Հայաստանը չպետք է լինի մի երկիր, որտեղ ժողովուրդը մշտապես զբաղված է ճգնաժամեր հաղթահարելով. Ռոբերտ Քոչարյան
14:15 04/06/2026
«Մենք պարտավոր ենք այս 8 տարիների խայտառակությունը  փոխարինել արագ վերականգնման տարիներով՝ վերականգնելով հայ ժողովրդի պատիվը, արժանապատությունն ու ներուժը»,- ասում է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա համոզված է՝ այսօրվա բարդ պայմաններում հնարավոր է  հասնել իրական և նշանակալի արդյունքների։
«Մենք պետք է ապացուցենք ամենակարևորը՝ միայն մենք ենք որոշում մեր ճակատագիրն ու մեր ապագան։ Այս ընտրությամբ մենք պետք է վերադարձնենք հայկական պետության գոյության ամբողջական իմաստը։
Հայաստանը չպետք է լինի մի երկիր,  որտեղ ժողովուրդը մշտապես զբաղված է ճգնաժամեր հաղթահարելով»,- նշում է Ռ.Քոչարյանը։
Նա հայտարարում է՝ իրենց նպատակը պարզապես իշխանափոխությունը չէ. «Մեր  նպատակն է  հայկական պետության որակի  վերականգնում, պետություն, որ կարողանում է  պաշտպանել իր քաղաքացիներին, հարգում է  իր դաշնակիցներին և հարևանների հարգանքն է  վայելում»։
Ռ. Քոչարյանը նաև  նշում է. «Ես երաշխավորում եմ, որ պատերազմ չի լինի, դաշնակիցների հետ առճակատում չի լինի,  հարևանների հետ  ավելորդ լարվածություն չի լինի»։
«Այսօր մեր առջև կանգնած է  ևս մեկ պատմական առաքելություն՝ Հայաստանը դուրս  բերել ներքին ու արտաքին քաոսից։ Մենք կարողացանք այն ժամանակ, կկարողանանք նաև հիմա, մենք չենք խաղա  մեծ տերությունների հակասությունների վրա, մենք կարող ենք բարեկամանական հարաբերություններ ունենալ  Ռուսաստանի հետ, միաժամանակ  զարգացած հարաբերություններ ունենալ Եվրոպայի և ԱՄՆ հետ, մենք այդ հաջող փորձն ունենք։
Ես վստահ եմ, որ կարող եմ  արժանապատիվ երկխոսություն վարել բոլորի հետ, ներառյալ Թուրքիան և Ադրբեջանը, փոխադարձ շահերի հարգման հիման վրա»։
«Աշխարհը զգալիորեն փոխվել է: Փոխվել ենք նաև մենք՝ դառնալով ավելի բաց, ավելի թիմային և ավելի իմաստուն: Սակայն մենք պահպանել ենք ամենակարևորը՝ պատասխանատվությունը, կապերը և կշռադատված որոշումներ ընդունելու կարողությունը:
Մենք դասեր ենք քաղել թե՛ հաջողություններից, թե՛ անցյալի սխալներից, ուստի այսօր ընտրությունների գնում ենք ոչ միայն մեր ձեռքբերումների փորձով, այլ նաև թույլ տված սխալների գիտակցմամբ:
Մեզ սպասվում է  շատ բարդ և մեծ ջանքեր պահանջող աշխատանք։
Մենք պետք է միաժամանակ ուղղենք վերջին տարիների սխալները, իրականացնենք բարեփոխումներ, ընդունենք հրատապ որոշումներ և առաջ շարժվենք։ Դրա համար անհրաժեշտ է համախմբվածություն, թիմային աշխատանք։ Հեշտ չի լինելու, բայց համոզված եմ, որ դա կլինի աշխատանք, որը կբերի արդյունք, հպարտության զգացում»,- ասում է Ռ.Քոչարյանը։

Former Armenian President Robert Kocharyan has pledged to restore state institutions, strengthen national security and steer Armenia out of internal and external turmoil, saying the country should not be forced to endure a constant cycle of crises.
In a video message released on Thursday, Kocharyan, the prime ministerial candidate of the opposition Hayastan alliance, said the country’s recent years of difficulties must be replaced by a period of rapid recovery.
“We are obliged to replace the disgrace of the last eight years with years of swift restoration, restoring the honor, dignity and potential of the Armenian people,” he remarked.
Kocharyan argued that meaningful progress remains possible despite current challenges and said Armenians must demonstrate that they alone determine their nation’s future.
“Armenia should not be a country where people are constantly occupied with overcoming crises,” he said.
Kocharyan stressed his political team seeks more than a change of government, describing its goal as the restoration of a state capable of protecting its citizens, maintaining strong relations with allies and earning the respect of neighboring countries.
He also promised stability in Armenia’s foreign relations, saying that under his leadership there would be no war, no confrontation with allies and no unnecessary tensions with neighboring states.
Kocharyan said Armenia faces a “historic mission” to emerge from domestic and foreign-policy chaos. He pointed to his previous experience in government, arguing that Armenia can maintain friendly relations with Russia while simultaneously developing ties with Europe and the United States.
“We have that successful experience,” he said.
The former president is confident he can engage in constructive dialogue with all parties, including Turkey and Azerbaijan, on the basis of mutual respect for interests.
Kocharyan said both the world and Armenian society have changed, describing his team as more open, collaborative and experienced than in the past. He said the group has learned from both its achievements and mistakes and is entering the political contest with a clearer understanding of past shortcomings.
He acknowledged that significant challenges lie ahead, including correcting mistakes made in recent years, implementing reforms and making urgent policy decisions.
“It will not be easy,” Kocharyan said. “But I am convinced it will be work that produces results and a sense of pride.”