09:07 23/04/2021Տիգրան Աբրահամյան. Պարոնայք մորթապաշտներ, հասկանում եք չէ՞, որ փաշինյանական քաոսը մի օր ավարտվելու«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Հետաքրքիր է՝ ոստիկանապետը, քննչականի պետը, ԱԱԾ տնօրենը, գլխավոր դատախազը, որ սենյակում մենակ են լինում կամ հայելու մեջ են նայում...
09:03 23/04/2021Սենատոր Մենենդեսի հայտարարությունը` Հայոց ցեղասպանությունը նախագահ Բայդենի կողմից ճանաչելու սպասելիքներովԻնձ համար մեծ պատիվ է և ես չափազանց հուզված եմ այսօր, որ այս տարի կարող ենք ողջունել Հայոց ցեղասպանությունը ԱՄՆ-ի նախագահի կողմից ճանաչելու որոշումը:
18:49 22/04/2021Վենետիկի հանձնաժողով․ Ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները ողջունվում են, բայց անհրաժեշտ են հետագա բարելավումներԵվրախորհրդի սահմանադրական իրավական փորձագետների մարմինը՝ Վենետիկի հանձնաժողովը, և ԵԱՀԿ-ԺՀՄԻԳ-ը հրատապ համատեղ եզրակացություն են հրապարակել Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքում և հարակից օրենսդրությունում...
12:44 22/04/2021Ահաբեկելու ցանկացած փորձ չի կարող սասանել սեփական հողում ազատ ապրելու արցախցիների հաստատակամությունը. ԱԳՆԱրցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարության է տարածել Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը խախտելու վերաբերյալ:
10:04 21/04/2021Ադամ Շիֆը՝ Բայդենին․ Ցեղասպանություն բառը կարևոր է, քանի որ այն անցյալի խնդիրը չէ, այլ նաև ներկայիԿոնգրեսական Ադամ Շիֆը ելույթ է ունեցել Ներկայացուցիչների պալատում՝ բաց նամակով դիմելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին` Հայոց ցեղասպանությունը հստակ և միանշանակ ճանաչելու համար: «Պարո՛ն Նախագահ, այժմ Դուք...
09:58 21/04/2021Հարութ Սասունյան. Կիլիկիո կաթողիկոսությունը կրկին հայց է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի2015 թվականին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը (կենտրոնը՝ Լիբանան, Անթիլիաս) դատական հայց ներկայացրեց Թուրքիայի կառավարության դեմ՝ պահանջելով վերադարձնել իր պատմական նստավայրը Թուրքիայի Սիս...
09:07 21/04/2021Գոհար Մելոյան. Պասերով համագործակցություն«Բայց մեր ազգն իրական նժդեհներ էլ ունի, մոնթեներ էլ, որոնց առերեսվելու եք հայրենավաճառներ»։
23:05 20/04/2021ՀՀ-ն կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար. ՀՀ ԱԳՆ-ի արձագանքը՝ Ալիևի հայտարարությանը«Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի նախագահի նկրտումները և ուժ կիրառելու սպառնալիքները»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով հարցին,...
21:32 20/04/2021Կարևոր հարցերից է նաև մշակութային ժառանգությունը, որով հարուստ է այդ տարածաշրջանը․ Կիմմո Կիլյունենը՝ ԵԽԽՎ-ումԱղետ է Եվրոպայի խորհրդի համար, որ իր անդամ երկրները արյունալի պատերազմում են։ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում «Հայ ռազմագերիների, այլ գերիների և տեղահանվածների...
15:10 20/04/2021«Գիտակցո՞ւմ եք՝ ինչ կլինի, եթե ընտրություններից հետո հայտարարեն, թե նիկոլը՝ պարտության խորհրդանիշը հաղթանակ է տարել»«Ճշմարտություն հանուն սերունդների» նախաձեռնության հիմնադիր, քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանը գրում է. «Վախկոտը, հատկապես պարտության խորհրդանիշը, չի կարող ղեկավարել Հայաստանը և չպետք է ղեկավարի մեր երկիրը:...
13:31 20/04/2021Իմ և ընկերոջս մարմինը քոր էր բռնել և մեր գիտակցությունները շատ վատ էին.Արմեն Ներսիսյան«Իմ և ընկերոջս մարմինը քոր էր բռնել և մեր գիտակցությունները շատ վատ էին»,-Երևանի ավագանու այսօրվա նիստում հայտնեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմեն Ներսիսյանը՝ ներկայացնելով Էրեբունի...
