13:47 06/11/2020Կատալոնական Բերգա քաղաքը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունըԿատալոնական Բերգա քաղաքը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը: «Քաղաքային խորհրդի լիագումար նիստը՝ Բարսելոնայի Հայկական Մշակութային Միության առաջարկով՝ ձայների մեծամասնությամբ ընդունել և...
10:48 06/11/2020Տխուր, բայց խորհրդանշական․ Ֆրանսիայում զինվորականները պաշտպանում են հայկական կառույցների անվտանգությունըՀայկական ծագմամբ ֆրանսիացիների դեմ սպառնալիքները սպառնալիքներ են ամբողջ Ֆրանսիայի դեմ
10:00 06/11/2020Սենոր Հասրաթյան. Ամենահարմար պահը չէ հարթակ բերել թեմաներ, որոնց քննարկումը խանգարում է Հայրենիքի պաշտպանությանըԱրցախի Հանրապետության ՊԲ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին պետ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
18:07 05/11/2020«Լրագրողներ առանց սահմանների». Ադրբեջանը Ստեփանակերտում թակարդում է պահում մի քանի տասնյակ լրագրողների«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունը դիմել է ՄԱԿ-ին և Եվրոպայի խորհրդին՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանի ԶՈւ կրակահերթի պատճառով մի քանի տասնյակ լրագրողներ ԼՂ-ից Հայաստան հասնել չեն...
17:59 05/11/2020Մակրոնը հայտարարել է Շենգենյան գոտու սահմաններում վերահսկողության ուժեղացման մասինՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է ահաբեկչական աճող սպառնալիքների ֆոնին Շենգենյան գոտում սահմանային վերահսկողության խստացման մասին: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։ «Մենք որոշեցինք այս...
15:36 05/11/2020Կոսովոյի նախագահը հրաժարական է տվել ու կկանգնի Հաագայի դատարանի առաջԿոսովոյի նախագահ Հաշիմ Տաչին, պարտիզանական առաջնորդը 90-ականներին Սերբիայից անկախանալու համար Կոսովոյի պատերազմի ժամանակ, այսօր հրաժարական է տվել։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։ Հրաժարականի մասին...
12:08 05/11/2020Արցախի ԱԻՊԾ. Հրետակոծվում են Բերձոր և Շուշի քաղաքները` հարակից բնակավայրերովՀրետակոծվում են Բերձոր և Շուշի քաղաքները` հարակից բնակավայրերով։ Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հաղորդմամբ, այստեղ միացված է տագնապի ազդանշանը։ Տուժածների մասին...
11:30 05/11/2020Արտաքին քաղաքականության մեջ մեր համար առաջացել է նոր իրողություն՝ ահաբեկչության դեմ պայքարը. Զոհրաբ Մնացականյան«Մենք տեսնում էինք, որ այդ մարտահրավերը տեղափոխվելու է Հարավային Կովկաս, դա մեզ համար անվտանգության մարտահրավեր է, մարդկային կյանքեր են, բայց դա միայն մեզ չի վերաբերում: Եվ այն, ինչ այսօր տեղի է...
11:01 05/11/2020Սուրեն Սարգսյան. ԱՄՆ այս ընտրությունները բացառիկ ենՔաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը գրում է. «Այս ընտրությունները բացառիկ են: Թրամփը շուրջ 5 միլիոն ավելի ձայն է հավաքել քան նախորդ ընտրություններում: Բայդենը ավելի շատ ձայն է հավաքել, քան որևէ նախագահ ԱՄՆ...
14:29 04/11/2020«Գորշ գայլերի» գործունեությունը Ֆրանսիայում արգելվում էՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է. «Այսօր պաշտոնապես կարգելվի թուրքական ազգայնական «Գորշ գայլեր»-ի գործունեությունը Ֆրանսիայում։ Այս կարևոր որոշման մասին այսօր ինձ տեղեկացրեց...
12:22 04/11/2020Դատավորների այս քանակից մի բան էլ նվազեցնելը նշանակում է կազմալուծել դատական համակարգի աշխատանքը. Կարեն Փոլադյան«Ձեր մատնանշած կրճատումների մասին առաջին անգամ ձեզանից եմ տեղեկանում և չեմ կարծում, որ դատական համակարգում պետք է լինեն կրճատումներ»,- ԱԺ-ում հայտարարեց Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը՝...
