11:10 01/02/2024Փարիզի Պիկասոյի թանգարանում ցուցադրվում է Երվանդ Քոչարի տարածանկարըՓարիզի Պիկասոյի թանգարանում բացվել է կուբիզմի և աբստրակտ արվեստի մեծ պաշտպան, կոլեկցիոներ և 1920-30-ական թվականների ժամանակակից արվեստի հովանավոր Լեոնս Ռոզենբերգի բնակարանի ձևավորմանը նվիրված "Dans...
09:47 01/02/2024Իրանի Ազգային գրադարանում և արխիվում կբացվի հայկական անկյունԻրանի Ազգային գրադարանում և արխիվում կբացվի հայկական անկյուն և կուսումնասիրվեն 5 հայերեն ձեռագրեր։ Մատենադարանին է փոխանցվել պարսկերեն ձեռագրացուցակների 45 հատոր: Այս մասին հայտնում են Մատենադարանից։...
19:36 31/01/2024«Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ». ցուցադրությունՀայաստանի պատմության թանգարանը, ի թիվս աշխարհի այլ հեղինակավոր թանգարանների, ակտիվորեն համագործակցում է Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանի հետ։ Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։ «Դեռևս 2018 թվականին...
17:54 31/01/2024Հնագետները քննադատել են Միկերինի բուրգը վերականգնելու Եգիպտոսի կառավարության ծրագրերըՆրանք նախաձեռնությունը համեմատել են «Պիզայի աշտարակը ուղղելու» հետ:
17:26 31/01/2024Ջեյմս Քեմերոնը վերսկսել է «Ավատար 4»-ի նկարահանումներըՀոլիվուդյան ռեժիսոր Ջեյմս Քեմերոնը վերսկսել է «Ավատար» գիտաֆանտաստիկ մարտաֆիլմի չորրորդ մասի նկարահանումները։ Այս մասին սոցցանցերում հայտնել է նախագծին մասնակցող դերասան Սթիվեն Լանգը։ Լանգը սելֆի է...
14:21 31/01/2024Աշխատանքները դեռ նախնական փուլում են. Հայաստանի պատմության թանգարանը՝ «Անահիտ դիցուհու» դիմաքանդակի ցուցադրության մասին«Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Բրիտանական թանգարանի միջև «Անահիտ դիցուհու» արձանը Հայաստանում ցուցադրելու բանակցությունները դեռ շարունակվում են։ «Աշխատանքները դեռ նախնական փուլում են, երբ...
12:46 31/01/2024Առաջին անգամ Հայաստանում կցուցադրվի Բրիտանական թանգարանում պահվող «Անահիտ դիցուհու» դիմաքանդակը«Հայաստանի պատմության թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Բրիտանական թանգարանի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածության շնորհիվ 2024 թվականի սեպտեմբերին առաջին անգամ Երևանում ցուցադրվելու է Բրիտանական թանգարանում պահվող...
12:16 31/01/2024Իրենց համար նորմալ է, որ անմիացիոն ֆիլմում տղամարդիկ կարող են համբուրվել. Դավիթ Սահակյանցը՝ ՔՊ-ականների նախագծի մասին«Նախ շատ կուզեմ մեր երեխաներն ունենան պետություն, պետականություն, ապրելու տեղ, հետո նոր մնացած հարցերով զբաղվենք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր...
08:30 31/01/2024Եղեգնաձորի Ջոջ-դար հնավայրի դամբարանից հայտնաբերված II-III դդ. օծանելիքի անոթները«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Հնագիտության ֆոնդում են պահվում Եղեգնաձորի Ջոջ-դար հնավայրի տարածքից հայտնաբերված խեցանոթներ, ապակե սրվակներ, բրոնզե զարդեր և այլ հնագիտական իրեր։ ՀՀ Վայոց ձորի...
18:00 30/01/2024Իրանը դեմ է բաբելոնյան արտեֆակտը Բրիտանական թանգարանից Երուսաղեմ տեղափոխելունԻրանցի պաշտոնյաները կոչ են անում դադարեցնել բաբելոնյան կարևոր արտեֆակտի, որը հայտնի է որպես Կյուրոսի մանիֆեստ, Բրիտանական թանգարանից Երուսաղեմ տեղափոխելը: Նրանք կարծում են, որ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև...
15:39 30/01/2024Ամբերդն ընդգրկվել է Եվրոպայի «7 ամենավտանգված» ծրագրի կարճ ցուցակումԱմբերդ պատմամշակութային արգելոցն ընդգրկվել է «7 ամենավտանգված» ծրագրի կարճ ցուցակում՝ որպես Եվրոպայի 11 ամենավտանգված ժառանգության վայրերից մեկը։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ «Եվրոպա...
