Ադրբեջանgիները պղծել են Արցախի Վաղուհաս գյուղի ազատամարտիկների գերեզմանngը՝ նպատակն է հայկական հետքի վերացnւմն ու պատմական հիշողության ջնջnւմը
Սոցցանցերի մշտադիտարկման արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ Ադրբեջանի իշխանությունների վանդալիզմի հերթական թիրախը դարձել է ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս գյուղի զոհված ազատամարտիկների գերեզմանոցը։ Այս մասին ահազանգում է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովը։
«Ադրբեջանական սոցցանցային տիրույթում հրապարակված տեսանյութի ուսումնասիրությունն ու վերլուծությունը՝ մշակութային ժառանգության ոչնչացման, էթնիկ ատելության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումների համատեքստում, թույլ են տալիս արձանագրել մի շարք խիստ մտահոգիչ և դատապարտելի դրսևորումներ։
Առաջին հերթին ակնհայտ է էթնիկ և կրոնական թիրախավորման հանգամանքը։ Գերեզմանաքարերի վրա առկա հայերեն արձանագրություններն ու զոհված ազատամարտիկների պատկերները հստակ ցույց են տալիս, որ թիրախավորվել է ոչ թե պարզապես գերեզմանոց, այլ հայկական ինքնության, ազգային հիշողության և հոգևոր ժառանգության կարևորագույն վայր։ Սա սովորական վանդալիզմ չէ, այլ էթնիկ ատելության վրա հիմնված կանխամտածված գործողություն, որի նպատակը հայկական հետքի վերացումն ու պատմական հիշողության ջնջումն է։
Տեսանյութում արձանագրված գործողություններն առանձնանում են բացառիկ ցինիզմով և սրբապղծությամբ։ Տեսանյութի հեղինակը միտումնավոր քայլում է տապանաքարերի վրայով, կանգնում հանգուցյալների դիմանկարների վրա, հարվածում ու պղծում դրանք։ Այս վարքագիծը ոչ միայն գերեզմանների վնասում է, այլև զոհվածների հիշատակի, հուղարկավորության սրբության և մարդկային արժանապատվության կանխամտածված անարգանք։ Նման գործողությունները հակասում են ոչ միայն միջազգային իրավական նորմերին, այլև համամարդկային բարոյականության ամենատարրական սկզբունքներին։
Տեսանյութում հստակ երևում են նաև բազմաթիվ ջարդված, կտրատված, տեղահանված և վնասված գերեզմանաքարեր, ինչը վկայում է, որ գերեզմանոցը ենթարկվել է համակարգված և նպատակային ավերածության։ Վնասների ծավալն ու բնույթը վկայում են ոչ թե առանձին միջադեպի, այլ մշակութային արժեքների կանխամտածված ոչնչացման քաղաքականության մասին։ Բաքվի բռնապետական վարչակարգի կողմից ժամանակավորապես բռնազավթված տարածքներում հայկական մշակութային և հիշողության վայրերի դեմ իրականացվող նման գործողությունները վաղուց արդեն կրում են շարունակական և համակարգային բնույթ։
Առանձնակի վտանգավոր և դատապարտելի է նաև հոգեբանական ահաբեկչության բաղադրիչը։ Գործողությունների տեսաձայնագրումը և դրանց տարածումը սոցիալական հարթակներում, ինչպես նաև տեսանյութում հնչող ադրբեջաներեն արտահայտությունները փաստում են, որ կատարվածը նպատակ ունի ոչ միայն ոչնչացնել հայկական մշակութային ներկայության հետքերը, այլև հոգեբանական ճնշում գործադրել զոհվածների հարազատների, բռնի տեղահանված արցախահայության և ամբողջ հայ հասարակության վրա։ Սա բացահայտ նվաստացման, վախի և անպաշտպանության մթնոլորտ ձևավորելու փորձ է, որն ունի նաև քարոզչական բնույթ։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ տեսանյութը կարող է ծանր հոգեբանական ազդեցություն ունենալ զոհված ազատամարտիկների հարազատների և հանրության վրա, այն չենք հրապարակում։ Տեսանյութը պահպանվում է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմենի գրասենյակի արխիվում՝ որպես հայկական մշակութային ժառանգության դեմ իրականացվող հերթական հանցավոր գործողության փաստական ապացույց։
Հարկ է ընդգծել, որ Վաղուհաս գյուղում հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի պղծման սա առաջին արձանագրված դեպքը չէ։ Դեռևս 2024 թվականի հունվարի 5-ին մեր գործընկեր՝ Արցախի պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն ՊՈՒԱԿ-ը ահազանգել էր, որ ադրբեջանցի զինվորները ոչնչացրել են գյուղի ճանապարհամերձ հատվածում գտնվող՝ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմի ընթացքում զոհված Մխիթար Աղաբեկյանի հիշատակին 2021 թվականին կանգնեցված խաչքարը։ Խաչքարի հեղինակն էր Յուրա Մանգասարյան։ Այս փաստը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հայկական հիշողության և մշակութային ներկայության դեմ իրականացվող գործողությունները պատահական կամ մեկանգամյա դրսևորումներ չեն։
Ադրբեջանի իշխանությունները ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախում առանձնակի դաժանությամբ և հետևողականությամբ ոչնչացնում ու պղծում են հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշարձաններն ու գերեզմանոցները։ Այս գործողություններն արդեն դուրս են եկել առանձին վանդալիզմի դեպքերի շրջանակից և վերածվել պետական մակարդակով իրականացվող համակարգված քաղաքականության, որի նպատակը հայկական պատմամշակութային ժառանգության վերացումն ու ազգային հիշողության ջնջումն է։ Արցախի տարբեր բնակավայրերում արդեն արձանագրվել են նմանատիպ տասնյակից ավելի փաստեր, որոնք փաստում են մշակութային ցեղասպանության հետևողական ընթացքը։