11:35 04/11/2020Թևան Պողոսյան. Բայց նորից տեսա մաքուր ու կանգուն ԱրցախՔաղաքական, հասարակական գործիչ Թևան Պողոսյանը գրում է. «Նոյեմբերի 3-ից կրկին Արցախում եմ, իսկ սեպտեմբերի 27-ից «բացակայել» եմ ընդամենը 17 օր (14-ը կարանտինում եմ եղել): Արդյո՞ք երկու շաբաթվա...
09:05 04/11/2020Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք պետք է մեր հայրենակիցների արյունը փոխհատուցենք ազատությամբԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Եվրոպայի գրասենյակի կողմից նախաձեռնված «Եվրոպայի երիտասարդությունը հանուն Արցախի անկախության ճանաչման» ծրագրի...
22:26 03/11/2020Ահաբեկչությանը հակազդելը ողջ միջազգային հանրության ընդհանուր պայքարն ու պատասխանատվությունն է. ՄայիլյանԱրցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել Ֆրանսիայում և Ավստրիայում իրականացված ահաբեկչական ակտերի կապակցությամբ։ Հայտարարությունում, մասնավորապես,...
18:48 03/11/2020Դատախազությունը նոր տվյալներ է ներկայացնում Արցախի դեմ գործողություններում սիրիացի վարձկանների ներգրավման մասինԻնչպես արդեն տեղեկացվել է, 2020թ. նոյեմբերի 1-ին ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական...
18:22 03/11/2020Յուրաքանչյուր կառույցի, ինստիտուտի արդյունավետությունից է կախված ընդհանուր խնդրի կատարումը. Տիգրան Աբրահամյան«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանն իր ֆեյսբուքի էջում գրել է, որ յուրաքանչյուր կառույցի, ինստիտուտի արդյունավետությունից է կախված ընդհանուր խնդրի կատարումը «Այն, որ զինված...
13:48 03/11/2020Թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքից հետո, վստահաբար, գնաճ չի լինի. նախարար«Կարծում ենք, որ այս տարվա ավարտին կարող է լինել 6% տնտեսական անկում, բայց հաջորդ տարվա ընթացքում 4-5% վերականգնման միջակայք կլինի»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի...
12:11 02/11/2020Հնարավոր չէ, որ պետական պարտքի շեմի փոփոխություն տեղի չունենա. փոխվարչապետ«Ռազմական դրությունն իհարկե բյուջետային մուտքերի վրա ազդեցություն ունեցավ և կունենա։ Ըստ այդմ, մենք պետք է մտածենք պարտքի շեմի մասին։ Բայց կարծում եմ, որ կգտնենք այն հաշվեկշիռը, որը հնարավորություն...
09:24 02/11/2020Վարդան Ոսկանյան. Նախիջևան առաքված բաշիբոզուկների 30 դիակները ցուցիչ են, որ Ադրբեջանում արդեն կա զինվորական ռեսուրսի պակասԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ֆեյսբուքում հրապարակել է Նախիջևանում արված տեսանյութ, որտեղ Արցախում սպանվածների հուղարկավորության կարգ է։ Նա գրում է.
13:22 01/11/2020Փաշինյան. Սա միջազգային հանցավոր ցանց է և սրա բացահայտումը չի կարող անհետևանք մնալՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղադրել է ՀՀ Քննչական կոմիտեի՝ ձերբակալված արաբ Սիրիայի քաղաքացու հարցաքննության տեսանյութն ու գրել․ «Հիմա արդեն առկա են ամբողջական և համապարփակ...

14:46 15/06/2016СМИ: Даже в самых «продвинутых» азербайджанских учебных пособиях тема «армянских интриг» буквально пронизывает любой сюжетДалее, авторы отмечают, что согласно интерпретации азербайджанскими историками событий Второй Мировой Войны, «Азербайджан был одной из главных целей Гитлера».
21:10 14/06/2016Война во Вьетнаме выиграна благодаря армянским радиофизикам: репортаж «Газеты.Ru»Корреспондент «Газеты.ру» побывал на самом необычном в мире радиотелескопе, построенном 30 лет назад в горах Армении.
13:49 13/06/2016Папа Римский раскритиковал ситуацию с оборотом оружия в мире«Не имеет значение, откуда поступает оружие; оно распространяется с беспардонной и фактически абсолютной свободой во многих частях мира», – сказал Папа Римский.
