09:51 21/10/2020Սասունյան. Ես քվեարկում եմ Բայդենի օգտին․․․ Թրամփի մղձավանջին վերջ դնելու համարՏասնյակ միլիոնավոր ամերիկացիների և մնացած աշխարհի հետ միասին ես հույս ունեմ, որ Թրամփ կոչվող մղձավանջը կավարտվի նոյեմբերի 3-ին: Բարեբախտաբար, Թրամփը վերջերս հայտարարեց, որ եթե պարտվի...
00:38 21/10/2020Ես համաձայն չեմ, որ Կազանում սպառվել էր բանակցային ճանապարհով խնդրի լուծումը. Սերժ ՍարգսյանՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատասխաններից բրիտանական հեղինակավոր «Independent» պարբերականին, որում նշել է, որ ինքը համաձայն չէ, թե Կազանում սպառվել էր բանակցային ճանապարհով խնդրի լուծումը։ Այս...
20:12 19/10/2020Մենք ու աշխարհը1915 թվին Դեր-Զորի անապատներում տանջամահ լինող մեր հայրենակիցներն անկասկած մտածում էին, որ եթե քաղաքակիրթ եվրոպաներն իմանային դաժան իրականությունը՝ անմիջապես կբռնեին թուրքի արնոտ ձեռքը և կպատժեին...
10:35 19/10/2020ՀՀ-ն իրեն իրավունք է վերապահում ձեռնարկել բոլոր քայլերը՝ մերժելու խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրությունը. ԱԳՆՀՀ արտաքին գործերի նախարարության այսօր տարածած հայտարարության մեջ ասվում է. «Հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունները միաժամանակ հանդես եկան հայտարարությամբ մարդասիրական հրադադարի...
14:23 18/10/2020Եվրոպական միությունը մինչ օրս չի կարողացել հստակ և միանշանակորեն արձագանքել պատերազմի հանցագրոծություններին. Աննա ՆաղդալյանՀՀ արտագին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հայտարարություն է տարածել Արցախում ադրբեջանաթուքական դաշինքի գործողությունների և դրանց վերաբերյալ միջազգային կառույցների արձագանքի վերաբերյալ:...
14:21 17/10/2020Ապատեղեկատվություն տարածելիս Ադրբեջանը հատել է բանականի բոլոր սահմանները. ՊՆՀՀ պաշտապանության նախարարությունը հրապարակել է փաստեր, որոնք հաստատում են, որ նախորդ օրը Գայնջայում հնչած պայթյունը և դրան հետևած հայտարարություններն ու հեռուստառեպորտաժները Ադրբեջանի հերթական...
09:15 17/10/2020Ղարաբաղում պատերազմը ղեկավարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը. ԿոմերսանտՌուսական «Կոմերսանտ»-ը ծավալուն հոդված է հրապարակել, որում մանրամասն ներկայացվում է Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում Թուրքիայի ռազմատեխնիկական մասնակցությունը: ««Կոմերսանտ»-ի...
09:07 17/10/2020Արցախի ՄԻՊ. Ստեփանակերտում ավերածությունները մեծ ենԱրցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն ահազանգում է՝ Ադրբեջանը ծանր միջոցներով կրկին հարձակում է գործելՍտեփանկաերտի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա։ Թվիթերի իր միկրոբլոգում...
15:17 16/10/2020Պետք է վերջ դրվի թուրք-ադրբեջանական տեռորիզմին. Շվեդահայերը բողոքի ակցիա են իրականացնումՇվեդահայերը այսօր ևս բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ ի աջակցություն Արցախի։ Ակցիան անցկացվում էր Շվեդիայի պառլամենտի (Ռիկսդագ) շենքի մոտ։ Նշենք, որ այսօր Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին...
18:49 15/10/2020Ըստ Զախարովայի ՝բանակցությունների սեղանին դրված է համապատասխան շրջանների աստիճանաբար ազատումըՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հերթական անգամ ընդգծել է Մոսկվայում ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների խորհրդակցությունների արդյունքում ձեռք...
