Իրանի շուրջ հակամարտության ֆոնին պիստակի գները բարձրացել են ռեկորդային մակարդակի
Մերձավոր Արևելքում հակամարտության պատճառով, որը խաթարել է համաշխարհային մատակարարման շղթաները, պիստակի գները բարձրացել են ութ տարվա ամենաբարձր մակարդակը։ Լուրը հայտնում է MIR 24-ը։
Մարտին բորսայական գները հասել են 4.57 դոլարի մեկ ֆունտի համար, ինչը ամենաբարձրն է 2018 թվականի մայիսից ի վեր։ Աճող պահանջարկը լրացուցիչ ճնշում է գործադրում շուկայի վրա, ինչը պայմանավորված է նար սոցիալական ցանցերում Դուբայի պիստակով շոկոլադի հանրաճանաչությամբ։
ԱՄՆ Գյուղդեպարտամենտի տվյալներով՝ Իրանը աշխարհում պիստակի երկրորդ խոշորագույն արտադրողն է։ ԱՄՆ-ն շարունակում է մնալ առաջատարը, սակայն Իրանից մատակարարման պակասը զգալիորեն ազդում է համաշխարհային շուկայի հավասարակշռության վրա։
Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը սրել է  այն խնդիրները, որոնք առաջացել էին Իրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցների, անցյալ տարվա վատ բերքի և հաղորդակցության ուղիենրի խափանումների պատճառով։
«Ընկույզի շուկայի վերլուծաբանը նշում է, որ ռազմական գործողությունները հանգեցրել են նրան, որ նավագնացության ընկերությունները չեղարկել են Մերձավոր Արևելքից առաքումների նոր պատվերները։ Հնդկաստան առաքումներն արդեն խաթարվել են, և խախտվել են նաև ԱՄԷ-ի և Թուրքիայի տարածքով անցնող երթուղիները։ Վերլուծաբանների կարծիքով, պակասը կարող է մեծացնել մրցակցությունը և հանգեցնել գների հետագա աճի»,-հաղորդում է Bloomberg-ը։

Стоимость фисташек выросла до максимума почти за восемь лет из-за конфликта на Ближнем Востоке, который нарушил глобальные цепочки поставок, пишет МИР 24.
Биржевые цены в марте достигли 4,57 доллара за фунт – самого высокого уровня с мая 2018 года. Дополнительное давление на рынок оказывает рост спроса: свою роль сыграла популярность дубайского шоколада с фисташками в соцсетях.
По данным Министерства сельского хозяйства США, Иран является вторым крупнейшим производителем фисташек в мире. Сами США остаются лидером, однако перебои в Иране заметно влияют на глобальный баланс рынка.
Конфликт на Ближнем Востоке усилил проблемы, вызванные международными санкциями в отношении Ирана, плохим урожаем прошлого года и перебоями в коммуникациях.
Аналитик рынка орехов отмечает, что военные действия привели к отмене судоходными линиями новых заказов на перевозки на Ближний Восток, поставки в Индию уже были нарушены, также затронуты маршруты через ОАЭ и Турцию. По мнению аналитиков, дефицит может усилить конкуренцию и привести к дальнейшему росту цен, сообщает Bloomberg.