13:37 11/06/2016МИД Германии рекомендовал депутатам Бундестага не посещать ТурциюКритику со стороны германской общественности вызвали заявления главы Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
17:59 10/06/2016М.Мелкумян: Партия «Процветающая Армения» осенью примет активное участие в муниципальных выборахПо словам депутата, ППА примет участие в частности в предстоящих муниципальных выборах в городе Гюмри Ширакской области и в городе Ванадзор Лорийской области РА.
11:32 09/06/2016Азербайджанский политолог: Неразрешенность карабахского конфликта – результат деятельности «скрытых армян» в госструктурах АзербайджанаАзербайджанский политолог, доктор политических наук Джумшуд Нуриев дал очередное противоречивое интервью.
15:42 08/06/2016Депутат НС Армении: Экс-командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян вернулся из политических соображений«Если бы в момент опасности герой Арцаха был бы рядом со своим народом, то все было бы ясно», – сказал Х. Арутюнян.
11:20 07/06/2016«Известия»: Берлин, признавая Геноцид армян, не провоцирует Анкару, а пытается ее обуздатьТакое мнение выразил профессор факультета международных отношений Санкт-Петербургского государственного университета Виктор Хейфец.
16:27 06/06/2016После резолюции о Геноциде армян депутаты Бундестага Германии столкнулись с беспрецедентными угрозамиДепутат от партии «зеленых» Озкан Мутлу, выступая на немецком телевидении, заявил о беспрецедентном масштабе угроз, с которыми столкнулись все одиннадцать парламентариев с турецкими корнями.
10:14 04/06/2016ОДКБ работает над созданием сводного миротворческого полицейского контингента организацииОб этом заявил заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
12:31 03/06/2016Эксперт: Президент Азербайджана Ильхам Алиев на покерном столе разыгрывает «карту» политзаключенныхМеждународная правозащитная организация «Amnesty International» объявила арестованных в Азербайджане двух молодежных активистов – Байрама Мамедова и Гияса Ибрагимова – узниками совести.
13:15 01/06/2016Премьер Турции пригрозил Германии ухудшением отношений в случае принятия Бундестагом резолюции о Геноциде армян«Это несомненно, но мы этого не хотим», – отметил Бинали Йылдырым.
12:55 31/05/2016Мать 8-летнего Луки Варданяна, которого азербайджанские власти решили депортировать, рассказала подробности инцидентаКонстантинова написала, что в Баку 8-летнего Луку приняли, в итоге, с извинениями, как почетного гостя. «Но мой мальчик с характером, сказал, что лучше в Ереван к прабабушке», - отметила она.
16:14 30/05/2016В Степанакерте опровергли заявление МИД Азербайджана об использовании памятников исламской архитектуры в военных целях«НКР была и остается открытой к международному сотрудничеству в вопросе защиты и сохранения культурного и исторического наследия и ожидает подобной же открытости от Азербайджана».
13:59 28/05/2016Турцию оскорбило заявление о том, что она вступит в ЕС не раньше 3000 годаТакие сроки вступления Турции в Евросоюз с учетом сегодняшнего уровня прогресса страны назвал в минувшее воскресенье премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон.
16:41 27/05/2016Давид Бабаян: Азербайджан неоднократно применял отравляющие химвещества и желает совершить «голубой геноцид» населения НКР и Армении«Азербайджан как страна агрессор пытается скрыть многочисленные попытки отравления населения Арцаха».
18:40 25/05/2016Армянский депутат-ветеран Рустам Гаспарян о потерянных позициях: Придет время, и мы вернем эти территории более красивым способом«Вы разве не знаете, что в результате войны могут быть жертвы, война требует жертв. Если вы ищите ответственных за потерянные территории, то, знайте, это война».
19:32 24/05/2016Deutsche Welle: Несмотря на протесты Турции, Бундестаг Германии 2 июня собирается одобрить резолюцию о Геноциде армянРаффи Кантян, председатель Германо-армянского общества в Ганновере, в беседе с DW отметил, что нет признаков того, что рассмотрение резолюции, намеченное на 2 июня, вновь будет перенесено.
14:30 24/05/2016HRW: Число политических мигрантов из Турции будет расти в связи с продолжающимися нарушениями прав человекаОфициальный представитель Human Rights Watch в Стамбуле добавила, что турецкая «армия открывает огонь по целым районам без разбора, в результате чего погибают дети и гражданские лица».
16:56 23/05/2016RFI: Об отсутствии религиозного характера войны в Карабахе свидетельствуют сохранившиеся здесь мечети и мусульманские кладбища«Народ устал постоянно жить под угрозой, никто не хочет привыкать к войне».