09:07 23/04/2021Տիգրան Աբրահամյան. Պարոնայք մորթապաշտներ, հասկանում եք չէ՞, որ փաշինյանական քաոսը մի օր ավարտվելու«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Հետաքրքիր է՝ ոստիկանապետը, քննչականի պետը, ԱԱԾ տնօրենը, գլխավոր դատախազը, որ սենյակում մենակ են լինում կամ հայելու մեջ են նայում...
09:03 23/04/2021Սենատոր Մենենդեսի հայտարարությունը` Հայոց ցեղասպանությունը նախագահ Բայդենի կողմից ճանաչելու սպասելիքներովԻնձ համար մեծ պատիվ է և ես չափազանց հուզված եմ այսօր, որ այս տարի կարող ենք ողջունել Հայոց ցեղասպանությունը ԱՄՆ-ի նախագահի կողմից ճանաչելու որոշումը:
18:49 22/04/2021Վենետիկի հանձնաժողով․ Ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները ողջունվում են, բայց անհրաժեշտ են հետագա բարելավումներԵվրախորհրդի սահմանադրական իրավական փորձագետների մարմինը՝ Վենետիկի հանձնաժողովը, և ԵԱՀԿ-ԺՀՄԻԳ-ը հրատապ համատեղ եզրակացություն են հրապարակել Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքում և հարակից օրենսդրությունում...
12:44 22/04/2021Ահաբեկելու ցանկացած փորձ չի կարող սասանել սեփական հողում ազատ ապրելու արցախցիների հաստատակամությունը. ԱԳՆԱրցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարության է տարածել Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը խախտելու վերաբերյալ:
10:04 21/04/2021Ադամ Շիֆը՝ Բայդենին․ Ցեղասպանություն բառը կարևոր է, քանի որ այն անցյալի խնդիրը չէ, այլ նաև ներկայիԿոնգրեսական Ադամ Շիֆը ելույթ է ունեցել Ներկայացուցիչների պալատում՝ բաց նամակով դիմելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին` Հայոց ցեղասպանությունը հստակ և միանշանակ ճանաչելու համար: «Պարո՛ն Նախագահ, այժմ Դուք...
09:58 21/04/2021Հարութ Սասունյան. Կիլիկիո կաթողիկոսությունը կրկին հայց է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի2015 թվականին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը (կենտրոնը՝ Լիբանան, Անթիլիաս) դատական հայց ներկայացրեց Թուրքիայի կառավարության դեմ՝ պահանջելով վերադարձնել իր պատմական նստավայրը Թուրքիայի Սիս...
09:07 21/04/2021Գոհար Մելոյան. Պասերով համագործակցություն«Բայց մեր ազգն իրական նժդեհներ էլ ունի, մոնթեներ էլ, որոնց առերեսվելու եք հայրենավաճառներ»։
23:05 20/04/2021ՀՀ-ն կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար. ՀՀ ԱԳՆ-ի արձագանքը՝ Ալիևի հայտարարությանը«Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի նախագահի նկրտումները և ուժ կիրառելու սպառնալիքները»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով հարցին,...
21:32 20/04/2021Կարևոր հարցերից է նաև մշակութային ժառանգությունը, որով հարուստ է այդ տարածաշրջանը․ Կիմմո Կիլյունենը՝ ԵԽԽՎ-ումԱղետ է Եվրոպայի խորհրդի համար, որ իր անդամ երկրները արյունալի պատերազմում են։ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում «Հայ ռազմագերիների, այլ գերիների և տեղահանվածների...
15:10 20/04/2021«Գիտակցո՞ւմ եք՝ ինչ կլինի, եթե ընտրություններից հետո հայտարարեն, թե նիկոլը՝ պարտության խորհրդանիշը հաղթանակ է տարել»«Ճշմարտություն հանուն սերունդների» նախաձեռնության հիմնադիր, քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանը գրում է. «Վախկոտը, հատկապես պարտության խորհրդանիշը, չի կարող ղեկավարել Հայաստանը և չպետք է ղեկավարի մեր երկիրը:...