15:59 15/10/2020Բացարձակ անմարդկային է 19 օր դիերի և գերիների փոխանակման հնարավորության բացակայությունը. ՄԻՊՀայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի շուրջօրյա ուսումնասիրությունները վկայում են, որ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական մեծաթիվ զինված հարձակումներ տարբերակում չեն դնում...
09:01 15/10/2020Տիգրան Աբրահամյան. Ամեն ուշացման, սխալի, բացթողման գինը շատ թանկ է մեր համար«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ երեկվանից նկատելի է ներքաղաքական որոշակի սրացումներ, թեմատիկ ակտիվացումներ, ուզում եմ ՀԻՇԵՑՆԵԼ, որ...
14:29 14/10/2020Սիրիական աղբյուր. Լեռնային Ղարաբաղում սպանված վարձկանների թիվը հասել է 119-իԼոնդոնում գործող Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարանը (SOHR) հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանական զորքերի շարքերում կռվող Անկարայի հավաքագրած ջիհադիստների դիկաների մի մասն արդեն...
15:34 13/10/2020Արցախը վճռական է՝ պատասխանատվության ենթարկելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը. ՊԲՍեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծած լայնածավալ պատերազմը շարունակվում է մինչ օրս՝ ուղեկցվելով ադրբեջանական կողմից միջազգային մարդասիրական...
14:30 12/10/2020Այսօր մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել ռազմական գործողությունները․ Զոհրաբ ՄնացականյանՌուսաստանի մայրաքաղաքում մեկնարկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։ Հանդիպման մեկնարկին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ հանդիպմանը կանդրադառնան հարաբերությունների ողջ...
10:35 12/10/2020Սուրեն Սարգսյան. Աշխարհից պահանջում ենք Թուրքիայի դեմ պատժամիջոց կիրառել, մենք ինքներս չենք կիրառումՍուրեն Սարգսյան. Աշխարհից պահանջում ենք Թուրքիայի դեմ պատժամիջոց կիրառել, մենք ինքներս չենք կիրառում Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը գրում է. «Աշխարհից պահանջում ենք Թուրքիայի դեմ պատժամիջոց կիրառել,...
23:47 11/10/2020Պատմաբան. Ռազմի դաշտում տոկունություն, դիվանագիտական ճակատում՝ անդուլ աշխատանքՊատմաբան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը նշում է՝ նենգ թշնամին այս անգամ ոչ միայն տանուլ է տվել մարտի դաշտում, այլ առաջին...
23:46 11/10/2020Ադրբեջանի ագրեսիան տեղի է ունենում համաշխարհային առողջապահական ճգնաժամի ֆոնինՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը բաց նամակով դիմել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն պարոն Թեդրոս Ադհանոմ Ղեբրեյեսուսին։ «Հարգելի պարոն Ղեբրեյեսուս, Ձեզ եմ...
19:57 11/10/2020Ժամը 17․00 -ի դրությամբ հայտնաբերվել է արգելված հրապարակումների 14 դեպքՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումների ձեռնարկած միջոցառումներով, հոկտեմբերի 11-ի ժամը 17․00-ի դրությամբ հայտնաբերվել է արգելված հրապարակումների 14 դեպք, որոնցից 9-ը՝ լրատվական գործունեություն...

16:45 07/10/2013Church bells ring in a corner of Turkey once the site of Armenian genocideSeverely damaged during the 1915 massacre and deportation of local Christians, it stood roofless and abandoned for decades, a poignant reminder of the void left by the killing of its congregants.
11:32 07/10/2013Azadlig: Turkish authorities did not respond to ‘‘rowdy’’ trick of Azerbaijani dictatorial regime"Turkey’s diverse attitude towards dictators truly surprises everyone.”
14:08 05/10/2013Bloomberg: Aliyev seeking third term in office, has enough petrodollars to suppress oppositionAzerbaijani ruling another secular Muslim dynasty is clinging to its fifth decade in power amid increasing calls for greater freedom and less corruption.
