10:34 01/06/2020Կորոնավիրուսը «շրջում» էր Եվրոպայում դեռևս աշնանըԿորոնավիրուսը կարող էր շրջել Եվրոպայում շատ առաջ, քան ամբողջ աշխարհը կիմանար այդ մասին: Այս կարծիքին է Փարիզի հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքի ղեկավար դոկտոր Իվ Կոենը: Այս մասին գրում է...
09:51 01/06/2020Քաղաքացիների 75 տոկոսը դժգոհ են կառավարության աջակցության ծրագրերից«Ժողովրդի ձայն» փորձագիտական ակումբը հարցումն անցկացվել է 18-ից բարձր 1700 ՀՀ քաղաքացիների շրջանում սոցցանցերի միջոցով:
18:12 30/05/2020Բրիտանացի գիտնականներն ահազանգում ենՄինչ եվրոպական երկրներն աստիճանաբար բացում են իրենց սահմանները և վերացնում են կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով կիրառված սահմանափակումները, բրիտանացի գիտնականները նախազգուշացնում են, որ դեռ վաղ է...
17:05 30/05/2020Էդվարդ Ֆիցգերալդ. ՄԻԵԴ-ի խորհրդատվական կարծիքը նախադեպային էՄարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի խորհրդատվական կարծիքի վերաբերյալ Երկրորդ նախագահի փաստաբան, Անգլիայի փաստաբանների պալատի անդամ և Թագուհու Փաստաբան (QC) Էդվարդ Ֆիցգերալդի կարծիքն իմանալու համար...
13:18 30/05/2020Մեկ շաբաթում Ադրբեջանը հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 600 կրակոցՄայիսի 24-30-ն ընկած ժամանակահատվածում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում, հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 100 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից...
12:20 30/05/2020«Այլընտրանքային նախագծեր խումբ». Ուշադրություն. լռում է կառավարությունը«Այլընտրանքային նախագծեր խումբը» տարածած հոդվածում գրում է. «Մենք սատարում ենք կառավարության և վարչապետ Փաշինյանի կոչերին և հորդորներին՝ անվերապահորեն կրել դիմակներ և չվտանգել սեփական և այլոց...
18:08 29/05/2020ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը և ԱՀԿ-ն նախազգուշացնում են՝ պետություններին չի հաջողվում արգելել կրծքի կաթի փոխարինիչների գովազդըԱՀԿ-ի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և IBFAN միջազգային ցանցի նոր զեկույցի համաձայն, չնայած կրծքի կաթի փոխարինիչների վնասակար գովազդների դադարեցմանն ուղղված ջանքերին, պետությունները դեռևս հաջողության չեն հասնում...
13:56 29/05/2020ՄԻԵԴ-ը հրապարակեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ՍԴ դիմումի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիքըՄարդու իրավունքների եվրապական դատարանը հրապարակեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի դիմումի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիքը։ Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, դատարանը միաձայն...
10:06 28/05/2020Էլինար Վարդանյան. Իշխանությունները պետք է ազնիվ լինեն, և արձանագրեն, որ համավարակի դեմ պայքարը ձախողել են«Այլընտրանքային նախագծեր խմբի» անդամ Էլինար Վարդանյանն իր հոդվածում գրում է. «Առողջապահության նախարարի խոսնակը լրատվամիջոցների հետ զրույցում այսօր հայտնել է, որ այս պահին մոտ 10 հազար թեստ կա...
20:33 27/05/2020ՄԻԵԴ որոշումը պետք է դառնա Ադրբեջանում հայատյացությունն արմատախիլ անելու հիմք. Արցախի ԱԳՆ2020 թ. մայիսի 26-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճիռ է կայացրել ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից 2004 թ. հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության, ինչպես նաև մարդասպանին արտահանձնելու և...
18:32 27/05/2020Նոր համաճարակն առավելապես հարվածում է աշխատող աղքատներին.Թադևոս ԱվետիսյանՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Թադևոս Ավետիսյանն իր հոդվածում անդրադարձել է նոր համաճարակի պայմաններում՝ առավելապես աշխատող աղքատների, փոքր և գերփոքր...
