Ադրբեջանի ազատազրկվածների 2.2 տոկոսն օտարերկրացիներ են։ Նման տվյալներ են հրապարակված Եվրոպայի խորհրդի 2025 թվականի բանտային բնակչության վերաբերյալ տարեկան քրեական վիճակագրության մեջ (SPACE I)։ Զեկույցը ցույց է տալիս, որ եվրոպական երկրներում բանտերի գերբնակեցման խնդիրը լուրջ է և շատ երկրներ տարիներ շարունակ չեն կարողանում լուծել այն։
Որոշ բանտային համակարգերում օտարերկրյա քաղաքացիները կազմում են բանտային բնակչության զգալի մասը, իսկ մյուսներում՝ շատ փոքր, մի շարք պատճառներով, այդ թվում՝ միգրացիոն հոսքերի, իրավական շրջանակների և աշխարհաքաղաքական գործոնների պատճառով:
Ընդհանուր առմամբ, Եվրոպայում կալանավորների 17%-ը քաղաքացի չհանդիսացող անձինք էին:
«Այն փաստը, որ Եվրամիության քաղաքացիների միջին համամասնությունը օտարերկրյա կալանավորների շրջանում կազմել է 27%, արտացոլում է եվրոպական շարժունակությունը և ԵՄ ազատ տեղաշարժի շրջանակը, որը թույլ է տալիս քաղաքացիներին ապրել և աշխատել անդամ պետություններում»,-նշում են ԵԽ-ից։
Ազատազրկվածների կազմում օտարերկրացիների թվով առաջատար երկրներն են Լյուքսեմբուրգը (78%), Շվեյցարիան (73%), Կիպրոսը (54%), Ավստրիան (53%), Սլովենիան (52%), Կատալոնիան (Իսպանիա) (52%), Հունաստանը (52%), Մալթան (51%), Գերմանիան (47%) և Բելգիան (43: Ամենացածր համամասնությունները գրանցվել են Ռումինիայում (1.1%), Մոլդովայի Հանրապետությունում (1.9%) և Ադրբեջանում (2.2%):

Foreign nationals represented a substantial share of the prison population in some prison systems and a very small proportion in others, for several reasons, including migration flows, legal frameworks, and geopolitical factors, the Council of Europe’s newly released 2025 annual penal statistics on prison populations (SPACE I) reveal.
Overall, in Europe, 17% of inmates were non-citizens. The fact that the average proportion of European Union nationals among foreign inmates was 27% reflects European mobility and the EU's framework of freedom of movement, which allows citizens to live and work across member states.
Prison systems with particularly high proportions of foreign nationals included Luxembourg (78%), Switzerland (73%), Cyprus (54%), Austria (53%), Slovenia (52%), Catalonia (Spain) (52%), Greece (52%), Malta (51%), Germany (47%) and Belgium (43%), in countries with over 500,000 inhabitants. The lowest proportions were to be found in Romania (1.1%), Republic of Moldova (1.9%) and Azerbaijan (2.2%).