11:20 30/01/2024Հազարից ավելի շվեդ արտիստներ կոչ են արել Իսրայելին հեռացնել «Եվրատեսիլից»Ավելի վաղ Եվրոպական հեռարձակողների միությունը, որը հեռարձակում է մրցույթը, հրաժարվել էր բացառել Իսրայելի մասնակցությունը մրցույթին։
08:30 30/01/2024Նոր Ջուղայի վերականգնողներն աշնանը Մատենադարանում կանցնեն վերապատրաստման դասընթացներՀունվարի 26-31-ը Մատենադարանի պատվիրակությունը, տնօրեն Արա Խզմալյանի գլխավորությամբ, Իրանում Հայաստանի դեսպանատան աջակցությամբ, հանդիպումներ է ունենում Սպահան, Ղոմ և Թեհրան քաղաքների հոգևոր և...
21:18 29/01/2024Դատարանը սահմանափակել է Ալեն Դելոնի գործունակությունըՖրանսիական դատարանը սահմանափակել է 88-ամյա Ալեն Դելոնի գործունակությունը։ «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդել է BFMTV-ն։ Դերասանը դեռ կարող է ինքնուրույն գործողություններ կատարել,...
16:36 29/01/2024Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմը Տրիեստի միջազգային փառատոնում ճանաչվել է «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ»Հունվարի 19-27-ը կայացել է Տրիեստի 35-րդ կինոփառատոնը։ Շողակաթ Վարդանյանի «1489» ֆիլմը արժանացել է Լավագույն վավերագրական ֆիլմ մրցանակին։ Մրցանակը ստանալիս՝ Շողակաթ Վարդանյանն ասել է.
08:50 29/01/2024Ադրբեջանական կեղծարարության թիրախում է հայտնվել Հաղարծին վանական համալիրը«Ադրբեջան արհեստածին կազմավորումը շարունակում է պետական մակարդակով տարածքային հավակնությունները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ՝ օրեցօր խորացնելով զավթողական քաղաքկանությունը: Տաթևի վանական...
12:59 28/01/2024Քայլի Ջեները հանրության առաջ դուրս է եկել կրծկալով և թաց մազերովՄոդել և գործարար Քայլի Ջեները ներկայացել է բաց արտաքինով։ Daily Mail կայքը հրապարակել է աստղի լուսանկարները։ 26-ամյա Քայլի Ջեներին պապարացիները բռնացրել են Costes հյուրանոցից դուրս գալու ժամանակ,...
20:52 27/01/2024Կվերսկսվեն հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական կինոցուցադրումները արտերկրում2023 թվականը Հայ կինոյի համար հոբելյանական էր։ Հայ կինոն դարձավ 100 տարեկան՝ թողնելով սերունդներին հսկայական կինոժառանգություն, որը պահպանության և աշխարհին ճանաչելի դարձնելու կարիք ունի՝ նոր...
16:45 27/01/2024«Մեծ վարպետ, շնորհավոր տարեդարձդ»ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լուսանկար է հրապարակել հայտնի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի հետ ու գրել. «Մեծ վարպետ, շնորհավոր տարեդարձդ, Աստված Ձեզ ուժ և առողջություն տա երկար տարիներ ստեղծագործելու և...
15:29 27/01/2024Թատրոնը ձեր հոր դուքյանը չի. Դերասանուհին՝ իշխանություններինԿամերային երաժշտական թատրոնի շենքը հիմա լքված է։ Այն մի քանի տարի առաջ միացրեցին «Հակոբ Պարոնյանի անվան կոմեդիայի երաժշտական թատրոնին»։ Թատրոնի դերասանուհի Զարուհի Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում...

11:41 18/08/2021В конкурсной программе «Кинотавра» - фильм Сергея ОсипьянаОтборочная комиссия 32-го открытого российского кинофестиваля "Кинотавр" получила рекордные 104 заявки от создателей фильмов.
14:16 16/08/2021Сирушо исполнила песню «Канкаравор энкер» в 2200-летнем амфитеатреСирушо под палящим тунисским солнцем, в 2200-летнем амфитеатре исполнила песню «Канкаравор энкер» (Даровитый друг).
14:00 14/08/2021Освящение винограда в этом году в Армении будет совершено 15 августаВ этом году Армянская Апостольская Церковь отметит Успение Пресвятой Богородицы 15 августа. В День празднования Успения Пресвятой Богородицы после Св. Литургии совершается освящение винограда....
13:40 14/08/2021Посол РФ посетил армяно-турецкую границуВ рамках своего отпуска Посол России в Армении Сергей Копыркин вместе с семьей продолжают знакомиться с достопримечательностями Республики.
