11:59 27/05/2020Վիտալի Բալասանյան. Խաղաղության գործընթացի արդյունավետությունը կախված է Արցախի կարգավիճակի հարցի արդար լուծումիցԱրցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը կարծում է՝ Մինսկի խմբի հովանու ներքո պետք է կնքել խաղաղության պայմանագիր։ Իսկ մինչ դրան հասնելը թվարկում է քայլերը.
11:48 27/05/2020ՊՆ. Նախիջևանի միջդիրքային տարածքում, այո, ավտոմեքենան այրվել էՍակայն այն գումարտակի հրամանատարին չի սպասարկում։
10:37 27/05/2020«Կասպերսկի». Մոբայլ բանկային տրոյական ծրագրերը եռակի քիչ են գրոհել հայաստանցի օգտատերերինՄոբայլբանկային տրոյական ծրագրերի գրոհների 2020-ի առաջին եռամսյակում բախվել է հայաստանցի օգտատերերի 0,07%-ը, Վրաստանում նման գրոհներ գրանցվել են օգտատերերի 0,04%, իսկ Ադրբեջանում՝ 0,06% սարքերում։ Այս...
09:33 27/05/2020Հարութ Սասունյան. Հերոս հայը, որը հայ որբերին վերադարձրեց սիրիական անապատիցՓառնակ Շիշիկյանը մի հերոս զեյթունցի է, որը Հայոց ցեղասպանությունից հետո հարյուրավոր հայ որբեր վերադարձրեց սիրիական անապատի արաբական ընտանիքներից։ Նրա անունը հայտնի չէ հայերի մեծ մասին, ուստի արժե...
09:17 27/05/2020ԱԳՆ. ՄԻԵԴ-ի այս որոշումն Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության դեմ կայացրած դատավճիռ էՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը «Մակուչյան և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» ՄԻԵԴ-ի վճռի առնչությամբ
09:07 27/05/2020Դավիթ Խաժակյան. Փաշինյանի մերձավորների երբեմնի չարաշահումները և նոր տենդերներըԵրևանի ավագանու «Լույս խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը ֆեյսբուքում հրապարակած տեսանայութում խոսում է «նախկինների» և նրանց հին ու նոր թալանի մասին:
23:21 26/05/2020Միքայել Մինասյան. Մեդիահիստերիան ապացուցում է՝ ինձանից սարսափում եքՍուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է. «Հարգարժան Մաֆիոզ ընտանիք և նրան սպասարկող մեդիածառաներ, Դուք ձեր ստի կայսրության քարոզչությունն իրականացնում եք այնպես, ինչպես երկրի...
17:14 26/05/2020Լավրով. Հայաստանի հետ ռազմական համգործակցությունը շատ սերտ էՀայաստանի ու Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները գնահատվում են դաշնակցային, դրանք հենց այդպիսին էլ հանդիսանում են։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀԱՊԿ անդամ...
14:18 26/05/2020ՄԻԵԴ պորտուգալացի դատավորը Մարգարյանի գործի մասին․ Ակնկալում եմ՝ այս ողբերգական դեպքը կբողոքարկվի Մեծ պալատումՄարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Պորտուգալիան ներկայացնող դատավոր Պաուլո Պինտո դե Ալբաքերքն այսօր հրապարակված Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով «Մակուչյանն ու Մինասյան ընդդեմ Ադրբեջանի և...
13:30 26/05/2020Արամ Վարդևանյան. Աննա Դանիբեկյանը պատասխանատուների թվում է լինելու«Մենք ունենք արտառոց իրավիճակ, երբ ամեն օր ունենում եք կորոնովիրուսի եռանիշ թվերով աճ։ Իսկ այս դատական նիստին ներկա է լինում առնվազն 30 մարդ։ Այս դեպքում պատասխանատուն դատավորն է՝ տիկին Աննա...
13:15 25/05/2020Ուժի միակողմանի ցուցադրությունՎաղուց արդեն ակնհայտ է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ իրականացվում է նենգ ու ստորագույն քաղաքական հետապնդում, որը ոչ մի աղերս չունի իրավունքի և օրինականության հետ։ Արդարադատության հասկացություն...
