Թեզերը, որ Փաշինյանը չի իմացել կամ ինքն է ասել շտապօգնություն կանչեն Սոնա Մնացականյանին վրաերթի ենթարկելուց հետո, փաստական տվյալով չի հավաստվել. Իրավապաշտպան
11:51 27/04/2026
«Նիկոլ Փաշինյանի շարասյան մեքենան վրաերթի է ենթարկում հղի Սոնա Մնացականայնին, շարասյան որևէ մեքենա չի կանգնում՝ օգնություն ցուցաբերելու տուժողին։ Շարասյունը նույն արագությամբ շարունակում է ընթացքը»,- «Քաղաքական իրավունքների հայկական կենտրոնի» (ՔԻՀԿ) «Քաղաքացին և անարդարադատությունը Հայաստանում. Սոնա Մնացականյանի մահվան 4 տարին» թեմայով քննարկմանն ասաց Տաթև Սողոյանը։
Նա ընդգծեց, որ շարասյունը Փաշինյանին տանում էր  ՔՊ-ի պատգամավորների հետ հանդիպման, այլ ոչ թե ինչ-որ պետական նշանակության միջոցառման։ Սողոյանը հիշեցրեց, որ Սոնա Մնացականյանին օգնություն է  ցուցաբերում պարզապես տվյալ տարածքով երթևեկող շտապօգնության մեքենան։
«Այն բոլոր թեզերը, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի իմացել կամ ինքն է ասել, որ շտապօգնություն կանչեն, գործի որևէ փաստական տվյալով չի հավաստվել։  «Նաիրի» բժշկական կենտրոնի անձնակազմն է հայտնել, որ արդեն մահացած է եղել Սոնա Մնացակայանը, երբ հասցվել է հիվանդանոց»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի ապրիլի 26-ին Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյունը Պարոնյան փողոցում մահացու վրաերթի է ենթարկել հղի Սոնա Մնացականյանին։ Տուժողի իրավահաջորդ Րաֆֆի Ասլանյանը նշում է. «Մինչև օրս դեռ որևէ մեկը չի ենթարկվել քրեական պատասխանատվության, իսկ շարասյան արագության համար պատասխանատու՝ ղեկավար կազմի վերաբերյալ վարույթը դիտավորյալ կերպով «սառեցվել» է նախաքննության փուլում, թեև դատարանները երկու անգամ այդ վարույթով արձանագրել են տուժող կողմի իրավունքների խախտում, փաստացի պարտադրել են փորձաքննություն նշանակել ավտոմեքենաներում գործած ռադիոկապի ձայնագրության սարքով, պատշաճ միջոցներ ձեռնարկել ձայնագրությունը հայտնաբերելու ուղղությամբ, սակայն ոչինչ չի արվել»։
Հիշեցնենք նաև, որ դատարանի 2024 թ. օգոստոսի 8-ին կայացրած վճռով Արամ Նավասարդյանը մեղավոր է ճանաչել 2003 թ. Ընդունված ՔՕ 242-րդ 2 մասով (Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները  կամ ճանապարհային երթևեկության  կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ
առաջացրել է մարդու մահ) և 244-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը թողնելը) նախատեսված արարքներում։
Նշենք, որ Քաղաքական իրավունքների հայկական կենտրոնը հրապարակել է զեկույց, որտեղ վերլուծվել են Սոնա Մնացականյանի վրաերթի գործով նախաքննական փուլի, դատական վարույթի, պետական պաշտոնյաների, իշխանական և մերձիշխանական լրատվամիջոցների, քարոզիչների արձագանքները։
Զեկույցում ներկայացված են Նիկոլ Փաշինյանի և այլ պաշտոնյաների շարասյուների, ծառայողական մեքենաների ստեղծած վթարային իրավիճակները, Ս․ Մնացականյանի գործով թերի, խնդրահարույց քննություն և ձգձգվող դատավարույթան մանրամասներ, ինչպես նաև իշխանական ապատեղեկատվությունը ու քարոզչական ճնշումները։

Татев Согоян: Версии о незнании Пашиняна про трагедию с Соной Мнацаканян или вызове скорой по его распоряжению не подтверждаются
15:30 27/04/2026
На мероприятии, посвященном теме «Гражданин и неправосудие в Армении. 4 года со дня смерти Соны Мнацаканян», представитель «Армянского центра политических прав» Татев Согоян заявила, что автомобиль кортежа Никола Пашиняна сбил беременную Сону Мнацаканян, после чего ни одна из машин кортежа не остановилась, чтобы оказать помощь пострадавшей, и колонна продолжила движение с той же скоростью.
Она подчеркнула, что кортеж вез Пашиняна на встречу с депутатами от партии «Гражданский договор», а не на какое-то государственное мероприятие. Согоян напомнила, что помощь пострадавшей оказала просто проезжавшая мимо машина скорой помощи.
«Все тезисы о том, будто Никол Пашинян не знал о случившемся или якобы сам распорядился вызвать скорую, не подтверждаются какими-либо фактическими данными. Персонал медицинского центра “Наири” сообщил, что Сона Мнацаканян уже была мертва к моменту поступления в больницу», – заявила правозащитница.
Напомним, 26 апреля 2022 года на улице Пароняна в Ереване кортеж Никола Пашиняна насмерть сбил беременную Сону Мнацаканян. Представитель правопреемников Раффи Асланян заявил, что до сих пор никто не привлечен к уголовной ответственности, а производство в отношении ответственных за скорость кортежа лиц фактически «заморожено» на стадии предварительного следствия.
Он также отметил, что суды дважды по данному производству фиксировали нарушения прав потерпевшей стороны и обязывали провести дополнительные следственные действия, включая поиск записей радиосвязи в автомобилях кортежа, однако это не было выполнено.
Суд в Армении признал виновным Арама Навасардяна - водителя из кортежа Никола Пашиняна. «Признать Арама Навасардяна виновным по статьям "нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств" и "оставление места ДТП"», – заявил судья, оглашая вердикт.
Армянский центр политических прав опубликовал доклад, в котором проанализированы ход расследования и судебного процесса, реакции властей и провластных СМИ, а также случаи аварийных ситуаций с участием кортежей и служебных автомобилей Никола Пашиняна и других должностных лиц и пр..