11:59 27/05/2020Վիտալի Բալասանյան. Խաղաղության գործընթացի արդյունավետությունը կախված է Արցախի կարգավիճակի հարցի արդար լուծումիցԱրցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը կարծում է՝ Մինսկի խմբի հովանու ներքո պետք է կնքել խաղաղության պայմանագիր։ Իսկ մինչ դրան հասնելը թվարկում է քայլերը.
11:02 27/05/20202020թ․-ին օդի աղտոտվածության մակարդակը կարող է լինել ամենացածրը պատմության մեջ2020 թվականին Երկրագնդի մթնոլորտում CO2-ի արտանետումները կարող է դառնալ ամենացածրը մարդկության արդյունաբերական պատմության մեջ: Այս մասին, ինչպես գրում է Gazeta-ն, ասված է Միջազգային էներգետիկ...
10:51 27/05/2020Ճգնաժամը կարող է երկար տևել․Եվրոպական կենտրոնական բանկԿորոնավիրուսային պանդեմիան Եվրոպան դրեց ծանր ճգնաժամի եզրին, որի ելքը խոստանում է երկար լինել: Այս մասին ասված է Եվրոպական կենտրոնական բանկի մայիսյան հաշվետվության մեջ, որը հրապարակվել է նախօրեին:...
10:37 27/05/2020«Կասպերսկի». Մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերը եռակի քիչ են գրոհել հայաստանցի օգտատերերինՄոբայլբանկային տրոյական ծրագրերի գրոհների 2020-ի առաջին եռամսյակում բախվել է հայաստանցի օգտատերերի 0,07%-ը, Վրաստանում նման գրոհներ գրանցվել են օգտատերերի 0,04%, իսկ Ադրբեջանում՝ 0,06% սարքերում։ Այս...
09:33 27/05/2020Հարութ Սասունյան. Հերոս հայը, որը հայ որբերին վերադարձրեց սիրիական անապատիցՓառնակ Շիշիկյանը մի հերոս զեյթունցի է, որը Հայոց ցեղասպանությունից հետո հարյուրավոր հայ որբեր վերադարձրեց սիրիական անապատի արաբական ընտանիքներից։ Նրա անունը հայտնի չէ հայերի մեծ մասին, ուստի արժե...

12:44 29/12/2014Госдеп США, ОБСЕ и Совет Европы осудили давление властей Азербайджана на бакинский офис радио «Свобода»В воскресенье в следственном управлении по тяжким преступления в Баку были допрошены около 20 сотрудников бакинского бюро азербайджанской службы «Радио Свобода».
12:22 29/12/2014В деле о массовом отравлении в детсаду Егварда появились обвиняемыеВ ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в следственном управлении Следственного комитета Армении по Котайкской области РА, было установлено, что причиной массового...
12:30 27/12/2014Обыск в бакинском бюро Радио «Свобода» в центре внимания международного сообществаСША выражают глубокую обеспокоенность задержанием сотрудников бакинского бюро Радио «Свабода» и призывают уполномоченные органы в Азербайджане придерживаться международных обязательств.
15:08 26/12/2014Иран-2014: Системный кризис в отношениях с Россией и иллюзорный «золотой ключик» от ЗападаИтоги и уроки уходящего года в контексте важнейших политико-экономических развитий вокруг Ирана подвел эксперт Игорь Николаев.
16:11 25/12/2014Произошла не девальвация драма, а ревальвация доллара. Заявление экономиста Т.Манасеряна«Переговоры с Евросоюзом эффективны. Обсуждаем вопросы касательно глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли и экономики, максимально сохраняя достигнутые ранее договоренности», – заявил...
14:55 25/12/2014Иран – последняя надежда России. Владимир Алексеев проанализировал провалы политики Москвы на Ближнем ВостокеИран – одно из главных препятствий на пути террористов с Ближнего Востока в Россию. В отличие от Турции, через территорию которой боевики спокойно инфильтрируются в Грузию и потом в РФ.
