Արցախի բոլոր հուշարձանները կանգնած են լիակատար ոչնչացման վտանգի տակ, մի քանի տարի անց կունենանք երկրորդ Նախիջևանը. Հովիկ Ավանեսով
14:24 04/05/2026
«Արցախում կանգուն մնացած բոլոր հուշարձանները գտնվում են վտանգի տակ»,- Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մոտ բողոքի ակցիայի ժամանակ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
Նա նշեց, որ Արցախում հաշվառված և չհաշվառված 10 հազարից ավելի հուշարձան կա, այդ բոլորը կանգնած են լիակատար ոչնչացման վտանգի տակ։
Ավանեսովը հայտնեց, որ 2020 թվականի սեպտեմբերից 27-ից  մինչ հիմա Արցախում վանդալիզմի 1000-ից ավելի դեպքեր են արձանագրվել, ընդ որում ոչնչացվում են ոչ միայն պատմաճարտարապետական հուշարձանները, նաև ամբողջական թաղամասեր, գյուղեր։
«Բոլոր փաստերը վկայում են, որ գործ ունենք 21-րդ դարի խոշորագույն մշակութային ցեղասպանություններից մեկի հետ։ Եթե հստակ քայլերով դեմը չառնվի, մի քանի տարի հետ ունենալու ենք երկրորդ Նախիջևանը»,- ընդգծեց Ավանեսովը։

Artsakh’s all surviving monuments are facing imminent destruction, raising fears of a cultural erasure comparable to the obliteration of Armenian heritage in Nakhichevan, Artsakh Cultural Heritage Ombudsman Hovik Avanesov warned on Monday.
Avanesov told Panorama.am during a protest outside Yerevan’s Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex that more than 10,000 registered and unregistered monuments in Artsakh are “all standing on the brink of annihilation.”
Since the outbreak of war in September 2020, Avanesov said, over 1,000 incidents of vandalism have been documented, targeting not only historic churches and architectural landmarks but also entire villages and neighborhoods. “The evidence indicates that we are witnessing one of the biggest cultural genocides of the 21st century,” he said. “If this trajectory continues unchecked, Artsakh will become a second Nakhichevan in a few years.”