Նիկոլ Փաշինյանի կողակիցը կրկին առաջին տիկին է հանդես գալիս. Նա 9 օրով գործուղվում է Նյու Յորք
Նիկոլ Փաշինյանի կողակիցը՝ Աննա Հակոբյանը կրկին հանդես է գալիս որպես Հայաստանի առաջին տիկին։ Նրա քաղաքացիական ամուսինը հունիսի 11-ին որոշում ստորագրել, որով Ա. Հակոբյանին գործուղել է ԱՄՆ։
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանին 2026 թվականի հունիսի 26-ից մինչև հուլիսի 4-ը ներառյալ գործուղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ (Նյու Յորք)` Առաջին տիկնանց համաշխարհային ակադեմիայի (Global First Ladies Academy) չորրորդ ամենամյա միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմին՝ սահման ված կարգով ապահովել գործուղման հետ կապված փաստացի ծախսերի հատուցումը (օրապահիկը՝ հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 3-ը ներառյալ (Նյու Յորք), հուլիսի 4-ին՝ տարանցիկ վայր (Վիեննա), գիշերավարձը՝ հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 3-ը ներառյալ (Նյու Յորք)»։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարի 17-ին Աննա Հակոբյանը հայտարարեց, որ իր և Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է, իսկ ավելի ուշ՝ ի պատասխան շնորհավորանքների, հստակեցրեց, որ հեռանում է Փաշինյանից ու կառավարական առանձնատնից։ Շատ չանցած՝ ապրիլի 19-ին Աննա Հակոբյանն հայտնվեց առանձնատնից Նիկոլ Փաշինյանի արած ուղիղ եթերի կադրում, նույն օրը ավելի ուշ նրանց տեսան միասին Գյումրիում։ Ապրիլի 23-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Աննա Հակոբյանն իրեն մեկ շանս է տվել՝ ընտանիքը պահպանելու համար։

Спутница Никола Пашиняна снова стала «первой леди» ради поездки в США за счет налогоплательщиков – на 9 дней
Спутница Никола Пашиняна – Анна Акопян – вновь выступает в роли первой леди Армении. Ее гражданский муж 11 июня подписал решение, командировав Анну Акопян в США.
«Супругу премьер-министра Республики Армения Анну Акопян командировать в Соединенные Штаты Америки (Нью-Йорк) с 26 июня 2026 года по 4 июля 2026 года включительно для участия в четвертом ежегодном мероприятии Всемирной академии первых леди (Global First Ladies Academy)», – говорится в документе.
Аппарату премьер-министра Республики Армения поручено в установленном порядке обеспечить возмещение фактических расходов, связанных с командировкой (суточные – с 29 июня по 3 июля включительно (Нью-Йорк), 4 июля – транзитный пункт (Вена), а также расходы на проживание – с 29 июня по 3 июля включительно (Нью-Йорк)).
Напомним, что 27 февраля Анна Акопян объявила, что ее брак с Николом Пашиняном завершен, она покидает правительственную резиденцию и переезжает в съемную квартиру.
Никол Пашинян в свою очередь заявил, что с уважением относится к решению Анны Акопян, объявившей о завершении брака с ним. «На протяжении последних 30 лет в самые трудные дни моей жизни она была рядом со мной, была моей опорой и поддержкой. Не уверен, что я был таковым для нее. Пожалуй, я причинил ей больше горечи, за что прошу прощения», – написал Пашинян в соцсети.
Однако вскоре, уже 19 апреля, Анна Акопян попала в кадр прямого эфира, который Никол Пашинян вел из своей резиденции. Позже в тот же день их видели вместе в Гюмри.
23 апреля в ходе брифинга Никол Пашинян заявил, что Анна Акопян дала ему один шанс сохранить семью.
Как известно, у Пашиняна и Акопян четверо детей, они состояли в отношениях с 1990-х годов, но официально зарегистрированного брака пара не заключала.