ՍԴ բոլոր դատավորները, բացի մեկից, նշանակված են մի քաղաքական ուժի կողմից, այստեղ խնդիր ենք տեսնում. Օրբելյան
14:39 26/06/2026
«Մենք բարձրաձայնում ենք՝ ՍԴ-ն բաղկացած է 9 անդամից,  այս հարցի քննության դեպքում ունենում ենք իրավիճակ, որոշում կայացնելու են 7 հոգի։ Կարող է հայտնվենք մի իրավիճակում, լրիվ օբյեկտիվ  իրավիճակ է, որտեղ չկարողանան որոշում կայացնել»,- ՍԴ-ում  հունիսի 7-ին կայացած ԱԺ հերթական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող 7 քաղաքական ուժերի դիմումների հիման վրա միացված գործի քննության ընդմիջման ժամանակ լրագրողներին ասաց փաստաբան, ԲՀԿ ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանը։
Նա նշեց, որ  պետք է որոշում կայացվի 5 հոգով. «Եթե  որոշեն բավարարել՝ 5 կողմ պետք է լինի, որոշեն մերժել՝ 5 կողմ պետք է լինի։ Կարող է այս դեպքում լինի 3-4։ Ուղղակիորեն սահմանված է ձեռնպահ մնալու արգելք։ Արդյունքում այս խնդիրն առաջանում է։
Երկուսի դեպքում էլ անհրաժեշտ է 5 ձայն։ Եթե վերջում ստացվի՝ 3-4, ու չենք կարողանալու ավարտել, վեադառնալու ենք այս հարցին։ Ես ակնկալում եմ, որ լինելու է 7-0 կամ 6-1, դե 1 հոգի էլ դեմ պետք է լինի»։
«Մեր միջնորդությունը հետևյալն էր. ոչ թե պետք է դատարանի կազմը կրճատվի, այսինքն դատավորների անհնարինություն լինի, այլ պետք է ամբողջ կազմով գործի, դատավորները պետք է փորձեն դրա շրջանակներում ապահովեն իրենց անաչառությունը, մնացած դատավորները պետք է հաշվի առնեն պոտենցիալ  կապերը, իրենց քննարկումների ժամանակ դա հաշվի առնելով՝ որոշում կայացնեն»,- ասաց Օրբելյանը։
Նա նշեց, որ Սահմանադրական դատարանի այսօրվա կազմի հետ կապված խնդիր են տեսնում. «Բոլոր դատավորները, բացի ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանից, նշանակված են մեկ քաղաքական ուժի ժամանակ։ Նման իրավիճակ ունեցել ենք 1995 թվականին, երբ որ ձևավորվել էր։ 2020 թվականից հետո փոփոխությունների արդյունքում բոլոր դատավորները նշանակված են մի քաղաքական ուժի կողմից։ Այստեղ մենք տեսնում ենք խնդիր, բայց դատարան չլինելը միշտ ավելի վատ է, քան վատ դատարան ունենալը»։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ աշխատակարգային որոշումների համաձայն, ՍԴ դատավորներ Արտակ Զեյնալյանը և Վլադիմիր Վարդանյանը չեն մասնակցում Սահմանադրական դատարանում՝ ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործի քննությանը։ Դիմում ներկայացրած քաղաքական ուժերի կողմից դատավորներ Սեդա Սաֆարյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի վերաբերյալ նման պահանջ նույնպես հնչեցվել էր, սակայն Սահմանադրական դատարանը որոշում կայացրեց քննարկման առարկա չդարձնել դատավորների մասնակցության անհնարինության հարցը։

Арам Орбелян: Все судьи КС, кроме одного, назначены одной политической силой
Конституционный суд (КС) Армении рассматривает в пятницу, 26 июня, заявления 7 политических сил, оспаривающих результаты прошедших в республике 7 июня парламентских выборов. Дела объединены в одно производство и рассматриваются вместе.
Во время перерыва представитель партии «Процветающая Армения» (ППА) Арам Орбелян заявил журналистам, что в составе КС, состоящего из 9 членов, при рассмотрении данного дела решение примут 7 судей.
По его словам, это может привести к ситуации, когда суд окажется не в состоянии принять решение.
«Решение должно быть принято пятью голосами. Если удовлетворяют – нужно 5 голосов “за”, если отклоняют – тоже 5 голосов. Может получиться 3-4 голоса, и тогда решение невозможно будет принять. Прямо установлено, что воздержание недопустимо. В результате возникает эта проблема.
И в том, и в другом случае требуется 5 голосов. Если в итоге получится 3-4, и мы не сможем завершить процесс, мы вернемся к этому вопросу. Я ожидаю, что будет соотношение голосов 7-0 или 6-1, ну хотя бы один голос будет ʺпротивʺ», – сказал Орбелян.
Он отметил, что их ходатайство заключалось не в сокращении состава суда и не в отстранении судей, а в том, что суд должен рассматривать дело полным составом, при этом судьи должны обеспечивать свою беспристрастность, а остальные – учитывать возможные связи при принятии решений.
Орбелян также заявил, что в нынешнем составе Конституционного суда видит системную проблему.
«Все судьи, кроме председателя КС Армана Диланяна, были назначены при одной политической силе. Подобная ситуация была в 1995 году при формировании суда. После изменений 2020 года все судьи были назначены одной политической силой. Мы видим здесь проблему, но отсутствие суда всегда хуже, чем плохой суд», – отметил он.
Напомним, согласно процедурным решениям КС, судьи Артак Зейналян и Владимир Варданян не участвуют в рассмотрении дела об оспаривании результатов выборов. Требования об отводе судей Седы Сафарян и Давида Хачатуряна также выдвигались, однако Конституционный суд решил не рассматривать вопрос о невозможности их участия.