Իմ տպավորությունն է՝ ամեն ինչ անում են, որ արցախցիներն այստեղ չմնան. Ռոբերտ Քոչարյան
Գեղարքունիքի մարզի Դպրաբակ գյուղում «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ բնակիչներից մեկը դպրոցների մասին հարց բարձրացրեց։ Մասնավորապես նա ասաց, որ Աղավնավանքում 300-400 հոգու համար դպրոց են կառուցում, բայց բնակչությունը 20-30 հոգի է. «Այդ դպրոցն ո՞ւմ համար են սարքում»։
Ռ.Քոչարյանը  պատասխանեց. «Ուրեմն սա են փակելու, մյուսն են փակելու, մյուսն են փակելու։ Մեր ծրագրում  հստակ ֆիքսել ենք՝ դպրոցաշինությունը դպրոցներ փակելու համար չպետք է լինի։ Եթե մեկ հատ դպրոց ես կառուցում 5 հատ փակելու համար, ուղղակի անընդունելի է»։
Բռնի տեղահանված արցախցիներից մեկը բնակարաններով ապահովման խնդրի մասին հարց բարձրացրեց։ Ռ. Քոչարյանը պատասխանեց. «Երկու-երեք տարում Հայաստանում գտնվող արցախցիների բնակարանային խնդիրները կարելի է լուծել։ Իմ տպավորությունն է՝ ամեն ինչ անում են, որ դուք այստեղ չմնաք»։

Роберт Кочарян: «Все делают, чтобы арцахцы не остались в Армении»
В селе Дпрабак Гегаркуникской области Армении во время встречи с жителями кандидат в премьер-министры от блока «Армения», второй президент РА Роберт Кочарян ответил на вопросы жителей о строительстве школ и жилищных проблемах вынужденных переселенцев из Арцаха.
Один из жителей отметил, что в Агавнаванке строят школу на 300-400 учеников, тогда как население составляет всего 20-30 человек, и спросил: «Для кого она строится?»
Кочарян ответил: «Значит, одну школу строят, чтобы закрыть другие. В нашей программе четко зафиксировано: строительство одних школ не должно означать закрытие других. Если ты строишь одну школу и закрываешь пять – это просто неприемлемо», – заявил он.
Также один из вынужденных переселенцев из Арцаха поднял проблему жилищного обеспечения.
По словам Кочаряна, жилищные проблемы арцахцев, находящихся в Армении, можно решить в течение двух-трех лет.