14:10 24/12/2014Волна арестов, провальное председательство в СЕ и жесткая критика Запада - знаковые события 2014 г. в АзербайджанеВ Азербайджане были произведены аресты известных журналистов и правозащитников: Рауф Миркадыров, Лейла Юнус, Ариф Юнус, Расул Джафаров, Интигам Алиев, Сеймур Хази, Хадиджа Исмаил и др.
16:56 23/12/2014«EurasiaNet»: Падение цен на нефть ударило по резервам ЦБ Азербайджана, и власти не подготовили население к сложным временамПо мнению экономиста Натига Джафарлы, необходимо было бороться с коррупцией, содействовать развитию малого и среднего бизнеса, однако правительство этого не сделало.
17:52 22/12/2014«The Jerusalem Post»: Азербайджан превратился в площадку для сбора Израилем информации против ИранаИран многократно обвинял азербайджанских чиновников в том, что они разрешают израильским шпионам осуществлять с территории Азербайджана антииранскую разведдеятельность.
16:50 22/12/2014Четверо азербайджанцев из группировки «Исламское государство» обвиняются в попытке вооруженного бунта и убийстве членов ИГБоевики «Исламского государства» задержали в сирийском городе Ракка 4-х членов ИГ, предположительно азербайджанцев, обвинив их в попытке вооруженного бунта, побеге, убийстве членов группировки и...
16:02 22/12/2014Иран не прекратит поддержки Сирии в борьбе терроризмом. Б. Асад выразил благодарность ТегерануПрезидент Сирии Башар Асад заявил о решении сирийского народа искоренить терроризм и экстремизм в стране и поблагодарил Иран за его позицию и поддержку САР.
13:06 20/12/2014О. Озсой: Открытие границы с Арменией может оказать серьезное позитивное влияние на экономические и политические интересы Турциитурецкий профессор, отмечая, что от этого в первую очередь выиграют слаборазвитые восточные провинции страны, произойдет их «экономическая реанимация».
11:39 20/12/2014Громкий скандал в связи с финансированием властями Азербайджана антисемитизма в Европе набирает оборотыОн также отмечает, что попытки официального Баку натравить американский истеблишмент на Армению вряд ли смогут спасти Азербайджан от уже не кажущихся невероятными политических и экономических санкций.
14:33 19/12/2014Режиссер фильма «Amazing Azerbaijan»: В Азербайджане опасно быть журналистомМермин также рассказала, что во время съемок фильма не была впечатлена Баку, где бедность и борьба за выживание скрыты за высокими стенами и фасадами.
16:30 18/12/2014Азербайджанское информагентство «АПА» дважды исказило слова главы МИД России Сергея ЛавроваТаким образом, азербайджанское информагентство намеренно пыталось ввести в заблуждение своих читателей, однако позже все же вынуждено было исправить текст материала.
15:46 17/12/2014CPJ: Турция и Азербайджан находятся в десятке крупнейших тюремщиков прессы в миреПервое место в списке занимает Китай с 44 журналистами, а на втором месте – соседний Иран, в тюрьмах которого содержатся 30 журналистов.
12:18 16/12/2014«Репортеры без границ»: Самой опасной для журналистов страной является СирияЗа уходящий 2014 год в мире погибли 66 журналистов, 119 были похищены. Как передает «Интерфакс», об этом сообщила во вторник в своем докладе организация «Репортеры без границ». В документе самыми...
12:09 16/12/2014По производительности труда Азербайджан отстает от стран еврозоны почти в 40 раз, а внешнеторговый оборот упал на 8%Падение темпов роста ВВП Азербайджана в связи со снижением нефтедобычи в стране наблюдается уже несколько лет подряд. Теперь к этому надо добавить резкое снижение цен на нефть.
14:26 15/12/2014Несмотря на потраченные миллионы на лоббистов, Азербайджан не дождался ни одного позитивного заявления от СШАМногочисленные жесткие заявления США в последнее время, в том числе чрезвычайная жесткость еще не распространенного годового отчета Госдепартамента США, сильно разозлили власти Азербайджана.
11:19 15/12/2014ЦИК Армении обнародовал итоги муниципальных выборовЦентральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении обнародовал итоги состоявшихся в воскресенье, 14 декабря, в 35 общинах республики выборов в органы местного самоуправления.