15:41 11/10/2020«Արցախի գանձերը»Արցախի մշակույթը համաշխարհային ժառանգության գանձարանում իր առանձին տեղն է զբաղեցնում, և այն պետք է պահպանվի, հանրահռչակվի և փոխանցվի սերունդներին:
11:20 11/10/2020Հրադադարից առաջ Ադրբեջանը վերջին հարվածն ընտրել էր Հադրութ քաղաքը. Արցախի նախագահ«Առավոտվա դրությամբ համեմատաբար ավելի հանգիստ է իրավիճակը, բայց չգիտենք ինչքան երկարատև կլինի, մեր բնակավայրերի վրա հրիթռահրետակոծություն չի կատարվում, առաջնագծում հրաձգություններով փոքր, դիրքային...
09:37 11/10/2020Արցախում զոհերն ու վիրավորումները՝ արգելված զինատեսակների ու մեթոդների կիրառման հետևանքով. ՄԻՊԱրցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի վայրագությունների վերաբերյալ երկրորդ միջանկյալ զեկույցը
16:00 10/10/2020Ադրբեջանը վտարյալ պետություն է, որը չի կատարում իր պարտավորություններն անգամ 5 րոպե. Արցախի ԱԳՆԱրցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարը խախտելու վերաբերյալ։ Հայտարարությունում ասվում է.
11:56 10/10/2020Իրանագետ. Խոստանում են Իլհամին «շան պես քշել» ԱդրբեջանիցԻրանագետ Արտյոմ Տոնոյանը գրում է. «Ադրբեջանական հասարակությունը ծայրաստիճան դժգոհ է գիշերը տեղի ունեցածից։ Պատերազմի օրերին իրենց նախագահի ներկայացրած «հաղթարշավի» ոգուն կարծես չի համապատասխանել...
11:49 10/10/2020Տիգրան Աբրահամյան. Չմոռանանք, թե ովքեր են դիմացիններս«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Թշնամին փորձում է իր զինանոցի ողջ հնարավորությունները կիրառել՝ 12.00-ից առաջ նպաստավոր դիրքավորում ապահովելու համար։ Թեժ մարտերում...
14:21 09/10/2020Մակրոնը կարևորել է հրադադարի հաստատումը և բանակցությունների անցկացումը Մինսկի խմբի և ՌԴ նախագահի կոչի շրջանակումՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հեռախոսազրույցն է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։
12:53 09/10/2020Օրակարգում բացառապես ռազմական գործողությունների դադարեցման, դիակների և գերիների փոխանակման հարցերն են. ՆաղդալյանՀՀ ԱԳ նախարարը մեկնում է Մոսկվա, որտեղ կայանալու են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների խորհրդակցությունները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ ԱՆնա Նաղդալյանը: «Ըստ ՌԴ նախագահի կոչի՝...
12:35 09/10/2020Արցախի ԱԳՆ-ն ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունները ցինիզմի բարձրագույն դրսևորում է որակումԱրցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է մեկնաբանություն, որտեղ ասված է. «Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի...
10:55 09/10/2020Ադրբեջանի իշխանությունները քրոնիկ ահաբեկիչներ են, իսկ միջազգային հանրությունը` քրոնիկ կույր. Արցախի ՄԻՊԱրցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանը հենց նոր մի քանի անգամ հարվածեց Ստեփանակերտի քաղաքացիական օբյեկտներին: Այդ երկրի իշխանությունները քրոնիկ...
19:42 08/10/2020Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի այս հրեշավոր հանցանքը․ ԱԳՆՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Շուշիի կրոնական պաշտամունքի վայրերի և մշակութային հուշարձանների թիրախավորման վերաբերյալ՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական...
16:54 08/10/2020Փաշինյան. Հայաստանը ողջունել է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հրադադար հաստատելու կոչըՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչին: Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ,...
15:18 08/10/2020Կվերականգնենք. Արցախի նախագահը՝ Ղազանչեցոցի մասինԱրցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու թիրախավորումը որակել է վանդալիզմի դրսևորում, որը դեմ է մարդկության և Աստծո օրենքներին։ «Շուշիի Սուրբ...
14:05 08/10/2020Ժամանակն է Թուրքիային վտարել ՆԱՏՕ-ից․ Toronto Sun«Տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությունը մի տարածաշրջանում, որը մի քանի կանադացիներ միայն կարող էին գտնել աշխարհի քարտեզի վրա, ստիպել է Օտտավային ընտրել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև»,-այս մասին...
09:25 08/10/2020Միջազգային հանրությունն այս իրավիճակում պետք է վճռական քայլ անի և ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը. վարչապետը՝ Euronews-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Euronews հեռուստաընկերությանը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
14:21 07/10/2020Եվրախորհրդարանի պատգամավոր․ Ժամանակը եկել է՝ դատապարտելու Թուրքիային ու Ադրբեջանին, և ասելու՝ մենք բոլորս հայ ենքԵվրոպական խորհրդանն այսօր լիագումար նիստի շրջանակներում քննարկեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերսկսված ռազմական բախումները
12:17 07/10/2020Պուտինը կոչ է արել դադարեցնել կրակը Լեռնային ՂարաբաղումՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը որակել է ողբերգություն։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։ Լրագրողների հետ զրույցում ՌԴ նախագահը կոչ է արել հնարավորինս...
