Ինչպես է «Զվարթնոց»-ի հատուկ վերահսկվող տարածքից արված տեսանկարահանումը հայտնվել Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող ՀԺ-ի տելեգրամյան էջում. Մանուկյանը դիմել է ԱԱԾ տնօրենին
12:58 15/06/2026
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հայտնում է, որ քիչ առաջ ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանին ուղղել է պատգամավորական հարցում, պարզելու, «թե ինչպես է հատուկ վերահսկվող տարածքից՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում գտնվող ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հսկիչ-անցագրային կետի խցիկում տեղադրված տեսախցիկով արված տեսանկարահանումը հայտնվում Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի տելեգրամյան էջում»։
«Թերևս հարցադրումներս հռետորական են, քանի որ վաղուց հայաստանյան իրավապահ համակարգը դարձել է Նիկոլի իշխանությանը եւ կամակորություններին սպասարկող անօրինական գործունեություն իրականացնող հաստատություն։
Ի դեպ, նման բովանդակությամբ հարցում առաջին անգամ չէ, որ հղում եմ Ազգային անվտանգության ծառայությանը։ Բազում անգամներ Ազգային ժողովում բարձրաձայնել եմ այն դեպքերի մասին, երբ քաղաքական նպատակներով, հատուկ պահպանվող տարածքներից՝ ՀՀ Ազգային ժողովից, «Զվարթնոց» օդանավակայանից տեսագրությունները հայտնվում իշխանական քարոզչամեքենային ձեռքում։
Հ.Գ. ի դեպ, ստացել եմ բազում ահազանգեր, որ ընտրություններին նախորդած մի քանի օրը ՀՀ սահմանային անցակետերում հայտնված ռազմական ոստիկանության հաշվառումների հիման վրա մի քանի հազար մեր հայրենակիցների Հայաստանի տարածքից ելքի վրա դրված է արգելք, որն օրենքի կոպտագույն խախտում է ու ծանր քրեական հետեւանքներով լի։ Նիկոլը բոլորին փորձում է իր հանցագործություններին դարձնի մեղսակից»,- հայտնում է Գեղամ Մանուկյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ ՀԺ-ն լուսանկարներ և տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում էր  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Զվարթնոց» օդանավակայանում։

Как видео с КПП в «Звартноце» оказалось у провластного СМИ? Гегам Манукян направил запрос директору СНБ
15:31 15/06/2026
Депутат от оппозиционной фракции «Армения» Гегам Манукян направил официальный запрос директору Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Андранику Симоняну с требованием разъяснить, «каким образом видеозапись с камеры наблюдения, установленной на относящемся к особо охраняемой зоне контрольно-пропускном пункте Пограничных войск СНБ Армении в аэропорту ʺЗвартноцʺ, попала в Telegram-канал газеты “Айкакан жаманак”, принадлежащей семье Никола Пашиняна?»
«Пожалуй, мои вопросы носят риторический характер, поскольку уже давно правоохранительная система Армении превратилась в структуру, обслуживающую власть Никола Пашиняна и выполняющую ее прихоти незаконными методами», – заявил он.
Манукян отметил, что подобный запрос он направляет в Службу национальной безопасности не впервые.
«Много раз в Национальном Собрании я привлекал внимание к случаям, когда по политическим мотивам видеозаписи из особо охраняемых объектов – Национального Собрания Республики Армения, аэропорта “Звартноц” – оказывались в руках провластной пропагандистской машины», – добавил он.
Помимо инцидента с утечкой данных, депутат сообщил о поступлении множества тревожных сигналов с пограничных контрольно-пропускных пунктов.
По его словам, за несколько дней до выборов тысячам граждан был запрещен выезд из Армении на основании списков Военной полиции. Как отметил Манукян, данные ограничения – грубое нарушение законодательства, способное повлечь за собой тяжелые уголовные последствия.
Напомним, что накануне «Айкакан жаманак» опубликовал фотографии и видеозапись, зафиксировавшие прохождение Робертом Кочаряном паспортного контроля в аэропорту «Звартноц».