13:15 14/08/2021CHW: Азербайджан убрал свыше 50 скульптур из открытой галереи Музея изобразительных искусств оккупированного арцахского ШушиСнимки, сделанные со спутника, показывают, что в период с 10 апреля до 5 июня 51 скульптура удалена из Парка скульптур Музея изобразительного искусства Шуши, а территория полностью очищена.
11:30 14/08/2021В Государственном историческом музее откроются выставки, посвященные 300-летию Российской империиГосударственный исторический музей (ГИМ) осенью откроет две выставки, посвященные 300-летию Российской империи, одна из них – о династии Романовых, как передает РИА Новости, сообщил на...
15:31 13/08/2021В Армении пройдет первый Международный фестиваль современного танцаМеждународный летний фестиваль современного танца SUMMEEТ впервые пройдет в Ереване 23-29 августа, важнейшей миссией которого является развитие и популяризация современного танца в Армении.
13:02 09/08/20219 августа - Всемирный день книголюбовМногие праздники, рождаясь в какой-либо стране и имея статус национальных, со временем становились международными (пусть и неофициальный), благодаря тому, что популярность их распространялась за...
17:50 06/08/2021Исполнение Сирушо – в горах АрцахаИзвестная армянская певица Сирушо , которая с семьей летние каникулы проводит в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) на своей странице в социальной сети Facebook опубликовала короткое видео,...
16:11 06/08/2021Памятник композитору Араму Хачатуряну открыли в российском Нижнем НовгородеПамятник великому армянскому композитору Араму Хачатуряну открыли в российском Нижнем Новгороде возле школы искусств, носящей его имя.Об этом сообщается на официальном сайте администрации Нижнего...
11:40 02/08/2021Врачеватель душ. О новом романе Наринэ Абгарян «Симон»Екатерина Писарева, главный редактор книжного сервиса MyBook, включающего 260 тысяч изданий и 80 тысяч аудиокниг,специально для «Новой газеты» обратилась к новому роману Наринэ Абгарян «Симон»...
18:21 29/07/2021Ушел из жизни поэт и прозаик Армен ШекоянМинистерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает, что в возрасте 68 лет ушел из жизни современный армянский писатель, поэт, прозаик, журналист Армен Шекоян.
14:50 28/07/2021Посол Франции: Любое посягательство на культурное наследие Армении является посягательством на всемирное наследие«Археология для нас не играет второстепенной роли. Она содержит в себе также много политических элементов. Мы находимся в регионе, где могут быть случаи, когда некоторые стороны пытаются присвоить...
12:42 26/07/2021После окончания раскопок в общине Берд Тавушской области Армении ожидается развитие археологического туризма14 июля на территории крепости общины Берд Тавушской области Армении возобновились археологические раскопки.
10:05 26/07/2021Стоунхендж может лишиться статуса объекта наследия ЮНЕСКОЮНЕСКО пригрозила лишить Стоунхендж статуса объекта Всемирного наследия. Это может произойти из-за строительства автомобильного тоннеля рядом с памятником. Об этом сообщает ТАСС. Британское...
17:23 24/07/2021Утрата не только для армянской культуры, но и для армянского народа: деятели искусства – о Дживане Гаспаряне«Не только армянская культура, но и армянский народ понесли огромную утрату, мы потеряли легендарного мастера игры на дудуке», – сказал в беседе с журналистами дудукист Камо Сейранян, говоря о...
16:08 24/07/2021Ева Геворгян выступит на Конкурсе пианистов имени ШопенаПроживающая в России юная пианистка Ева Геворгян – участница различных международных конкурсов и лауреат многочисленных премий – выступит на Конкурсе пианистов имени Шопена.
14:08 24/07/2021Фильм ливанской армянки – на Lebanese Film Festival в АвстралииФильм ливанской армянки Кэрол Аджян (Carol Hadjian) будет представлен на «Фестивале ливанских фильмов» в Австралии (Lebanese Film Festival Australia-2021).
13:30 24/07/2021В Ереване в последний путь провожают мастера игры на дудуке Дживана ГаспарянаСегодня, 24 июля, в Концертном зале «Арам Хачатурян» в Ереване проходит церемония прощания с мастером игры на дудуке Дживаном Гаспаряном.
13:17 24/07/2021«Последний сжигает село». В Праге состоялась презентация книги о войне в АрцахеВ столице Чехии Праге состоялась презентация книги «Poslední zapálí vesnici» («Последний сжигает село») – о развязанной Азербайджаном осенью 2020 года войне против Арцаха (Нагорно-Карабахской...