11:10 01/02/2024Փարիզի Պիկասոյի թանգարանում ցուցադրվում է Երվանդ Քոչարի տարածանկարըՓարիզի Պիկասոյի թանգարանում բացվել է կուբիզմի և աբստրակտ արվեստի մեծ պաշտպան, կոլեկցիոներ և 1920-30-ական թվականների ժամանակակից արվեստի հովանավոր Լեոնս Ռոզենբերգի բնակարանի ձևավորմանը նվիրված "Dans...
09:47 01/02/2024Իրանի Ազգային գրադարանում և արխիվում կբացվի հայկական անկյունԻրանի Ազգային գրադարանում և արխիվում կբացվի հայկական անկյուն և կուսումնասիրվեն 5 հայերեն ձեռագրեր։ Մատենադարանին է փոխանցվել պարսկերեն ձեռագրացուցակների 45 հատոր: Այս մասին հայտնում են Մատենադարանից։...
19:36 31/01/2024«Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ». ցուցադրությունՀայաստանի պատմության թանգարանը, ի թիվս աշխարհի այլ հեղինակավոր թանգարանների, ակտիվորեն համագործակցում է Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանի հետ։ Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։ «Դեռևս 2018 թվականին...
17:54 31/01/2024Հնագետները քննադատել են Միկերինի բուրգը վերականգնելու Եգիպտոսի կառավարության ծրագրերըՆրանք նախաձեռնությունը համեմատել են «Պիզայի աշտարակը ուղղելու» հետ:
17:26 31/01/2024Ջեյմս Քեմերոնը վերսկսել է «Ավատար 4»-ի նկարահանումներըՀոլիվուդյան ռեժիսոր Ջեյմս Քեմերոնը վերսկսել է «Ավատար» գիտաֆանտաստիկ մարտաֆիլմի չորրորդ մասի նկարահանումները։ Այս մասին սոցցանցերում հայտնել է նախագծին մասնակցող դերասան Սթիվեն Լանգը։ Լանգը սելֆի է...
14:21 31/01/2024Աշխատանքները դեռ նախնական փուլում են. Հայաստանի պատմության թանգարանը՝ «Անահիտ դիցուհու» դիմաքանդակի ցուցադրության մասին«Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Բրիտանական թանգարանի միջև «Անահիտ դիցուհու» արձանը Հայաստանում ցուցադրելու բանակցությունները դեռ շարունակվում են։ «Աշխատանքները դեռ նախնական փուլում են, երբ...
12:46 31/01/2024Առաջին անգամ Հայաստանում կցուցադրվի Բրիտանական թանգարանում պահվող «Անահիտ դիցուհու» դիմաքանդակը«Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Բրիտանական թանգարանի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության շնորհիվ 2024 թվականի սեպտեմբերին առաջին անգամ Երևանում ցուցադրվելու է Բրիտանական թանգարանում պահվող...
12:16 31/01/2024Իրենց համար նորմալ է, որ անմիացիոն ֆիլմում տղամարդիկ կարող են համբուրվել. Դավիթ Սահակյանցը՝ ՔՊ-ականների նախագծի մասին«Նախ շատ կուզեմ մեր երեխաներն ունենան պետություն, պետականություն, ապրելու տեղ, հետո նոր մնացած հարցերով զբաղվենք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր...
08:30 31/01/2024Եղեգնաձորի Ջոջ-դար հնավայրի դամբարանից հայտնաբերված II-III դդ. օծանելիքի անոթները«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Հնագիտության ֆոնդում են պահվում Եղեգնաձորի Ջոջ-դար հնավայրի տարածքից հայտնաբերված խեցանոթներ, ապակե սրվակներ, բրոնզե զարդեր և այլ հնագիտական իրեր։ ՀՀ Վայոց ձորի...
18:00 30/01/2024Իրանը դեմ է բաբելոնյան արտեֆակտը Բրիտանական թանգարանից Երուսաղեմ տեղափոխելունԻրանցի պաշտոնյաները կոչ են անում դադարեցնել բաբելոնյան կարևոր արտեֆակտի, որը հայտնի է որպես Կյուրոսի մանիֆեստ, Բրիտանական թանգարանից Երուսաղեմ տեղափոխելը: Նրանք կարծում են, որ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև...
