности, в том числе по ядерной программе. Президент Масуд Пезешкиан пообещал суровую месть за его гибель.
Операция Соединенных Штатов и Израиля против Ирана идет третью неделю. Все это время стороны обмениваются ударами.