11:14 07/10/2020ԵԽԽՎ․ Թուրքիային կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել իր մասնակցությունը հակամարտությանը«Ես տխուր եմ և զայրացած, ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական անձնակազմի ողբերգական կորուստների համար, որոնք առաջացել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների նոր բռնկման...
10:42 07/10/2020Հարութ Սասունյան. Արցախյան պատերազմի գլխավոր դերակատարների վերլուծությունԱյս վերլուծությունը գրելու պահին՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 5-ին, պատերազմը, մի կողմից Հայաստանի ու Արցախի, մյուս կողմից Թուրքիայի, Ադրբեջանի և իսլամիստ վարձկանների միջև, շարունակվում է զինվորների և խաղաղ...
19:38 06/10/2020ՄԻԵԴ-ը ընդդեմ Թուրքիայի Հայաստանի դիմումի հիման որոշել է միջանկյալ միջոց կիրառելՀաշվի առնելով հակամարտության սրումը` դատարանը կրկին որոշում է կայացրել կիրառել միջանկյալ միջոցներ:

12:01 24/09/2013Shirinyan: Armenia made a right decisionRussian nuclear umbrella saves Armenia from many threats, and we must take it into account, the analyst says.
16:14 23/09/2013Alexander Fomenkov: Ilham Aliyev carries out deliberate Armenofobic propaganda both in Azerbaijan and in DiasporaArmenophobia today is the main component of President Ilham Aliyev’s and his team’s policy; Aliyev, however, does not need Karabakh as part of Azerbaijan.
10:49 23/09/2013Armenian President hosts award ceremony on Independence DaySerzh Sargsyan signed decrees to confer high state awards, honorary titles and high military ranks on a group of representatives of science, education, health, economy, arts and culture.
10:42 21/09/2013Karabakh President’s congratulations on Armenia’s Independence DayKarabakh President’s congratulations on Armenia’s Independence Day
12:30 20/09/2013Armenian-American relations at the highest level, Armenian President saysPresident Serzh Sargsyan received a delegation headed by California State Assembly Speaker John A. Perez.
13:12 19/09/2013British Magazine: Aliyev’s regime falsifies elections, violates human rights in Azerbaijan and buys Europe’s silenceAliyevs' ruling family, have held onto power for past two decades through a combination of fraudulent elections, arresting opposition candidates, beating protesters and curtailing media freedom.
10:39 19/09/2013John McCain aims broadside at Vladimir Putin with editorial for PravdaMcCain criticises Putin for siding with Syrian President Bashar al-Assad in a two and a half year civil war that has killed more than 100,000 people.
15:58 18/09/2013OSCE interested in Azerbaijani population size falsification with 36%; it is now impossible to stop Baku howeverCalculations show that the population size of Azerbaijan is overstated by the State Statistical Committee of Azerbaijan with about 3.5 million people.
09:27 18/09/2013Expert’s Final Words on Turkey’s Legal Responsibility for GenocideWith the approaching Centennial of the Armenian Genocide, there has been growing public interest in taking legal action against Turkey in international courts.
18:22 17/09/2013The Telegraph: Irfan Siddiq, who reported tortures, becomes ambassador of Great Britain in AzerbaijanSiddiq appeared in headlines in 2006, after his letter addressed to Tony Blair was published in the “New Statesman” magazine
15:39 17/09/2013OSCE ODIHR about Azerbaijani pre-electoral process: Freedom of speech restrictions, journalist arrests, media controlFreedom of speech restrictions, journalist arrests, media control
09:35 10/09/2013US, Iran could start back channel on AfghanistanAn interview with Ahmed Rashid, a Pakistani journalist and best-selling foreign policy author
09:47 09/09/2013NSA act like they are at war with ordinary US citizens"It’s almost like an arms race right now in the US between the spies and the ordinary people, who just want to be private and pay their taxes and do their jobs," Chris Kitze says.
09:27 07/09/2013France cannot afford military operation in Syria“The G20 should be focusing on their flagging economies rather than planning a military operation in Syria they can’t afford,” analyst, Alex Korbel, says.
09:44 06/09/2013France contemplating return to Middle EastAn interview with Dr. Ahmad Naghibzadeh, a university professor and analyst of European affairs
09:39 05/09/2013Iran, US need road mapAn interview with William Luers, the Director of The Iran Project and Adjunct Professor at SIPA, Columbia University
09:20 04/09/2013Japan and Turkey: On ‘Comfort Women’ and GenocideThe sleepy town of Glendale became the center of a major international controversy on July 9, when the City Council approved a memorial to ‘comfort women.’
11:59 03/09/2013Nalbandian: Democracies do not go bad in one day"As Pierre-Henri Teitgen, one of the founding fathers of the European Convention, pointed out more than sixty years ago, democracies do not go bad in one day."
11:49 03/09/2013Islamists can’t be left out of Egypt’s political processAn interview with Shahira Amin, a political analyst
13:50 02/09/2013Human Rights Watch: Azerbaijani government ‘‘tightens the Screws’’ in run-up to electionsThe Azerbaijani government is engaged in a deliberate, abusive strategy to limit dissent, the new report of the Human Rights Watch on Azerbaijan reports.