Այն գործընթացը, որի մեջ հայտնվել է Հայաստանը, Փաշինյանի չհաշարկված, «hիմшր» քաղաքականության հետևանքն է. Զուրաբյան
15:57 01/06/2026
«Բավականին բարդ վիճակ է ստեղծվել, մեր շատ արտահանողներ հայտնվել են բավականին ծանր վիճակում, գնում են դեպի սնանկացման»,- ասում է  ՀԱԿ փոխնախագահ, ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը՝ անդրադառնալով հայկական մի շարք ապրանքների՝ ՌԴ արտահանման արգելքի տակ հայտնվելուն։
Նա նշում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության բռնած կուրսի համաձայն Հայաստանը պետք է գնա Եվրոպական միություն։
«Այս կուրսը հայտարարված է  բավականին վաղուց, բայց եթե հետևենք արդյունքներին,  կտեսնենք, որ 2018 թվականին ՌԴ  բաժնեմասը մեր արհատահման մեջ եղել է 27 տոկոս, դրանից հետ տարեց տարի աճել է, 2022 թվականին հասել ենք 47 տոկոսի։
Եթե նպատակն այն է, որ գնանք դեպի Եվրոպա, կարող ենք ասել, որ տնտեսական հիմքերի առումով հենց Փաշինյանի կառավարությունն է ձախողել եվրաինտեգրացիայի կուրսը, արել են լրիվ հակառակ շարժումները»,- ասում է Զուրաբյանը։
Ըստ նրա, այն գործընթացը, որի մեջ հայտնվել է Հայաստանը, Փաշինյանի չհաշարկված, «հիմար» քաղաքականության հետևանքն է. «Նիկոլ Փաշինյանն ինքն իր 8 տարվա կառավարության  գործունեությամբ փլուզել է եվրաինտեգրացման ուղղությունը, հիմա այդ տնտեսական հետևանքներին ենք առերեսվում»։

Левон Зурабян: Именно правительство Пашиняна провалило курс на евроинтеграцию
«Сложилась довольно тяжелая ситуация: многие наши экспортеры оказались в крайне сложном положении и фактически движутся к банкротству», – заявил заместитель председателя «Армянского национального конгресса» (АНК), кандидат в премьер-министры от АНК Левон Зурабян, комментируя запрет на экспорт ряда армянских товаров в Россию.
Он отметил, что согласно политическому курсу правительства Никола Пашиняна Армения должна двигаться в сторону Европейского союза.
«Этот курс был провозглашен достаточно давно, но если посмотреть на результаты, то в 2018 году доля России в нашем экспорте составляла 27%, затем она ежегодно росла и в 2022 году достигла 47%.
Если целью является ЕС, то с точки зрения экономической базы можно сказать, что именно правительство Пашиняна провалило курс на евроинтеграцию и фактически двигалось в противоположном направлении», – заявил Зурабян.
По его словам, процесс, в котором оказалась Армения, является следствием непродуманной и «глупой» политики Пашиняна:
«Никол Пашинян своей восьмилетней деятельностью на посту главы правительства разрушил курс на евроинтеграцию, и теперь мы сталкиваемся с этими экономическими последствиями».