15:41 11/10/2020«Արցախի գանձերը»Արցախի մշակույթը համաշխարհային ժառանգության գանձարանում իր առանձին տեղն է զբաղեցնում, և այն պետք է պահպանվի, հանրահռչակվի և փոխանցվի սերունդներին:
11:20 11/10/2020Հրադադարից առաջ Ադրբեջանը վերջին հարվածն ընտրել էր Հադրութ քաղաքը. Արցախի նախագահ«Առավոտվա դրությամբ համեմատաբար ավելի հանգիստ է իրավիճակը, բայց չգիտենք ինչքան երկարատև կլինի, մեր բնակավայրերի վրա հրիթռահրետակոծություն չի կատարվում, առաջնագծում հրաձգություններով փոքր, դիրքային...
09:37 11/10/2020Արցախում զոհերն ու վիրավորումները՝ արգելված զինատեսակների ու մեթոդների կիրառման հետևանքով. ՄԻՊԱրցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի վայրագությունների վերաբերյալ երկրորդ միջանկյալ զեկույցը
16:00 10/10/2020Ադրբեջանը վտարյալ պետություն է, որը չի կատարում իր պարտավորություններն անգամ 5 րոպե. Արցախի ԱԳՆԱրցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարը խախտելու վերաբերյալ։ Հայտարարությունում ասվում է.
11:56 10/10/2020Իրանագետ. Խոստանում են Իլհամին «շան պես քշել» ԱդրբեջանիցԻրանագետ Արտյոմ Տոնոյանը գրում է. «Ադրբեջանական հասարակությունը ծայրաստիճան դժգոհ է գիշերը տեղի ունեցածից։ Պատերազմի օրերին իրենց նախագահի ներկայացրած «հաղթարշավի» ոգուն կարծես չի համապատասխանել...
11:49 10/10/2020Տիգրան Աբրահամյան. Չմոռանանք, թե ովքեր են դիմացիններս«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Թշնամին փորձում է իր զինանոցի ողջ հնարավորությունները կիրառել՝ 12.00-ից առաջ նպաստավոր դիրքավորում ապահովելու համար։ Թեժ մարտերում...
14:21 09/10/2020Մակրոնը կարևորել է հրադադարի հաստատումը և բանակցությունների անցկացումը Մինսկի խմբի և ՌԴ նախագահի կոչի շրջանակումՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հեռախոսազրույցն է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։
12:53 09/10/2020Օրակարգում բացառապես ռազմական գործողությունների դադարեցման, դիակների և գերիների փոխանակման հարցերն են. ՆաղդալյանՀՀ ԱԳ նախարարը մեկնում է Մոսկվա, որտեղ կայանալու են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների խորհրդակցությունները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ ԱՆնա Նաղդալյանը: «Ըստ ՌԴ նախագահի կոչի՝...
12:35 09/10/2020Արցախի ԱԳՆ-ն ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունները ցինիզմի բարձրագույն դրսևորում է որակումԱրցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է մեկնաբանություն, որտեղ ասված է. «Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի...
10:55 09/10/2020Ադրբեջանի իշխանությունները քրոնիկ ահաբեկիչներ են, իսկ միջազգային հանրությունը` քրոնիկ կույր. Արցախի ՄԻՊԱրցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանը հենց նոր մի քանի անգամ հարվածեց Ստեփանակերտի քաղաքացիական օբյեկտներին: Այդ երկրի իշխանությունները քրոնիկ...
19:42 08/10/2020Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի այս հրեշավոր հանցանքը․ ԱԳՆՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Շուշիի կրոնական պաշտամունքի վայրերի և մշակութային հուշարձանների թիրախավորման վերաբերյալ՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական...
16:54 08/10/2020Փաշինյան. Հայաստանը ողջունել է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հրադադար հաստատելու կոչըՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչին: Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ,...
15:18 08/10/2020Կվերականգնենք. Արցախի նախագահը՝ Ղազանչեցոցի մասինԱրցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու թիրախավորումը որակել է վանդալիզմի դրսևորում, որը դեմ է մարդկության և Աստծո օրենքներին։ «Շուշիի Սուրբ...