15:39 30/01/2024Ամբերդն ընդգրկվել է Եվրոպայի «7 ամենավտանգված» ծրագրի կարճ ցուցակումԱմբերդ պատմամշակութային արգելոցն ընդգրկվել է «7 ամենավտանգված» ծրագրի կարճ ցուցակում՝ որպես Եվրոպայի 11 ամենավտանգված ժառանգության վայրերից մեկը։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ «Եվրոպա...
11:20 30/01/2024Հազարից ավելի շվեդ արտիստներ կոչ են արել Իսրայելին հեռացնել «Եվրատեսիլից»Ավելի վաղ Եվրոպական հեռարձակողների միությունը, որը հեռարձակում է մրցույթը, հրաժարվել էր բացառել Իսրայելի մասնակցությունը մրցույթին։
08:30 30/01/2024Նոր Ջուղայի վերականգնողներն աշնանը Մատենադարանում կանցնեն վերապատրաստման դասընթացներՀունվարի 26-31-ը Մատենադարանի պատվիրակությունը, տնօրեն Արա Խզմալյանի գլխավորությամբ, Իրանում Հայաստանի դեսպանատան աջակցությամբ, հանդիպումներ է ունենում Սպահան, Ղոմ և Թեհրան քաղաքների հոգևոր և...
21:18 29/01/2024Դատարանը սահմանափակել է Ալեն Դելոնի գործունակությունըՖրանսիական դատարանը սահմանափակել է 88-ամյա Ալեն Դելոնի գործունակությունը։ «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդել է BFMTV-ն։ Դերասանը դեռ կարող է ինքնուրույն գործողություններ կատարել,...
16:36 29/01/2024Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմը Տրիեստի միջազգային փառատոնում ճանաչվել է «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ»Հունվարի 19-27-ը կայացել է Տրիեստի 35-րդ կինոփառատոնը։ Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմը արժանացել է Լավագույն վավերագրական ֆիլմ մրցանակին։ Մրցանակը ստանալիս՝ Շողակաթ Վարդանյանն ասել է.
08:50 29/01/2024Ադրբեջանական կեղծարարության թիրախում է հայտնվել Հաղարծին վանական համալիրը«Ադրբեջան արհեստածին կազմավորումը շարունակում է պետական մակարդակով տարածքային հավակնությունները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ՝ օրեցօր խորացնելով զավթողական քաղաքկանությունը: Տաթևի վանական...
12:59 28/01/2024Քայլի Ջեները հանրության առաջ դուրս է եկել կրծկալով և թաց մազերովՄոդել և գործարար Քայլի Ջեները ներկայացել է բաց արտաքինով։ Daily Mail կայքը հրապարակել է աստղի լուսանկարները։ 26-ամյա Քայլի Ջեներին պապարացիները բռնացրել են Costes հյուրանոցից դուրս գալու ժամանակ,...
20:52 27/01/2024Կվերսկսվեն հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական կինոցուցադրումները արտերկրում2023 թվականը Հայ կինոյի համար հոբելյանական էր։ Հայ կինոն դարձավ 100 տարեկան՝ թողնելով սերունդներին հսկայական կինոժառանգություն, որը պահպանության և աշխարհին ճանաչելի դարձնելու կարիք ունի՝ նոր...
16:45 27/01/2024«Մեծ վարպետ, շնորհավոր տարեդարձդ»ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լուսանկար է հրապարակել հայտնի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի հետ ու գրել. «Մեծ վարպետ, շնորհավոր տարեդարձդ, Աստված Ձեզ ուժ և առողջություն տա երկար տարիներ ստեղծագործելու և...
15:29 27/01/2024Թատրոնը ձեր հոր դուքյանը չի. Դերասանուհին՝ իշխանություններինԿամերային երաժշտական թատրոնի շենքը հիմա լքված է։ Այն մի քանի տարի առաջ միացրեցին «Հակոբ Պարոնյանի անվան կոմեդիայի երաժշտական թատրոնին»։ Թատրոնի դերասանուհի Զարուհի Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում...

19:58 03/10/2019The Argonauts: New inclusive dance performance staged in YerevanA new inclusive dance performance entitled “The Argonauts” was staged at Hakob Paronyan Musical Comedy Theatre in Yerevan on Wednesday that had brought together disabled and non-disabled performers...
14:14 03/10/2019Istanbul to host concert marking Komitas’ 150th anniversaryA concert dedicated to the 150th birth anniversary of prominent Armenian composer, musicologist Komitas will be held in Istanbul, Turkey, Ermenihaber reports.