13:01 20/04/2021Անգելա Մերկել․ Կիսում եմ ձեր տեսակետը Ադրբեջանի հետ կապված. շատ տհաճ էրԵվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանում, որն անցկացվում է ապրիլի 19-22-ը, այսօր տեսակապով ելույթ ունեցավ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ Նախարարների կոմիտեում...
12:50 19/04/2021Արմեն Գևորգյան. Ապագայի բանաձևերըԱյլընտրանքային նախագծեր խումբը տարածել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
11:45 19/04/2021ՄԻՊ-ը միջազգային կառույցներին է ներկայացրել լրացուցիչ տվյալներ Ադրբեջանից գերիների վերադարձի հրատապության վերաբերյալՄարդու Իրավունքների Պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկացնում է. «Այսօր պաշտոնական նամակով ԵԱՀԿ գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԽ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և...
10:23 19/04/2021Պարտության սիմվոլն ուզում է իր նվաստացումն անձնական մակարդակից տեղափոխել ազգային համընդհանուր մակարդակ. Վահե ՀովհաննիսյանԱրժանապատիվ խաղաղություն՝ ընդդեմ վերջնական համազգային ստորացման
10:06 19/04/2021Լրջորեն վտանգված են սահմանային բնակիչների կյանքի և հոգեկան անձեռմխելիության մի շարք իրավունքներ. ՄԻՊՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը վստահեցնում է, որ երկրում այժմ առաջնահերթ խնդիր է համերաշխության, հանդուժողականության մթնոլորտի ապահովումը: «Անհանդուրժողականության մակարդակը շատ մտահոգիչ է, վտանգավոր չափերի է...
09:38 17/04/2021Մեր երկրում կան պաշտոնյաներ, որոնք զբաղված են անօրինական արարքներ կատարելով. ՄԻՊՀայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ դիմել է իրավապահ մարմիններին որոշ պաշտոնյաների անօրինական, ձևախեղված հանրային վարքի կապակցությամբ քննություն իրականացնելու...
12:32 16/04/2021Ժիրայր Ավետիսյան. Վերջին պատերազմը Հայաստանի՝ որպես պետության «դեղին քարտն» է, որ մեզ աշխարհը ներկայացրեց«Եթե առաջիկա 3-4 տարում գիտության պետական հատկացումները չբազմապատկվեն, ապա մոտակա տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունը հավանաբար գոյություն չի ունենա»,-նման ահազանգ է հնչեցնում «Գիտուժ»...
11:05 16/04/2021Կառլեն Խաչատրյան. Ի՞նչ եք կարծում, բարեկեցության ապահովման համար ո՞ր ճանապարհով է պետք գնալ՝ Քերոբյանի, թե ՋոբսիՏնտեսագետ, ԵՊՀ կառավարման և գործարարության ամբիոնի վարիչ Կառլեն Խաչատրյանն անդրադարձել է կառավարության նիստում էկոնոմիկայի նախարարի՝ ամանորից հետո ոչ աշխատանքային օրերը կրճատելու վերաբերյալ առաջարկի...
20:55 15/04/2021ՀԲԸՄ-ի ուղերձն՝ ապրիլի 24-ի և կազմակերպության 115-ամյակի կապակցությամբՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը գլոբալ ուղերձ է հղել ՝ ապրիլի 24-ի և կազմակերպության 115-ամյակի կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության մամուլի ծառայությունից։...

14:27 22/03/2018Фонд Рубена Варданяна осуществил инвестиции в технологию распознавания лицИнвестиции будут направлены на дальнейшее совершенствование технологии распознавания лиц и ее продвижение на внешних и внутренних рынках.
16:13 21/03/2018На Новруз президент Хасан Роухани вспомнил митинги в Иране: Единство нашей нации удивило всех враговНовый год – это год инвестиций и производства. Мы все должны пытаться увеличить производство.
15:08 20/03/2018«Это ошеломляет»: в ООН Турцию обвинили в массовых пытках, сексуальных посягательствах и убийствах жителейКак сообщается в докладе, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган опубликовал более 20 указов, которые часто приводили к пыткам задержанных и вмешательствам в судебную систему.
17:52 19/03/2018Армен Ашотян: В апреле парламент Армении ратифицирует Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве в ЕСОн пригласил делегацию Армении посетить Варшаву с целью проведения дальнейших работ.