13:31 20/04/2021Իմ և ընկերոջս մարմինը քոր էր բռնել և մեր գիտակցությունները շատ վատ էին.Արմեն Ներսիսյան«Իմ և ընկերոջս մարմինը քոր էր բռնել և մեր գիտակցությունները շատ վատ էին»,-Երևանի ավագանու այսօրվա նիստում հայտնեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմեն Ներսիսյանը՝ ներկայացնելով Էրեբունի...
13:01 20/04/2021Անգելա Մերկել․ Կիսում եմ ձեր տեսակետը Ադրբեջանի հետ կապված. շատ տհաճ էրԵվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանում, որն անցկացվում է ապրիլի 19-22-ը, այսօր տեսակապով ելույթ ունեցավ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ Նախարարների կոմիտեում...
12:50 19/04/2021Արմեն Գևորգյան. Ապագայի բանաձևերըԱյլընտրանքային նախագծեր խումբը տարածել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
11:45 19/04/2021ՄԻՊ-ը միջազգային կառույցներին է ներկայացրել լրացուցիչ տվյալներ Ադրբեջանից գերիների վերադարձի հրատապության վերաբերյալՄարդու Իրավունքների Պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկացնում է. «Այսօր պաշտոնական նամակով ԵԱՀԿ գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԽ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և...
10:23 19/04/2021Պարտության սիմվոլն ուզում է իր նվաստացումն անձնական մակարդակից տեղափոխել ազգային համընդհանուր մակարդակ. Վահե ՀովհաննիսյանԱրժանապատիվ խաղաղություն՝ ընդդեմ վերջնական համազգային ստորացման
10:06 19/04/2021Լրջորեն վտանգված են սահմանային բնակիչների կյանքի և հոգեկան անձեռմխելիության մի շարք իրավունքներ. ՄԻՊՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը վստահեցնում է, որ երկրում այժմ առաջնահերթ խնդիր է համերաշխության, հանդուժողականության մթնոլորտի ապահովումը: «Անհանդուրժողականության մակարդակը շատ մտահոգիչ է, վտանգավոր չափերի է...
09:38 17/04/2021Մեր երկրում կան պաշտոնյաներ, որոնք զբաղված են անօրինական արարքներ կատարելով. ՄԻՊՀայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ դիմել է իրավապահ մարմիններին որոշ պաշտոնյաների անօրինական, ձևախեղված հանրային վարքի կապակցությամբ քննություն իրականացնելու...
12:32 16/04/2021Ժիրայր Ավետիսյան. Վերջին պատերազմը Հայաստանի՝ որպես պետության «դեղին քարտն» է, որ մեզ աշխարհը ներկայացրեց«Եթե առաջիկա 3-4 տարում գիտության պետական հատկացումները չբազմապատկվեն, ապա մոտակա տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունը հավանաբար գոյություն չի ունենա»,-նման ահազանգ է հնչեցնում «Գիտուժ»...
11:05 16/04/2021Կառլեն Խաչատրյան. Ի՞նչ եք կարծում, բարեկեցության ապահովման համար ո՞ր ճանապարհով է պետք գնալ՝ Քերոբյանի, թե ՋոբսիՏնտեսագետ, ԵՊՀ կառավարման և գործարարության ամբիոնի վարիչ Կառլեն Խաչատրյանն անդրադարձել է կառավարության նիստում էկոնոմիկայի նախարարի՝ ամանորից հետո ոչ աշխատանքային օրերը կրճատելու վերաբերյալ առաջարկի...
20:55 15/04/2021ՀԲԸՄ-ի ուղերձն՝ ապրիլի 24-ի և կազմակերպության 115-ամյակի կապակցությամբՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը գլոբալ ուղերձ է հղել ՝ ապրիլի 24-ի և կազմակերպության 115-ամյակի կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության մամուլի ծառայությունից։...

10:03 13/02/2015Did Obama just declare war on Syria?The news that President Obama has formally asked US Congress to authorize military force against ISIS is not surprising.