14:05 08/10/2020Ժամանակն է Թուրքիային վտարել ՆԱՏՕ-ից․ Toronto Sun«Տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությունը մի տարածաշրջանում, որը մի քանի կանադացիներ միայն կարող էին գտնել աշխարհի քարտեզի վրա, ստիպել է Օտտավային ընտրել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև»,-այս մասին...
09:25 08/10/2020Միջազգային հանրությունն այս իրավիճակում պետք է վճռական քայլ անի և ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը. վարչապետը՝ Euronews-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Euronews հեռուստաընկերությանը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
14:21 07/10/2020Եվրախորհրդարանի պատգամավոր․ Ժամանակը եկել է՝ դատապարտելու Թուրքիային ու Ադրբեջանին, և ասելու՝ մենք բոլորս հայ ենքԵվրոպական խորհրդանն այսօր լիագումար նիստի շրջանակներում քննարկեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերսկսված ռազմական բախումները
12:17 07/10/2020Պուտինը կոչ է արել դադարեցնել կրակը Լեռնային ՂարաբաղումՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը որակել է ողբերգություն։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։ Լրագրողների հետ զրույցում ՌԴ նախագահը կոչ է արել հնարավորինս...
11:14 07/10/2020ԵԽԽՎ․ Թուրքիային կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել իր մասնակցությունը հակամարտությանը«Ես տխուր եմ և զայրացած, ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական անձնակազմի ողբերգական կորուստների համար, որոնք առաջացել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների նոր բռնկման...
10:42 07/10/2020Հարութ Սասունյան. Արցախյան պատերազմի գլխավոր դերակատարների վերլուծությունԱյս վերլուծությունը գրելու պահին՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 5-ին, պատերազմը, մի կողմից Հայաստանի ու Արցախի, մյուս կողմից Թուրքիայի, Ադրբեջանի և իսլամիստ վարձկանների միջև, շարունակվում է զինվորների և խաղաղ...
19:38 06/10/2020ՄԻԵԴ-ը ընդդեմ Թուրքիայի Հայաստանի դիմումի հիման որոշել է միջանկյալ միջոց կիրառելՀաշվի առնելով հակամարտության սրումը` դատարանը կրկին որոշում է կայացրել կիրառել միջանկյալ միջոցներ:

16:20 24/12/2015Иран вытесняет Турцию и готов вместе со странами ЕАЭС еще глубже пустить корни в экономику РоссииИран появился очень кстати и может легко перехватить те объемы, которые еще недавно проходили между Турцией и Россией.
12:50 23/12/2015В 2015 году правозащитные организации признали Азербайджан «несвободной» страной, где есть до 100 политзаключенныхА сайт Института по освещению войны и мира пишет, что власти Азербайджана ошибаются, если считают, что освобождение Лейлы Юнус достаточно для того, чтобы держать своих критиков в страхе.
14:05 22/12/2015Рухнувший азербайджанский манат в центре внимания мировых СМИ, эксперты указывают на запоздалые меры по спасению экономикиАзербайджан, 90% экспорта которого приходится на углеводороды, в этом году потерял почти половину стоимости своей национальной валюты по отношению к доллару.
14:09 21/12/2015Азербайджанский манат рухнул, за 2015 год он обесценился на 97%С 21 декабря 2015 года Центральный банк перешел на плавающий курс национальной валюты.
15:20 19/12/2015Рубен Галчян о фальсификациях азербайджанскими учеными собственных источников про Армению и армянЭто описание полностью соответствует иранской провинции Атрпатакан (Азербайджан) и лишний раз доказывает тот факт, что Албания и Азербайджан – это две разные страны.
11:00 19/12/2015В азербайджанском поселке Нардаран продолжают задерживать местных жителей, подача электричества возобновлена лишь частично«Одних забирают якобы за хранение оружия, наркотиков, других просто штрафуют. О каком-то религиозном экстремизме говорят. А где решение суда, законность?»