13:40 10/03/2018Оптимизм по поводу ожидающейся встречи Трампа и Ким Чен Ына укрепил биржевые индексыКитай остается основным торговым партнером Северной Кореи, но из-за санкций в январе объем торговли между двумя странами снизился более чем на 50% в годовом выражении.
14:05 08/03/2018На фоне скандала со Слуцким Amnesty International призвала Госдуму написать закон для защиты женщин от домогательствРанее в среду стало известно, что комиссия Госдумы по этике обратилась к депутату Леониду Слуцкому за объяснениями в связи с поступившими жалобами на домогательства с его стороны.
16:31 07/03/2018Уход пророссийского президента ПАСЕ М. Николетти после выборов в Италии – на руку Киеву: анализ украинского изданияПарламентские выборы в Италии повлияли также на деятельность Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
15:12 06/03/2018Шармазанов: Подписанием Туркманчайского договора начался важный этап в отношениях народов Армении и РоссииВице-спикер НС подчеркнул, что армяне и россияне на протяжении веков бок о бок сражались во многих войнах, в том числе одержали победу над фашизмом.
11:42 05/03/2018Во втором полугодии 2017 г. со спамом столкнулись 42,87% пользователей Армении – «Лаборатория Касперского»Авторы отчета отмечают, что за прошлый год фишинг в интернете стал еще более скрытным и «хитрым» – отличить мошеннические сайты от настоящих становится все труднее.
13:12 03/03/2018Сегодня день рождения известного армянского предпринимателя и филантропа Александра МанташянцаВ Республике Армения 3-е марта отмечается как День предпринимателя.
17:35 02/03/2018А. Искандарян: Именно Турция виновна в провале Цюрихских протоколов, и это очевидно для всехНичего неожиданного в аннулировании Арменией Цюрихских (армяно-турецких) протоколов не было.
14:44 01/03/2018В Армении уточняется принцип уголовной ответственности за воспрепятствование работе журналистов: история с продолжением«По этой причине предлагается внести определенные поправки в Уголовный кодекс, чтобы повысить эффективность борьбы с вышеотмеченными случаями», – сказал министр.
14:10 28/02/2018Баку по сей день остается носителем геноцидальной политики: заявление НС Арцаха к 30-й годовщине погромов армян в СумгаитеНациональное Собрание Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) сегодня, 28 февраля, приняло заявление в связи с 30-й годовщиной погромов армянского населения города Сумгаита.
18:44 27/02/2018СМИ Грузии к 30-й годовщине погромов армян в Смугаите процитировали заявление посольства Армении и слова Андрея СахароваПосольство Армении в Грузии выступило с заявлением, посвященным 30-й годовщине погромов армян в Сумгаите.
17:48 26/02/2018Эксперт: В 21 веке мы можем стать свидетелями ещё одного осуществленного Турцией геноцида – на сей раз в СирииТюрколог отметил, что есть позитивные тенденции, одной из которых является резолюция Совбеза ООН по установлению 30-дневного режима прекращения огня на территории Сирии.
16:04 24/02/2018Кинематограф против времени и во имя Армении: Артавазд Пелешян поблагодарил президента за внимание к искусству в пору войны«Документалист номер один мира», «мастер мирового кино», «гордость армянского народа», «гений чистого кино» и «бесконечно скромная личность».
16:16 23/02/2018Впечатления блогера от поездки в Армению: Может, посетив эту страну, мы станем чуточку добрее к ближнемуПутешественник и блогер Елена Гнатик опубликовала на информационном портале Кирова – Newsler.ru – заключительную часть своего очерка о поездке в Армению.
17:19 22/02/2018Доклад Amnesty International на 2017/18 по Армении обращает внимание на дело «Сасна црер» и отсутствие информации касательно боша«Почти никто не был привлечён к ответственности за ненужное превышение силы полицией во время протестов в столице страны Ереване в 2016 году», – говорится в докладе.
16:14 21/02/2018Глава Союза журналистов Армении напомнила Тарону Маргаряну об обязательности абсолютно прозрачной работы мэрии ЕреванаВ то же время сожалею, что нашим согражданам пришлось стать свидетелями неприятного инцидента...
10:43 17/02/2018Город, обращенный к Арарату: материал российского издания о столице Армении – ЕреванеСегодня это шумный мегаполис, однако, несмотря на динамичный городской ритм, в нем на каждом шагу чувствуешь дыхание истории...