Մարդասիրությու՞ն, թե՞ քաղաքական առևտուր անհետ կորածների ճակատագրերով. Սիրանույշ Սահակյանը՝ Բաքվի նոր նախաձեռնության մասին
«Առանց հանրային վստահության և միջազգային ներգրավվածության՝ ցանկացած նոր մեխանիզմ կարող է դառնալ քաղաքական սակարկությունների առարկա»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նման գնահատականը տվեց իրավապաշտպան Սիրանույշ Սահակյանը՝ անդրադառնալով Հասանովի հայտարարությանը։
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության պետի տեղակալ և պետական հանձնաժողովի քարտուղար Շարաֆատ Հասանովի հայտարարությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիները կկարողանան անանուն կերպով տեղեկություններ տրամադրել անհետ կորած անձանց ու նրանց թաղման վայրերի մասին, ինչի համար Անհետ կորած անձանց հարցերով միջազգային հանձնաժողովը մշակել է հատուկ էլեկտրոնային տվյալների բազա։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Սիրանույշ Սահակյանը նշեց, որ առաջին հայացքից այս նախաձեռնությունը միտված է տեղեկություններ կրողներից տվյալների հավաքագրմանը և թվում է, թե պետությունը փորձում է բարեխիղճ գտնվել, սակայն ամենամեծ խնդիրը դառնում է արժանահավատությունն ու վստահությունը։
«Եթե միջազգային ներգրավվածություն չկա և մեկ կողմի հնարավորությունների տիրույթում է մնում խնդիրը, արդյոք օբյեկտի՞վ, արդյունավե.տ կերպով է օգտագործվելու այդ տեղեկատվությունը և անհետ կորած ընտանիքների մարդասիրական խնդիրները անհապաղ լուծո՞ւմ են ստանալու, թե՞ պետությունը, տեղեկատվությամբ զինվելով, այդ հարցերը կարող է շարունակաբար քաղաքական սակարկությունների առարկա դարձնել, ինչն անթույլատրելի է»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Վստահելիության մակարդակը հասկանալու համար Սահակյանն առաջարկեց նայել Բաքվի՝ նախորդիվ դրսևորված վարքագծին, քանի որ առկա տեսանյութերն ու ապացույցները ստուգելի են, և միջադեպի հսկողությունն ունեցող կողմը վաղուց կարող էր բացահայտել ճշմարտությունը։
Սակայն, իրավապաշտպանի դիտարկմամբ, իրական պատկերն այլ է. «Այդ միջադեպերով մերժողականության, ժխտողականության քաղաքականություն ենք տեսնում, և որտեղ որ բացահայտվում են խնդիրներ, որոնք կապված են ադրբեջանական զինծառայողների հանցագործությունների հետ, պետությունը փորձում է թաքցնել օբյեկտիվ ապացույցները և գեներացնել կեղծ ապացույցներ՝ պետության պատասխանատվությունը հեռացնելու նպատակով»։
Սահակյանը փաստեց, որ կան անգամ դեպքեր, երբ առկա է հստակ ապացույց, որ հայ զինծառայողի դին գտնվում է ադրբեջանցիների մոտ, սակայն առայսօր չեն ընդունում, որ զինծառայողը սպանվել է որոշակի խմբի ներգրավվածությամբ, և դին չեն վերադարձնում։
«Քանի դեռ նման դեպքերը օբյեկտիվ չեն հետաքննվել, և պետությունը օբյեկտիվ գործելակերպի ազդակներ չի տվել երկու հասարակություններին, ցանկացած նոր նախաձեռնություն չի կարող ստանալ հասարակական աջակցություն, իսկ առանց հասարակական աջակցության արդյունքները նաև ընդունելի չեն լինելու այդ մարդասիրական խնդիրների զոհերի կողմից»,- շեշտեց իրավապաշտպանը։
Սիրանույշ Սահակյանը հավելեց, որ թեև կարևորում է այս նախաձեռնությունը, սակայն առավել առաջնային է համարում այլ քայլեր. «Առավել կարևորում եմ նախորդիվ միջավայրի, նախապայմանների ձևավորումը, որ պետությունը արդեն իսկ իր ձեռքի տակ եղած տեղեկատվության համար պատասխանատու կերպով պատասխանատվություն ստանձնի տեղի ունեցած միջադեպերին, ճշմարտությունը, անգամ եթե դրանք կապված են ադրբեջանական զինծառայողների հանցագործությունների հետ, հաստատի և տրամադրի ընտանիքի անդամներին, որից հետո տեղեկատվական բացը լրացնելու նպատակով գործարկի այս նոր մեխանիզմը»։

Гуманизм или политический торг судьбами пропавших без вести? Сирануш Саакян – о новой инициативе Баку
15:12 03/07/2026
«Без общественного доверия и международного участия любой новый механизм может стать предметом политического торга», – такое мнение в беседе с корреспондентом Panorama.am выразила правозащитник Сирануш Саакян, комментируя заявление заместителя начальника Государственной службы безопасности Азербайджана Шарафата Гасанова.
Ранее Гасанов заявил, что предлагается создать систему, которая позволит гражданам Азербайджана и Армении конфиденциально предоставлять информацию о пропавших без вести лицах, в том числе сведения о местах их захоронения.
По словам Саакян, на первый взгляд, инициатива направлена на сбор информации от лиц, располагающих сведениями, и может создавать впечатление, что государство стремится действовать добросовестно. Однако, по ее мнению, ключевой проблемой остаются достоверность и доверие.
«Если отсутствует международное участие и вопрос остается в пределах возможностей одной стороны, возникает вопрос: будет ли эта информация использоваться объективно и эффективно, а гуманитарные проблемы семей пропавших без вести – решаться без промедления? Или же, получив такую информацию, государство может постоянно использовать ее как предмет политического торга, что является недопустимым», – заявила правозащитник.
Для оценки уровня доверия Саакян предложила обратиться к поведению, которое Баку демонстрировал ранее, поскольку имеющиеся видеозаписи и доказательства можно проверить, и сторона, обладающая рычагами контроля по инциденту, давно могла установить истину.
Однако, как отметила правозащитник, в действительности наблюдается иная картина.
«По этим инцидентам мы видим политику отрицания. В тех случаях, когда вскрываются факты, связанные с преступлениями азербайджанских военнослужащих, государство пытается скрыть объективные доказательства и генерировать ложные доказательства, чтобы уйти от ответственности», – подчеркнула она.
Саакян также констатировала, что существуют даже случаи, когда имеются неопровержимые доказательства того, что тело армянского военнослужащего находится у азербайджанской стороны, однако до сих пор Баку не признает, что военнослужащий был убит при участии конкретной группы, а тело не возвращается родственникам.
«Пока подобные случаи не будут объективно расследованы, и государство не продемонстрирует обеим обществам готовность действовать объективно, любая новая инициатива не сможет получить общественную поддержку. А без общественной поддержки результаты тоже не будут восприняты семьями жертв этих гуманитарных проблем», – подчеркнула правозащитник.
В заключение Саакян отметила, что, несмотря на важность новой инициативы, первоочередной задачей считает создание необходимых предпосылок.
«Я считаю более важным прежде сформировать соответствующую среду, предусловия, при которой государство возьмет на себя ответственность за уже имеющуюся у него информацию, объективно расследует произошедшие инциденты, установит истину – даже если речь идет о преступлениях азербайджанских военнослужащих, – и предоставит эту информацию членам семей. И лишь затем, для восполнения существующих информационных пробелов, запускать новый механизм», – резюмировала она.