Երբ այլևս որևէ կասկած չկար, որ ԲՀԿ-ն ԱԺ-ում է, իշխանությունը որոշեց գնալ բացահայտ ջարդարարnւթյան, ԲՀԿ-ն սկսում է քայլերի շարք. Գագիկ Ծառուկյան
11:20 12/06/2026
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է.
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը մտավ ընտրապայքարի մեջ՝ ներկայացուցչական լավ թիմով, ընտրողի դատին հանձնելով «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագիրը, որի վրա տասնյակ մասնագետներ են աշխատել ամիսներ շարունակ։
Ընտրություններին մեր մասնակցության գլխավոր նպատակն էր՝ մեր երկիրը հետ պահել հնարավոր վտանգավոր զարգացումներից, մեզ ապահովագրել տնտեսական և քաղաքական տեսանելի վտանգներից։ Մենք ծրագրել էինք ունենալ քաղաքակիրթ, ընտրողի հանդեպ հարգանքով լի ընտրապայքար։
Ցավոք, քարոզարշավի ընդամենը 4-5-րդ օրերին արդեն պարզվեց, որ իշխանություններին քաղաքակիրթ պայքարը չէր հետաքրքրում։ Մեր դեմ սանձազերծվեց տգեղ, հակաիրավական և հակաբարոյական արշավ. քրեական հետապնդումների ենթարկվեցին մեր բազմաթիվ համակիրներ և ակտիվիստներ, եղան կալանավորումներ՝ հորինված մեղադրանքներով։ Իշխող ուժը մեր դեմ վարեց վիրավորանքներով և զրպարտանքով լի գռեհիկ արշավ։
Մենք որոշեցինք չտրվել սադրանքների և չմտնել այդ բառապաշարի, այդ տրամաբանության մեջ։ Ինչպես ես, այնպես էլ մեր թիմի ակտիվ անդամները երբևէ չիջեցրինք քաղաքակիրթ բանավեճի նշաձողը, մնացինք քաղաքական պայքարի շրջանակներում։
Բոլոր խոչընդոտներից, ուժային և քարոզչական գրոհներից, բացարձակ անհավասարության պայմաններում անցկացված քարոզարշավից հետո, վարչական ռեսուրսի աննախադեպ կիրառման և ընտրողի վրա ահռելի ճնշումներով անցկացված ընտրությունների պայմաններում նույնիսկ, մեր քաղաքական ուժը չկոտրվեց, հավաքեց բավարար ձայներ՝ խորհրդարան մտնելու համար։ Սկզբում մեր ձայները տեխնիկապես իջեցվեցին, և մենք սկսեցինք քվեների վերահաշվարկ, որը մեզ թույլ տվեց վերականգնել պակասող ձայները։
Երբ այլևս որևէ կասկած չկար, որ ԲՀԿ-ն խորհրդարանում է, իշխանությունը որոշեց գնալ բացահայտ ջարդարարության. ուշ երեկոյան գաղտագողի անցկացվեց ԿԸՀ նիստ, որտեղ չեղարկվեցին երկու տեղամասերում անցկացված ընտրությունները՝ առանց վերաքվեարկություն նշանակելու, ինչպես պահանջում է Ընտրական Օրենսգիրքը։
Ակնհայտ է, որ ընտրությունները չեղարկվել են հենց այն տեղամասերում, որտեղ ԲՀԿ շատ քվե է ստացել։ Միաժամանակ, չեն չեղարկվել այն տեղամասերի արդյունքները, որտեղ ԲՀԿ ձայների զրոյացումը չէր կարող ազդել ընտրությունների ելքի վրա։
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ ժողովուրդ,
Մենք դուրս էինք եկել ազնիվ քաղաքական պայքարի, բայց մեր դեմ կիրառվեցին ու շարունակում են կիրառվել բոլոր հնարավոր անօրինական քայլերը։ Ուզում եմ ձեզ վստահեցնել, որ մենք շարունակելու ենք օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով պաշտպանել ձեր վստահության քվեն։ Սա այժմ արդեն միայն Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության խնդիրը չէ, սա Հայաստանի հետընտրական ամբողջ զարգացումների, մեր բոլորի խնդիրն է։ Մեր թիմն այսօր և առաջիկա օրերին ակտիվորեն աշխատելու է՝ համագործակցելով ընդդիմադիր մեր բոլոր գործընկերների հետ։
Ես շնորհակալություն եմ հայտնում երեկ գիշերվանից մեզ աջակցություն հայտնած բոլոր քաղաքական ուժերին, հանրային գործիչներին, լրատվամիջոցներին։
ԲՀԿ-ն սկսում է քայլերի շարք, որը միտված է պաշտպանելու արդարությունը և ընտրողի շահերը, և դիմակայելու իշխանության անօրինականություններին։ Մեր իրավաբանական թիմերն աշխատում են բոլոր հնարավոր բողոքարկումների և դատական պրոցեսների ուղղությամբ։ Մենք սկսում ենք քաղաքական կոնսուլտացիաներ քաղաքական ուժերի հետ՝ միասնական օրակարգի և քայլերի մշակման համար։

Гагик Царукян: Когда более не оставалось сомнений, что ППА проходит в парламент, власть решила пойти на откровенный разгром
12:50 12/06/2026
Партия «Процветающая Армения» (ППА) начинает консультации с другими армянскими политическими силами для разработки единой повестки и совместных действий против властей. Об этом заявил лидер партии предприниматель Гагик Царукян.
