ԱՄՆ-ին կպատկանի (ԹՐԻՓՓ-ի )բաժնեմասերի 74 %-ը, ՀՀ-ին՝ 26 %-ը. Միրզոյան
«Ողջ գործընթացը՝ և՛ ընկերությունը և՛ հետագա գործունեությունը և այս համաձայնագիրն ամբողջությամբ համահունչ է և իրականացվում է ՀՀ-ի ինքնիշխանության իրավազորության և տարածքային ամբողջականության լիարժեք հարգմամբ»,- կառավարության նիստում հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով  Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի մասին նախագիծը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն և ԱՄՆ հիմնադրում են ԹՐԻՓՓ ընկերությունը, որը կկարողանա ՀՀ տարբեր տարածքներում հիմնադրել այլ նշանակության ընկերություններ և ներգրավել գործընկերներ՝ ստանալով հողօգտագործման և կառուցապատման իրավունք, որը նախնական կգործի 49 տարով։
«Այս ժամկետում ընկերություննում բաժնեմասերը կբաշխվեն՝ և ԱՄՆ-ին կպատկանի բաժնեմասերի 74 %-ը, ՀՀ-ին՝ 26 %-ը և ժամկետի լրանալուց հետո հնարավորություն կա համագործակցությունը երկարաձգել ևս 50 տարով, և այս պայմաններում կապահովվի, որ Հայաստանն ունենա ընկերության բաժնետոմսերի 49 %-ը։
ԱԳ նախարարաը հայտարարեց որ ՀՀ-ն իրականացնելու է ճանապարհի անվտանգության-իրավապահ վերահսկողությունը, մաքսային և սահմանային վերահսկողություն և հարկային գործառույթները։
Միրզոյանը չմոռացավ նաև ֆրոնտ-օֆիս և բեք-օֆիս կառավարման տարբերակի մասին ներկայացնել՝ պնդելով որ այն ընդունված պրակտիկա է և Հայաստանում էլ նախկինում եղել է։

Armenian FM says U.S. to hold 74% stake in TRIPP Development Company
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Thursday that the United States would hold a 74% stake in the proposed TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) Development Company under a strategic cooperation agreement between Armenia and the United States, while Armenia would own the remaining 26%.
Mirzoyan presented the framework agreement to the cabinet, saying the proposed partnership fully respects Armenia's sovereignty, jurisdiction and territorial integrity.
"The entire process, including the company, its future operations and the agreement as a whole, is carried out in full respect of Armenia’s sovereignty, jurisdiction and territorial integrity," Mirzoyan said.
Under the agreement, Armenia and the United States would establish the TRIPP Development Company, which would have the authority to create subsidiary companies across Armenia, bring in additional partners, and obtain land-use and development rights under an initial 49-year concession.
During that period, the United States would own 74% of the company's shares, while Armenia would hold the remaining 26%, Mirzoyan said. The agreement also provides an option to extend the partnership for an additional 50 years, under terms that would increase Armenia's ownership stake to 49%.
Mirzoyan said Armenia would retain full responsibility for security along the route, including law enforcement, customs administration, border controls and tax collection.
He also defended the proposed "front office" and "back office" management model, describing it as a widely used international practice that has previously been implemented in Armenia.