Միջազգային հանրության լռությունն ու ոչ համարժեք արձագանքը շարունակում են նպաստել անպատժելիության մթնոլորտի խորացմանը։ Մինչդեռ մշակութային ժառանգության, սրբավայրերի և գերեզմանոցների նկատմամբ նման գործողությունները պետք է արժանանան հստակ քաղաքական, իրավական և բարոյական գնահատականի։ Երբ թիրախավորվում են զոհվածների գերեզմանները և ազգային հիշողության վայրերը, վտանգվում են ոչ միայն մեկ ժողովրդի իրավունքները, այլև համամարդկային այն արժեքները, որոնց վրա հիմնված է քաղաքակիրթ աշխարհի գոյությունը»,- գրել է Հ. Ավանեսովը։

Азербайджанцы осквернили армянское кладбище в селе Вагуас в оккупированном Арцахе
В результате мониторинга социальных сетей стало понятно, что очередной мишенью вандализма властей Азербайджана стало кладбище павших азатамартиков (воинов-освободителей) в селе Вагуас Мартакертского района временно оккупированной Баку Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)). Об этом сообщает омбудсмен по культурному наследию Арцаха Овик Аванесов.
«Изучение и анализ видеоматериала, опубликованного в азербайджанском сегменте соцсетей, в контексте уничтожения культурного наследия, этнической ненависти и грубых нарушений международного гуманитарного права позволяют зафиксировать ряд крайне тревожных и подлежащих осуждению проявлений.
В первую очередь, очевиден факт этнического и религиозного таргетирования. Армянские надписи на надгробиях и изображения погибших азатамартиков четко показывают, что целью стало не просто кладбище, а важнейшее место армянской идентичности, национальной памяти и духовного наследия. Это не обычный вандализм, а основанное на этнической ненависти преднамеренное действие, целью которого является уничтожение армянского следа и стирание исторической памяти.
Зафиксированные в видеоматериале действия отличаются исключительным цинизмом и святотатством. Автор видео преднамеренно ходит по надгробиям, наступает на портреты усопших, наносит удары и оскверняет их. Подобное поведение нацелено не только на повреждение могил, но и является преднамеренным неуважением к памяти погибших, святости похорон и человеческому достоинству. Подобные действия противоречат не только международным правовым нормам, но и самым элементарным принципам общечеловеческой морали.
На видео также отчетливо видны многочисленные разбитые, разрезанные, сдвинутые и поврежденные надгробия, что свидетельствует о систематическом и целенаправленном разорении кладбища. Масштаб и характер повреждений говорят не об отдельном инциденте, а о политике преднамеренного уничтожения культурных ценностей. Подобные действия, осуществляемые против армянских культурных и мемориальных объектов на временно оккупированных территориях со стороны диктаторского режима Баку, давно уже носят непрерывный и системный характер», – говорится в заявлении.
Аванесов также обратил внимание на составляющую психологического террора: распространение видеозаписи в социальных сетях направлено не только на уничтожение следов армянского культурного присутствия, но и на оказание психологического давления на родственников погибших, насильственно перемещенных арцахских армян и все армянское общество.
«Это попытка откровенного унижения, создания атмосферы страха и беззащитности, обладающая также пропагандистским характером», – указывается в заявлении.
В заявлении напоминается, что это не первый случай осквернения памяти погибших в селе Вагуас. Так, еще 5 января 2024 года Государственная служба по охране исторической среды Арцаха сообщала об уничтожении азербайджанскими военнослужащими хачкара, установленного в память о Мхитаре Агабекяне, погибшем в ходе войны 2020 года против Арцаха. Автором хачкара был Юра Мангасарян.
«Власти Азербайджана во временно оккупированном Арцахе с особой жестокостью и последовательностью уничтожают и оскверняют памятники и кладбища, увековечивающие память героев, павших за защиту Родины. Эти действия уже вышли за рамки отдельных актов вандализма и превратились в системную политику на государственном уровне, целью которой является устранение армянского историко-культурного наследия и уничтожение национальной памяти. В различных населенных пунктах Арцаха уже зафиксировано более десятка подобных фактов, свидетельствующих о последовательном ходе культурного геноцида.
Молчание международного сообщества и неадекватная реакция продолжают способствовать углублению атмосферы безнаказанности. Между тем, подобные действия в отношении культурного наследия, святынь и кладбищ должны получить четкую политическую, правовую и моральную оценку. Когда мишенью становятся могилы погибших и места национальной памяти, под угрозой оказываются не только права одного народа, но и те общечеловеческие ценности, на которых основано существование цивилизованного мира», – подчеркнул Аванесов.