Պարզվեց՝ Մեցոլան ավելի լավ տղա է, քան Փաշինյանը. նա պատասխանեց Ալիևի հոխորտանքներին, Փաշինյանն անգամ «պու» չհանեց. Աշոտյան
12:49 05/05/2026
«Երեկվա նիստին Իլհամ Ալիևի հնչեցրած հոխորտանքներին ի պատասխան, որոնք հնչել էին թե Հայաստանի, թե եվրոպացիների հասցեին, եվրոպացիների մասով պատասխենց միայն Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան»,- նախագահական նստավայրի մոտ ակցիայի ժամանակ ասաց  ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նա ընդգծեց, որ մեր շահը պաշտպանող չկա. «Պարզվեց Մեցոլան ավելի  լավ տղա է, քան Նիկոլ Փաշինյանը, ով նստած էր այնտեղ ու անգամ «պու» չհանեց ի պաշտպանություն հայկակակնության և հայություն։ Մեր շահը պաշտպանող չկան»։
Հիշեցնենք, որ նախօերին Երևանում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթաժողովին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միացել էր տեսաձայնային կապի միջոցով ու ելույթ ունեցել։
Անդրադառնալով նախօրեին կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին, այսօր կայացած ԵՄ-ՀՀ առաջին գագաթաժողովին, Աշոտյանն ասաց. «Այս միջոցառումները դարձել են Նիկոլ Փաշինյանի  նախընտրական արշավի մաս, ինչը գեղջկական բնույթ է ստացել։ ՔՊ-ական վերնախավի ու իրենց քարոզչական ապարատի աշխատանքից այնպիսի տպավորություն է, որ սպիտակ  տերերը եկել են երրորդ աշխարհի երկիր, աբորիգեն հայերը երգ ու պար են անում, խոնարհվում են,  արժանապատվություն չկա, չէր էլ կարող լինել, քանի որ Նիկոլն այն մարդը չէ, որ արժանապատվություն ունի, երկրորդ՝ կարիք ունեն սպիտակ տերերի, որոնց աջակցությունից է  կախված, ըստ իրեն, իր քաղաքական իշխանության վերարտադրությանը»։

Армен Ашотян: Оказалось, Роберта Метсола способна на большее мужество, нежели Пашинян, который даже не пикнул в ответ на слова Алиева
14:16 05/05/2026
На бахвальство, озвученное 4 мая президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при выступлении по видеосвязи на саммите Европейского политического сообщества (ЕПС) в Ереване в адрес как Армении, так и европейцев, по части последних ответила лишь председатель Европейского парламента Роберта Метсола, обратил внимание во время акции протеста у президентской резиденции в Ереване заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян.
Напомним, Алиев обвинил Европарламент в «распространении клеветы и лжи» о Баку. Метсола, в свою очередь, попросив слово, резко отвергла эти утверждения. «Европейский парламент - это демократический орган, избираемый прямым голосованием, резолюции которого принимаются большинством голосов», – сказала она. «Мы понимаем, что результаты могут быть неудобными для некоторых, но мы никогда не изменим принцип нашей работы».
Ашотян подчеркнул, что интересы Армении защищать некому.
«Оказалось, Роберта Метсола способна на большее мужество, нежели Никол Пашинян, который сидел там и не издал ни звука в защиту армянства и Армении. Наши интересы защищать некому», – заявил Ашотян.
Говоря о прошедшем накануне саммите Европейского политического сообщества и состоявшемся сегодня первом саммите ЕС-Армения, Армен Ашотян заявил:
«Эти мероприятия стали частью предвыборной кампании Никола Пашиняна, которая приобрела провинциальный характер. От работы руководства партии “Гражданский договор” и их агитпропа создается впечатление, будто “белые господа” приехали в страну третьего мира, а аборигенные армяне поют и танцуют, кланяются, никакого достоинства нет и не могло быть, потому что Никол – не тот человек, у которого есть достоинство. И, во-вторых, им нужны “белые господа”, от поддержки которых зависит воспроизводство его политической власти».