«Партия ʺПроцветающая Арменияʺ вступила в предвыборную борьбу с хорошей представительной командой, представив на суд избирателя программу ʺПредложение для Арменииʺ, над которой на протяжении месяцев работали десятки специалистов.
Главной целью нашего участия в выборах было уберечь нашу страну от возможных опасных развитий событий, застраховать нас от очевидных экономических и политических угроз. Мы планировали провести цивилизованную предвыборную кампанию, полную уважения к избирателю.
К сожалению, уже на 4-5-й день агитационной кампании стало понятно, что представителей власти не интересует цивилизованная борьба. Против нас была развязана безобразная, противоправная и аморальная кампания: многие наши сторонники и активисты подверглись уголовному преследованию, были аресты по сфабрикованным обвинениям. Правящая сила вела против нас грубую кампанию, полную оскорблений и клеветы.
Мы решили не поддаваться на провокации и не использовать эту лексику, отвергнув эту логику. Как я, так и активные члены нашей команды никогда не опускали планку цивилизованной дискуссии, оставались в рамках политической борьбы.
После всех препятствий, силовых и пропагандистских атак, после кампании, проведенной в условиях абсолютного неравенства, в условиях беспрецедентного применения административного ресурса и выборов, прошедших под колоссальным давлением на избирателя, наша политическая сила не сломалась и собрала достаточно голосов для прохождения в парламент. Сначала наши голоса были технически занижены, и мы начали пересчет голосов, что позволило нам восстановить недостающие голоса.
Когда более не оставалось сомнений, что ППА проходит в парламент, власть решила пойти на откровенный разгром: поздно вечером тайком было проведено заседание ЦИК, на котором были аннулированы результаты выборов на двух избирательных участках - без назначения повторного голосования, как того требует Избирательный кодекс.
Очевидно, что результаты были отменены именно на тех участках, где ППА получила много голосов. Одновременно не были отменены результаты на тех участках, где обнуление голосов партии не могло повлиять на исход выборов», – указал Царукян.
«Дорогие соотечественники, дорогой народ!
Мы вышли на честную политическую борьбу, но против нас были применены и продолжают применяться все возможные незаконные шаги. Хочу заверить вас, что мы продолжим всеми не запрещенными законом средствами защищать отданный вами голос доверия. Теперь это уже не только проблема партии ʺПроцветающая Арменияʺ, это проблема в контексте поствыборных процессов Армении, проблема всех нас. Наша команда сегодня и в ближайшие дни будет активно работать, сотрудничая со всеми нашими оппозиционными партнерами.
Я благодарю все политические силы, общественных деятелей и средства массовой информации, выразившие нам поддержку с прошлой ночи.
ППА начинает ряд шагов, направленных на защиту справедливости и интересов избирателя, а также на противодействие беззаконию власти. Наши юридические команды работают по всем возможным направлениям обжалований и судебных процессов. Мы начинаем политические консультации с политическими силами для выработки единой повестки и шагов.
Все данные вам обещания и заверения остаются в силе, ничего не изменилось и не изменится.
Я – ваш Царукян», – резюмировал лидер ППА.