13:48 18/12/2015Рубен Галчян об Армении и армянах – согласно исламским источникам IX- XIV вековОб этом известный картограф Рубен Галчян пишет в своей книге «Азербайджанские историко-географические фальсификации»,
15:06 17/12/2015Конгресс США призвал не давать азербайджанским чиновникам визы, а генсек Совета Европы начал расследование деятельности властей Азербайджана«Я отправлю представителей в Азербайджан, чтобы они получили ответ у властей относительно применения Конвенции по правам человека в стране», – сказал Ягланд.
13:42 17/12/2015Площадь разлива нефти вокруг аварийной азербайджанской платформы на Каспии увеличивается, а пожар потушить не удаетсяВ районе месторождения «Гюнешли» наблюдаются нефтяные загрязнения, которые распространяются на север от платформ.
12:35 16/12/2015Рубен Галчян разоблачает азербайджанскую теорию «пришлости армян» в регион Южного КавказаНи один из историков исламского периода и даже из тех, кто жил на территории Азербайджанской республики в досоветское время, не отрицал присутствия армян в южной части Кавказа, пишет он.
15:54 15/12/2015Рубен Галчян о мифе «разделенного Азербайджана» и фальсификации первоисточников азербайджанскими ученымиВ изданных после смерти Иосифа Сталина исследованиях по истории Азербайджана традиция попыток написания выдуманной истории тюрок Азербайджана продолжилась.
11:54 15/12/2015IntelliNews.com: Новая элита коррумпированного и авторитарного Азербайджана следует по стопам отцовВ получившем независимость в 1991 году Азербайджане, в котором последние два десятилетия правят богатые олигархи, наблюдается образование новой власти, пишет сайт.
16:30 14/12/2015Подозреваемый в подготовке терактов в Великобритании рассказал о выходках сыновей азербайджанского министра в Лондоне«Они сыновья одного из министров в Азербайджане и хорошие друзья принцев Уильяма и Гарри».
13:03 12/12/2015Рубен Галчян о противоречиях азербайджанской историографии не только первоисточникам, но и собственным тезисамОб этом известный картограф пишет в своей книге «Азербайджанские историко-географические фальсификации».
13:32 11/12/2015Экс-президент Азербайджана Аяз Муталибов назвал другого экс- президента Абульфаза Эльчибея «примитивным националистом»Председатель Народной партии Азербайджана Панах Гусейн обвинил Муталибова в «подлости и убогости».
13:33 10/12/2015Рубен Галчян: Язык «азери» является иранским диалектом, а тюркский язык дошел до региона только в 11 веке с кочующими огузамиВ Иранском Азербайджане, (Атропатене), до средних веков разговорный язык и его диалекты имели общее название «азери» или «азербайджанский», но не тюркский, пишет он.
15:00 09/12/2015Находящиеся в изгнании азербайджанские журналисты заявляют о преследовании со стороны властейЖивущий в изгнании из-за преследования властей Азербайджана журналист Эмин Милли снял фильм о важности СМИ в привлечении к ответственности «правительства, действующего в стиле мафии».
20:09 08/12/2015Рубен Галчян: Для азербайджанских историков вопросы происхождения и формирования их народа – гибкие и меняющиеся теорииПараллельно с этими выдумками они даже часто называют албанцев «азербайджанцами», отмечает Галчян.
13:22 08/12/2015Пожар на месторождении «Гюнешли» в Азербайджане: платформа все еще горит, поисковые мероприятия частично прекращеныНа данный момент горит, как минимум, одна скважина, однако точное количество неизвестно.
18:59 07/12/2015СМИ: Власти Азербайджана нацелены на максимальное занижение и камуфлирование ЧП на месторождении «Гюнешли»Системные проблемы, связанные с безопасностью труда, в особенности на нефтяных платформах, расположенных в открытом море в ГНКАР, давали о себе знать задолго до этой трагедии.