11:57 12/02/2015Economist on CBA’s decision to raise refinancing rateThe Central Bank of Armenia (CBA) raised its refinancing rate primarily with the aim of curbing the inflation, economist Vilen Khachatryan told Panorama.am.
09:55 12/02/2015The political economy of debt: A threat to the developing world?The human race is far beneath contempt these days as roughly $200 trln in debt is enough money to buy pretty much everything on Earth.
09:36 11/02/2015Prof. Auron blasts Israel’s President for calling Armenian Genocide a ‘massacre’Israel’s President Reuven Rivlin generated a major controversy after his January 28 speech at the UN General Assembly in New York.
18:42 10/02/2015Azerbaijan is trying to assign famous ‘‘Carpet of Armenian orphans’’On February 26 in Glendale Central Library presentation of "Carpet of Armenian orphans" by Maurice Misaka-Kelechyana, dedicated to the unique carpet "Gasir" Weaved by hands of the Armenian women who...
09:35 10/02/2015US experts made predictions about the world in 2030... and it’s not goodIt forecasts that the world's population will be more empowered, richer, older, and will consume more water energy and food.
10:10 09/02/2015Greece ‒ grease, or a new engine?Put another way, will they try to grease a worn-out engine, or is a new engine needed?
09:58 07/02/2015Something is rotten in the kingdom of ISILWhile promoting the creation of new utopian society and blasting the rest of the world for its imperfections, jihadists have failed to maintain control over their own "state."
10:49 06/02/2015Hezbollah vs. Israel: Stakes of going to war rising, but fight not off the tableHezbollah is the only Arab army to have inflicted a military defeat on Israel.
10:10 05/02/2015New king, new times: What Salman's cabinet reshuffle meansThere is nervousness within political circles over how these changing times and faces in Saudi Arabia are going to translate for the region.
09:32 04/02/2015Pan-Armenian Declaration reveals plans for legal claims against TurkeyIt is noteworthy that the Pan-Armenian declaration counters the persistent Turkish falsification that the claims against Turkey are being advanced by the Diaspora and not the Republic of Armenia.
10:05 03/02/2015Europe’s turn back to the left: Today Greece, Tomorrow Spain?Ironically enough, it may be that the EU’s severe fiscal policy achieved what it said it wanted all along.
09:59 02/02/2015Silent genocide in PakistanWhat we need to see now is for the media to end the ignorance of the Pakistani peoples as to the facts on the ground and to come out and admit this targeted campaign of killing.
10:03 31/01/2015134-day Islamic State siege of Kobani liftedThe apparently unstoppable progress of the IS terrorist group now seems to have come to an end on the Syrian-Turkish border.
09:49 30/01/2015American Sniper and US doomThe film American Sniper has sent the US public into raptures over the “heroic life” of its autobiographical subject Chris Kyle - who has been described as America’s “greatest warrior” soldier.
15:51 29/01/2015World media condemn West for vague criticism of Azerbaijani government for human rights violationsInternational human rights defenders have tried to pay more attention to the subject of the deteriorating situation in Azerbaijan in 2014, but the official criticism of the West remained unnoticed by...
12:00 29/01/2015Did Israel’s President recognize the Armenian Genocide at the UN?In remarks in front of the General Assembly on Wednesday, Israel’s President Reuven Rivlin seems to have recognized the Armenian Genocide, Asbarez reports.
09:52 29/01/2015Matter of deadly legacies: War on terror and new Cold WarToday the West, and the rest of the world, is faced with a whole host of deadly threats affecting many people in many regions close by, as well as wide and far removed.
10:25 28/01/2015Armenia’s Jewish community leader lashes out at pro-Azeri propagandistsBy Harut Sassounian Publisher, The California Courier Rimma Varzhapetyan-Feller, President of the Jewish Community of Armenia, recently wrote a scathing article titled, "World Jewry cannot become a...
09:54 28/01/2015China vigilant as India transforms its diplomatic posture towards the USThe meeting between US President Obama and Indian Prime Minister Modi is a clear statement that India is finally shedding ambiguity from its foreign policy and making tough choices.