10:37 05/10/2013Conference on Artsakh’s national liberation struggle held in StepanakertPresident Sahakyan participated in an international conference, titled “Artsakh’s National Liberation Struggle: From Gyulistan to Today,” in Stepanakert.
20:39 04/10/2013Scandal occurs during TV debate in Azerbaijan: 1500 ruling party members signed up for oppositionOn October 3 Public Television of Azerbaijan has once again turned into arena of insults and attacks at Jamil Hasanli the presidential candidate of the National Council of Democratic Forces.
13:08 04/10/2013Trabzon court requests merger of Hrant Dink casesThe main Dink trial resumed on Sept. 17 as the Supreme Court of Appeals verdict defined the acts of all suspects in the case under “an organization formed to commit crime.”
18:41 03/10/2013Freedom House: Armenia is among countries with internet freedom, while Azerbaijan is among semi-free countriesIn the report “Freedom On The Net-2013” released today by the international human rights defending organization Freedom House Armenia is among the free countries while Azerbaijan among semi-free...
12:08 03/10/2013Rise in violence 'linked to climate change'The scientists say that with the current projected levels of climate change the world is likely to become a more violent place.
13:52 02/10/2013ADAM: More than 63% of Azerbaijani population wants to emigrateIn 2013 the number of people wishing to leave Azerbaijan grew upto 63,7%. The number of people experiencing material difficulties grew as well.
09:19 02/10/2013Commentary on Recent Armenian, Azeri and Turkish DevelopmentsProminent Los Angeles attorney Mark Geragos, during his appearance on CNN last week, chided the United States for its double standard on the Armenian Genocide.
16:36 01/10/2013Azadlig: West demands from Azerbaijan to demonstrate its disposition on joining Customs UnionThe West is worried by the fact that the results of Russian President Vladimir Putin's visit to Baku are kept secret, which means that Ilham Aliyev has adopted the conditions put by the head of the...
09:37 01/10/201310 ways government shutdown would hurt AmericaThe last government shutdown lasted 21 days, from December 1996 to January 1997, and cost the administration of US President Bill Clinton an estimated $2 billion.
18:05 30/09/2013‘‘Kavkazskaya Politica’’: Game GTA 5 – black spot on Azerbaijani men"Perhaps it would be better, if distribution of the copies of the game Grand Theft Auto 5in were banned in Azerbaijan, as, in fact, there is a direct insult to the Azerbaijani people there," writes...
10:01 30/09/2013American exceptionalism an ‘outdated’ conceptAnalyst Eric Draitser believes Obama’s statement has nothing to do with the situation in Syria, but rather is about US-Russia political rivalry and a direct response to Vladimir Putin.
09:41 28/09/2013Speaker Perez responds to Azeri threats“Please be advised that if the Republic of Azerbaijan does, in fact, add any California official to the list of persona non grata you should immediately add my name as well,” wrote Perez to Aghayev.
13:22 27/09/2013Orinats Yerkir positively assesses Kostanyan’s approachesThe candidate’s approaches were very interesting, that’s why the discussion lasted for about one hour.
11:49 27/09/2013NASA rover Curiosity finds water in Mars soilThe rover also found sulphur dioxide, carbon dioxide and oxygen as soil and minerals collected decomposed with increased temperature.
15:51 26/09/2013Why didn’t Obama invite President Ilham Aliyev to UN General Assembly?Azerbaijani President Ilham Aliyev didn’t take part in the 68th session of UN General Assembly in New York on September 24 because he had not allowed Thomas Melia, the delegation led by Deputy...
12:20 26/09/2013Homemade sarin was used in attack near Damascus – Lavrov"Russia has enough evidence to assert that homemade sarin was used on August 21 in chemical attack near Damascus, the same type but in higher concentration than in Aleppo incident earlier this year."
09:25 25/09/2013Cathedral in Moscow and Conference in YerevanMy journey to Moscow and Yerevan opened up important networking opportunities for closer collaboration between Armenia and the two largest diaspora communities of Russia and the United States.