12:44 25/05/2020Ի՞նչ անել COVID-19 -ով պայմանավորված առողջապահական, տնտեսական և քաղաքական կոլապսից խուսափելու համարՌազմավարական բարեփոխումների ազգային խորհուրդի հրապարակումը

15:33 10/10/2011Too much noise about nothing: Nothing released by mediatorsWe can therefore say that the Azerbaijani media, as original source of information, are not reliable at all.
12:06 24/09/2011xxxxPresident Serzh Sargsyan released speech to the 66th session of UN General AssemblyArmenia unconditionally supports and actively contributes to the international community’s counter-terrorism efforts and all of the UN’s initiatives in this area.
23:40 23/09/2011Serzh Sargsyan made a speech at the 66th session of the UN General Assembly"The belligerent rhetoric and war threats uttered by Azerbaijan have intensified and ceasefire violations have grown more frequent, continuing to deprive of life innocent civilians"
16:17 17/09/2011Intellectuals have been primary inventors, carriers and the proponents of the idea of independenceIntellectuals have been primary inventors, carriers and the proponents of the idea of independence
14:32 14/09/2011President Serzh Sargsyan has made his remarks on the occasion of 20th anniversary of Independence of ArmeniaI wish success to you all and once again with unconcealed pride congratulate on the occasion of the 20th anniversary of our Motherland’s, the Republic of Armenia’s independence.
13:45 08/09/2011Ankara targeted by Washington-Moscow-Tehran triangle“Official Ankara will face tougher situation in Washington-Moscow-Tehran triangle,” said expert Levon Hovsepyan to Panorama.am making his remarks on Turkey's decision to host on its soil the radar...
14:47 01/09/2011President of NKR: Recognition of Artsakh is a matter of timeIt’s quite obvious that former status or former borders cannot be returned
16:42 29/07/2011Apology seeking Erdogan and indulgent worldErdogan demanded apology from 3 countries during the recent one year
14:21 09/07/2011A. Zakaryan: Status-quo guarantees long existence for Aliyev’s powerToday South Sudan will declare its independence, and yesterday Sudan recognized the independence of S.
17:54 01/07/2011Armenian President: Baku makes 4th attempt in 15 months to change the negotiating documentOfficial Baku appeared in Kazan summit with a document of 10 proposals, President Serzh Sargsyan declared today in a joint news conference with his Ukrainian counterpart.
17:14 22/06/2011President Serzh Sargsyan delivered a statement to PACEThe collapse of the Berlin Wall heralded the elimination of dividing lines in Europe. Unfortunately, twenty years later, our region is still waiting for its dividing lines to be eliminated.
17:29 13/05/2011Azerbaijan, buried in falsification, stands on the verge of disasterIf Azerbaijan keeps faithful to its deconstructive course, the international recognition of NKR will follow
17:43 04/05/2011President Serzh Sargsyan addressed in joint news conference with President of the Swiss Confederation Micheline Calmy-ReyI am surprised that Turkey does not realize that the Diaspora that emerged due to the Genocide is an integral part of the Armenian people, is our pride and power
18:03 28/04/2011Unprecedented performance fulfilled by President Serzh SargsyanIt’s indeed a very significant moment for the future of Armenia how the leaders of our opposition will use the chance
15:13 31/03/2011Power leadership challenge still on agendaIf the opposition doesn’t fix the rules, the game will surely be lost
17:02 10/03/2011Serzh Sargsyan delivered statement at joint news conference with Latvian PresidentPresident Serzh Sargsyan’s statement at the Joint Press Conference with the President of Latvia Valdis Zatlers
11:27 29/01/2011Armenian FM had an interview withWe are saying that we are ready to move forward towards the settlement on the basis of those principles and elements proposed by the OSCE Minsk Group.
14:21 17/01/2011World political map is still changingThe borders surely are changeable, but they should be changed according to norms of democracy and justice.
16:21 12/01/2011Peace and tranquil before stormTo conclude, this is peace and tranquil before storm. We’re going to have a hot year.
20:07 18/12/2010Statement by President Serzh Sargsyan on the occasion of the 20th anniversary of the Republican Party of ArmeniaWe must have trust in our abilities. No one will build the Armenia of our dreams for us. We will do it, all together.