411 տոննա ջերմատնային բանջարեղեն և ելակ և շուրջ 1.8 մլն հատ ծաղիկ ենք արտահանել. Պապոյան
«Հունիսի 1-ից մինչև հունիսի 17-ը 411 տոննա ջերմատնային բանջարեղեն և ելակ և շուրջ 1.8 մլն հատ ծաղիկ ենք արտահանել»,-կառավարության նիստում հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Մա ասաց, որ ըստ ծավալների համամասնության արտահանում է արվել Վրաստան, Ուզբեկստան, ԱՄԷ, ԻԻՀ, Ուկրաինա, Բուլղարիա, Կիպրոս, Լատվիա, Ռումինիա, Չեխիա, Ավստրիա, Նիդերլանդներ, Ֆրանսիա, Բելառուս, Ղազախստան:
Պապոյանի խոսքով՝ դրանք առաջին արտահանումներն են և համոզմունք հայտնեց, որ տնտեսվարողների ու գործընկերային հմտություններից է կախված ծավալների ավելացումը։
Արձանագրելով, որ հրապարակված թվերը միայն ջերմատնայինն արտադրանքին են վերաբերում՝ Պապոյանն ասաց.
«Օրինակ՝ ծիրանն արդեն սկսել է արտահանվել, և 162 տոննա ծիրան ենք արտահանել, որը սրա մեջ չէր մտնում: Ընդ որում՝ ծիրանը, կարելի է ասել, երեկ ենք սկսել արտահանել, նոր է հասունանում: Երեկ առաջին արտահանումներն ենք ունեցել Ուկրաինա, Վրաստան»,- նշեց էկոնոմիկայի նախարարը:

Armenian minister reports strong exports of greenhouse produce and flowers
Armenia exported 411 tons of greenhouse-grown vegetables and strawberries, along with nearly 1.8 million flowers, between June 1 and June 17, Economy Minister Gevorg Papoyan said on Thursday.
Papoyan told a cabinet meeting that shipments were sent to markets including Georgia, Uzbekistan, the United Arab Emirates, Iran, Ukraine, Bulgaria, Cyprus, Latvia, Romania, the Czech Republic, Austria, the Netherlands, France, Belarus, and Kazakhstan.
“These are the first consignments,” Papoyan said, adding that future growth will depend on the capabilities of producers and their international partners.
He noted that the figures cover only greenhouse products. Apricot exports have also begun, with 162 tons shipped so far. “Apricot exports started just yesterday as the fruit is ripening. The first deliveries went to Ukraine and Georgia,” Papoyan said.