12:22 30/12/2023Հայաստանը մասնակցելու է «Պատանի երաժիշտների Եվրատեսիլ»-ինՀայաստանը 2024 թվականին մասնակցելու է Եվրոպական հեռարձակողների միության կողմից կազմակերպվող «Պատանի երաժիշտների Եվրատեսիլ»-ին։ Առաջին ալիքը հայտարարում է դասական երաժիշտ-կատարողների մրցույթ, «Պատանի...
12:14 30/12/2023Հայաստանի պատմության թանգարանն այս տարի համալրվել է շուրջ 3000 նմուշով2023 թվականին Հայաստանի պատմության թանգարանի հավաքածուն, համալրվելով շուրջ 3000 նմուշով, հատել է 400 հազարի սահմանը։ Այս մասին հայտնում են թանգարանից։ Տարվա ընթացքում թանգարանը կազմակերպել է 30-ից...
21:05 29/12/2023Ռուսական թատրոնը տնօրենի նոր ժամանակավոր պաշտոնակատար ունիԴեկտեմբերի 29-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը Երևանի Կ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական պետական դրամատիկական թատրոնի անձնակազմին ներկայացրել է թատրոնի...
13:28 29/12/2023Մշակույթի գործիչները լռում են, որովհետև վախեցած են, չեն ուզում հարվածի տակ լինել. Տիգրան ՆերսիսյանՀՀ վաստակավոր արտիստ Տիգրան Ներսիսյանի ցանկությունն է՝ 2024-ը չլինի կորուստների տարի, ինչպես 2023-ն է, չլինի ազգային արժեքների ոտնահարման ու հաղթանակների, ձեռքբերումների արժեզրկման տարի։ Սակայն,...
12:10 29/12/2023Մարիաննա Մխիթարյանը որոշել է հեռանալ Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի տնօրենի պաշտոնիցՄարիաննա Մխիթարյանը հեռանում է Երևանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրենի պաշտոնից: «Որոշել եմ մինչև պաշտոնավարմանս ավարտը հեռանալ թատրոնի տնօրենի պաշտոնից։ Հաջորդ տնօրենին...
18:00 28/12/2023Տոնական օրերին թանգարանները կաշխատենՏոնական օրերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարաններից մի քանիսը հանրության համար բաց կլինեն և կաշխատեն հետևյալ ժամանակացույցով.
17:45 28/12/2023Լիբանանցի երգիչ Ղասսան Յամմինի երազանքը վաղը կկատարվի ԵրևանումԴեկտեմբերի 29-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված «Pour toi Arménie» խորագրով համերգը։ Համերգի հատուկ հյուրն է լիբանանցի երգիչ, դաշնակահար,...
10:26 28/12/2023MovieWeb-ի 2023 թվականի 16 լավագույն անիմացիոն ֆիլմերի շարքում է նաև «Ավրորայի լուսաբացը»MovieWeb-ի 2023 թվականի 16 լավագույն անիմացիոն ֆիլմերի շարքում է ընդգրկվել ռեժիսոր Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը։ Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 2023 թվականը,...
21:30 27/12/2023Սիրուշոն ներկայացրել է հայկական «բարբի»-ինՍիրուշոն ֆեյսբուքի իր էջում գրում է. «Մեր առաջին տիկնիկը Իմ փոքրիկ երկրպագուների մասին ինձ շատ են պատմում մամաները: Եվ արդեն քանի տարի է՝ փորձում էինք ստանալ մեր պատկերացրած բարբին։ Ինչու՞ բարբի,...
18:39 27/12/2023«Գոյ» թատրոնի գործունեությունը, որպես առանձին ՊՈԱԿ, չենք պատկերացնում. ԿԳՄՍ նախարար«Որևէ նորություն այս գործընթացում չկա, մենք գարնանից խոսում ենք այն մասին, որ «Գոյ» թատրոնի գործունեությունը որպես առանձին ՊՈԱԿ չենք պատկերացնում, այլ պատկերացնում ենք առանձին ստեղծագործական միավոր...
