Վահագն Հովակիմյան՝ չստացված Վան Գոգ, խենթ Մոդիլիանի, բավական է նկարչության պատվերներ ընդունես. ԲՀԿ-ի ակցիան ԿԸՀ-ի դիմաց
14:13 12/06/2026
«Նախօրեին Նիկոլ փաշինյանն իր ասուլիսում ագրեսիայի, անհանդուրժողականության, սպառնալիքների իր հերթական չափաբաժինն արձակելով անուղղակիորեն նաև հրանհանգ տվեց ԿԸՀ-ին, որպեսզի վերանայվեն վերահաշվարկից հետո ԲՀԿ-ի օգտին շտկված արդյուքնները»,- ԿԸՀ-ի դիմաց ԲՀԿ-ի կազմակերպած բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանը։
Նրա խոսքով ԿԸՀ-ն գնաց կացնային տարբերակով երկու տեղամասերի ընտրության արդյուքնները չեզարկելու տարբերակով
«Բայց ինչպես օրենքն է պահանջում, նույն որոշումով չամրագրեց նոր ընտրության օր այդ երկու տեղամասերի համար, ինչն օրենսդրության պահանջ է և ԿԸՀ-ն պարտավոր է ամենահրատապ տարբերակով  միանգամից կայացնել որոշում որ այդ երկու  տեղամասերում անպայման տեղի ունենա նոր քվեարկություն»-ասաց Սուքիասյանը։
Նա հայտարարեց, որ եթե ԿԸՀ-ն գնա հակաօրինական գործողության և բոլոր օրինական կարմիր գծերը հատի, պետք է լավ իմանա, որ դառնալու է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության արատավոր և խայտառակ հետևանքների հավասար պատասխանատուն և անպայման ենթարկվելու է համաժողովրդական պատասխանատվության։
«Պարոնայք ՔՊ-ականներ, դուք քվեի գողեր եք, դուք ժողովդի  քվեն գողացող եք, դուք իրականությունից կտրվել եք, վախեցած եք և հանկարծ չմտածեք, որ 49%-ը ձեզ բերելու է բաղձալի իշխանությունը և  լկտիության հետագա ինդուլգենցիաները»,- ասաց Սուքիասյանը և  նշելով, որ ֆիքսված է 550 հազար ՔՊ չընտրած քաղաքացի, հավելեց.
«Վահագն Հովակիմյան՝ չստացված Վան Գոգ, խենթ Մոդիլիանի, բավական է նկարչության պատվերներ ընդունես , ինչպես անտաղանդ ԿԸՀ նախագահ ես, այնպես էլ անտաղանդ նկարիչ ես»։

Ваагн Овакимян – неудавшийся Ван Гог, безумный Модильяни, хватит принимать заказы на рисование: акция ППА у ЦИК Армении
15:03 12/06/2026
«Накануне на своей пресс-конференции Никол Пашинян, озвучивая очередную порцию агрессии, нетерпимости и угроз, косвенно дал также указание ЦИК пересмотреть результаты, скорректированные после пересчета голосов в пользу партии ʺПроцветающая Арменияʺ», – заявил руководитель фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана Манук Сукиасян во время акции протеста у ЦИК, организованной ППА.
По его словам, ЦИК поступил «топорно», аннулировав результаты голосования на двух избирательных участках.
«Однако в том же решении не был назначен день повторного голосования на этих двух участках, что является требованием законодательства, и ЦИК обязан в срочном порядке принять решение о проведении повторного голосования», – отметил Сукиасян.
По его словам, если ЦИК пойдет на незаконные действия и пересечет все правовые красные линии, то должен понимать, что станет соучастником порочных и позорных последствий политики Никола Пашиняна и будет неизбежно привлечен к ответственности перед всем народом.
«Господа представители партии “Гражданский договор”, вы – похитители голосов, вы украли волю народа, вы оторвались от реальности, вы напуганы и не думайте, что 49% принесут вам желанную власть и дальнейшие индульгенции на наглость», – заявил Сукиасян.
Он обратил внимание на то, что около 550 тысяч граждан, участвовавших в выборахв НС РА 7 июня, проголосовали не за «Гражданский договор».
Обратившись к главе ЦИК РА Сукиасян сказал: «Ваагн Овакимян – неудавшийся Ван Гог, безумный Модильяни, хватит принимать заказы на рисование. Насколько ты бездарный председатель ЦИК, настолько и бездарный художник».