ԱՄՆ-ին կպատկանի (ԹՐԻՓՓ-ի )բաժնեմասերի 74 %-ը, ՀՀ-ին՝ 26 %-ը. Միրզոյան
«Ողջ գործընթացը՝ և՛ ընկերությունը և՛ հետագա գործունեությունը և այս համաձայնագիրն ամբողջությամբ համահունչ է և իրականացվում է ՀՀ-ի ինքնիշխանության իրավազորության և տարածքային ամբողջականության լիարժեք հարգմամբ»,- կառավարության նիստում հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով  Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի մասին նախագիծը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ն և ԱՄՆ հիմնադրում են ԹՐԻՓՓ ընկերությունը, որը կկարողանա ՀՀ տարբեր տարածքներում հիմնադրել այլ նշանակության ընկերություններ և ներգրավել գործընկերներ՝ ստանալով հողօգտագործման և կառուցապատման իրավունք, որը նախնական կգործի 49 տարով։
«Այս ժամկետում ընկերություննում բաժնեմասերը կբաշխվեն՝ և ԱՄՆ-ին կպատկանի բաժնեմասերի 74 %-ը, ՀՀ-ին՝ 26 %-ը և ժամկետի լրանալուց հետո հնարավորություն կա համագործակցությունը երկարաձգել ևս 50 տարով, և այս պայմաններում կապահովվի, որ Հայաստանն ունենա ընկերության բաժնետոմսերի 49 %-ը։
ԱԳ նախարարաը հայտարարեց որ ՀՀ-ն իրականացնելու է ճանապարհի անվտանգության-իրավապահ վերահսկողությունը, մաքսային և սահմանային վերահսկողություն և հարկային գործառույթները։
Միրզոյանը չմոռացավ նաև ֆրոնտ-օֆիս և բեք-օֆիս կառավարման տարբերակի մասին ներկայացնել՝ պնդելով որ այն ընդունված պրակտիկա է և Հայաստանում էլ նախկինում եղել է։

США – 74%, Республика Армения – 26%: Мирзоян – про армяно-американское предприятие для реализации проекта TRIPP
14:29 16/07/2026
Весь процесс – и компания TRIPP, и ее дальнейшая деятельность – будут осуществляться с полным уважением суверенитета, юрисдикции и территориальной целостности Армении, заявил  на заседании правительства Армении 16 июля Арарат Мирзоян, представляя законопроект о ратификации рамочного соглашения по армяно-американскому проекту «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP).
По его словам, Армения и США основывают компанию TRIPP, которая получит права на землепользование и застройку в соответствующих зонах на первоначальный срок в 49 лет.
«В течение этого периода 74 процента акций компании будут принадлежать Соединенным Штатам, а 26 процентов – Армении. По истечении 49 лет сотрудничество может быть продлено по соглашению сторон еще на 50 лет. В этом случае доля Армении увеличится с 26 до 49 процентов», – указал он.
«Армения, в соответствии со своим внутренним законодательством и международными соглашениями, продолжит нести ответственность за следующее: деятельность по обеспечению безопасности и правопорядка, пограничный контроль и охрану границ, таможенный и миграционный контроль, перечисление налогов и пошлин в государственный бюджет, государственные информационные системы, государственные административные функции и контроль», – подчеркнул Мирзоян.
Он добавил, что для выполнения некоторых функций может применяться принцип разделения труда - front office - back office, и в работе front-office могут быть задействованы частные операторы.