10:59 03/10/2019Plácido Domingo resigns from Los Angeles OperaThe opera star Plácido Domingo has resigned as general director of Los Angeles Opera – a company he helped found – amid allegations of sexual harassment that span several decades, The Guardian...
16:54 02/10/2019Charles Aznavour’s bust to be installed in ParisOn October 1, in commemoration of the first anniversary of Charles Aznavour’s death, the Aznavour Foundation donated the bust of the great singer to the Municipality of Paris.
15:11 02/10/2019Bio-musical on Charles Aznavour's life to premiere in U.S. in OctoberA bio-musical on the life and music of legendary world singer Charles Aznavour will debut at The Hotel Café in Los Angeles, United States in October.
12:18 02/10/2019Georgian composer Giya Kancheli dies at the age of 84The internationally acclaimed, legendary Georgian composer Giya Kancheli has died at the age of 84. He fell very ill during the last few years. The Georgian maestro who was widely recognized...
16:12 30/09/2019Today marks prominent Armenian poet Gevorg Emin's 100th anniversaryToday, September 30, marks the 100th birthday anniversary of renowned Armenian poet, essayist and translator Gevorg Emin.
13:35 30/09/2019WCIT 2019: At the intersection of innovation, technology and talentOn the evening of October 6, Yerevan’s iconic Republic Square will set the scene for WCIT 2019’s opening ceremony.
18:23 28/09/2019European Heritage Days open in ArmeniaOfficial opening ceremony of European Heritage Days was held in Armenia on Saturday at “Amberd fortress” historical and cultural museum-reservation.
17:39 28/09/2019Russian film and stage director Mark Zakharov dies aged 85Famous film and stage director Mark Zakharov, who was chief artistic director of Lenkom Theater, died in Moscow at the age of 85, director at the theatre Mark Varshaver told Russian media on Saturday.
15:57 28/09/2019Little Singers of Armenia performed national songs in LeipzigThe Little Singers of Armenia choir held a unique flash mob in Leipzig, Germany. As the choir posted on its Facebook page, the flash mob was held at Mädler Passage trade center where the singers...
19:45 27/09/2019Mansurian’s Concerto No.4 for cello to be played in Armenia for the forst timeCello Concerto “Ubi est Abel frater tuus?” (Where is Your Brother, Abel?) by Armenian composer Tigran Mansurian will be performed in Armenia for the first time.
12:31 26/09/2019Today marks Komitas' 150th anniversaryToday, September 26, marks the 150th birth anniversary of prominent Armenian composer, priest, choir leader, singer, music ethnologist, music pedagogue and musicologist Komitas Vardapet.
10:57 26/09/2019‘Lights! Camera! Saroyan!’ film has Yerevan premiere at Cafesjian CentreThe Renaissance Cultural and Intellectual Foundation has presented the Yerevan premiere of “Lights! Camera! Saroyan!”, a new documentary on renowned American-Armenian writer William Saroyan on the...
14:39 25/09/2019Plácido Domingo leaves Met Opera over sexual harassment claimsThe Metropolitan Opera has ended its relationship with the renowned tenor Plácido Domingo over allegations of sexual harassment by several women.
14:26 24/09/2019Queen Rania of Jordan wearing dress by Lebanese Armenian designer Krikor JabotianHer Majesty Queen Rania of Jordan has showed up wearing a dress by Lebanese Armenian fashion designer Krikor Jabotian.
10:20 24/09/2019Carmen Chaplin to direct documentary on Charlie ChaplinDirector-producer-actress Carmen Chaplin is set to direct “Charlie Chaplin, a Man of the World,” a theatrical documentary feature which will add a hardly-explored new facet to the creator of the...
13:44 23/09/2019Concert marking Komitas’ 150th anniversary held in MoscowA concert marking the 150th birthday anniversary of renowned Armenian composer Komitas took place at the Great Hall of the Moscow State Tchaikovsky Conservatory in Russia.
12:45 23/09/2019Chernobyl wins Emmy Award for limited seriesChernobyl took home the Emmy Award for limited series during Sunday night's ceremony, according to The Hollywood Reporter.
18:25 21/09/2019Famous opera singer Anna Kasian, State Symphony Orchestra to perform joint concert in YerevanFamous Armenia opera singer, soprano Anna Kasyan will perform in Yerevan, at Aram Khachatryan Concert Hall on September 23 accompanied by Armenian State Symphony Orchestra.