Թե ինչպես Ավինյանը տապալեց Ամիրյան փողոցը Պապ թագավորով անվանափոխելու նախագիծը
«Ժողովո՛ւրդ ջան, մի հատ պրոբլեմ կա, բայց ովքեր ուզում են իրականում բոյկոտեն, խնդրում եմ դահլիճից դուրս գան, որովհետև էս տրամաբանությամբ նախագիծն անցել է»,-Երևանի ավագանու նիստում Ամիրյան փողոցը Պապ թագավորի անվան փողոցի անվանափոխելու վերաբերյալ նախագծի առաջին քվեարկությունից հետո հայտարարեց քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Ավագանու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ Հայկ Գրիգորյանն էր նախագիծը ներկայացրել։
Մինչ այդ ավագանու «Հանրապետություն» խմբակցության անդամները հայտարարեցին, թե դեմ չեն, որ անվանափոխվի, բայց մեկ ամիս առաջ նախագծի հեղինակին հորդորել էին հանրային քննարկում կազմակերպել, ինչը չի արվել, այդ պատճառով էլ կբոյկոտեն քվեարկությունը։
«Հանրային ձայն» խմբակցության անդամ Վահան Ավագյանն էլ իր ելույթում հիշեցրեց, որ Պապա թագավորը Նիկոլ Փաշինյանի սիրած կերպարն է և «Ազգային առաջընթաց» խմբակցությանը հորդորեց չհաճոյանալ ՔՊ-ին՝ ուշ է արդեն։
Տիգրան Ավինյանն էլ հավելեց․ «Սկի չեմ էլ իմացել ով է այդ մարդը, և երբ մի փորք խորանում ես, հասկանում ես, որ, բացի նրանից, որ ինքը 26 կոմիսարներից մեկն է եղել, գեղեցիկ ազգանուն է ունեցել, այլ ոչ մի արժանիք առանձնապես չունի։ Եվ Երևանի ամենակենտրոնական փողոցներից մեկն իր անունով է անվանակոչված։ Կասկած չունեմ, որ այդ փողոցը վստահորեն պետք է անվանակոչվի»։
Առաջին քվեարկության արդյունքները իր համակարգչի էկրանին տեսնելուց հետո Ավինյանն այն չհրապարակեց, այլ դեմ ավագանու անդամներին հորդորեց լքել դահլիճը, որից հետո վերջինս կիսով չափ դատարկվեց։
15 րոպե ընդմիջում հայտարարվեց, որից հետո, ըստ կանոնակարգի, նախագիծը պետք է երկրորդ անգամ քվեարկվեր, բայց արդեն բոյկոտող պատգամավորների պատճառով քվորում չապահովվեց և նախագիծը մեխանիկորեն չընդունվեց։

Проект о переименовании улицы Амиряна в честь Царя Папа в Ереване не был принят из-за бойкота
«Есть небольшая проблема: тех, кто действительно хочет бойкотировать представленный проект, прошу покинуть зал, потому что при нынешней логике документ уже принят», – заявил мэр Еревана Тигран Авинян на заседании Совета старейшин 21 апреля после первого голосования по проекту переименования одной из центральных улиц столицы Армении, названной именем революционера Арсена Амиряна, в честь Царя Папа.
Проект представил член Совета старейшин Еревана от фракции «Национальный прогресс» Айк Григорян. В справке-обосновании указано: «Один из самых молодых царей в армянской истории – Пап – за время своего недолгого правления успел сделать настолько многое, что сегодня его имя уже входит в число самых выдающихся деятелей армянской истории. Он был новатором, и, как это часто бывает со всеми новаторами, многие его не приняли и не полюбили».
До голосования члены фракции «Республика» заявили, что они не против переименования, однако месяц назад просили инициатора организовать общественные обсуждения, чего сделано не было, поэтому они решили бойкотировать голосование.
Член фракции «Общественный голос» Ваан Авагян в свою очередь напомнил, что царь Пап – любимый исторический персонаж Никола Пашиняна, и призвал фракцию «Национальный прогресс» не угождать партии власти «Гражданский договор», заявив, что «уже поздно».
Тигран Авинян в свою очередь отметил: «Я даже не знал, кто этот человек (Амирян. – Ред.), и когда немного углубляешься, понимаешь, что, кроме того, что он был одним из 26 комиссаров и имел красивую фамилию, особых заслуг у него нет. И одна из центральных улиц Еревана носит его имя. У меня нет сомнений, что эту улицу необходимо переименовать».
После того как на экране своего компьютера он увидел результаты первого голосования, Авинян не стал их объявлять, а призвал голосовавших против покинуть зал, после чего зал частично опустел.
Был объявлен 15-минутный перерыв, после которого, согласно регламенту, проект должен был быть поставлен на повторное голосование, однако из-за бойкота депутатов кворум не был обеспечен, и проект автоматически не был принят.