10:27 27/12/2023Շակիրայի հայրենիքում նրա հուշարձանն է բացվելԿոլումբիայի Բարանկիլիա քաղաքում դեկտեմբերի 26-ին աշխարհահռչակ փոփ երգչուհի Շակիրայի պատվին քանդակ են բացել։ Սա երգչուհու հայրենի քաղաքն է, որտեղ նա ծնվել է 1977 թվականի փետրվարի 2-ին լիբանանյան և...
08:34 27/12/2023Արցախի Հադրութ քաղաքի պատմական հայկական ինքնության օտարումը և նոր՝ «ադրբեջանական ինքնության» ստեղծումըmonumentwatch.org -ի անդրադարձը
16:11 26/12/2023Երեք իմաստուն ուղտերով շարժվում են ասեղի անցքումՄիկրո քանդակագործ Ուիլարդ Ուիգանն ասեղի անցքում կերտել է երեք փոքրիկ իմաստուն մարդկանց՝ ուղտերին նստած։ BBC-ին նկարիչը պատմել է, որ քանդակներն ավելի փոքր են, քան վերջակետը։ Նա աշխատել է շունչը...
15:53 26/12/2023Տոնական համերգներ՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահումԼեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված «Pour toi Arménie» խորագրով համերգը տեղի կունենա դեկտեմբերի 29-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Երեկոյի ընթացքում հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա...
15:22 26/12/2023«Գոյ» թատրոնի անձնակազմը պահանջում է հանդիպում ԿԳՄՍ նախարար կամ փոխնախարարի հետ«Գոյ» թատրոնի անձնակազմը բողոքի ակցիա է անում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մոտ՝ պահանջելով հանդիպում նախարար կամ փոխնախարարի հետ։ «Տեղեկացանք, որ «Գոյ» թատրոնի տնօրենը Սարգիս Չոլոյանին դեկտեմբերի 25–ին...
09:30 26/12/2023«Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ եզրույթի շուրջ ակտիվացել են հայ մշակույթի բռնյուրացման ձգտումներըԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org-ի անդրադարձն ու արձագանքը
18:11 25/12/2023Կկայանա «Արտիստը՝ դպրոցին» ծրագրի վարպետության դասերի ընթացքում աչքի ընկած սաների ամփոփիչ գալա համերգըԵրևանի քաղաքապետարանը տեղեկացնում է․ «Հարգելի գործընկերներ, տեղեկացնում ենք, որ դեկտեմբերի 28-ին, ժամը 19:00-ին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա «Արտիստը՝ դպրոցին» ծրագրի...
17:43 25/12/2023Արհեստական ինտելեկտի ծրագիրը Ռաֆայելի նկարում հայտնաբերել է մեկ այլ նկարչի վրձինԲրեդֆորդի համալսարանի գիտնականների կողմից ստեղծված արհեստական ինտելեկտի ծրագիրը պարզել է, որ Հովսեփի դեմքը իտալացի վարպետ Ռաֆայել Սանտիի հայտնի «Տիրամայրը վարդով» կտավում (մոտ 1517 թ.) նկարել է մեկ...
16:46 25/12/2023Բռնի տեղահանությունից հետո Արցախի Հանրապետության պետական երգչախումբն առաջին համերգը կունենա երևանյան բեմումԱյսօր ժամը 19:00-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում տեղի կունենա Արցախի պետական երգչախմբի՝ «Արվեստն ապրում է ամենուր» խորագրով համերգը: Ծրագրում կհնչեն արևմտաեվրոպացի և հայ կոմպոզիտորների խմբերգեր:...
08:35 25/12/2023«Նաղաշ» անսամբլը կներկայացնի Մկրտիչ Նաղաշի և Կոստանդին Երզնկացու տաղերի վրա հիմնված Ջոն Հոդյանի «Երգեր իմաստության» ժողովածունԴեկտեմբերի 30-ին տեղի կունենա «Նաղաշ» անսամբլի և Հայաստանի օպերայի ու բալետի ազգային թատրոնի նվագախմբի ու երգչախմբի բացառիկ համերգը։ Առաջին անգամ «Նաղաշ» անսամբլը կներկայացնի հայ բանաստեղծներ Մկրտիչ...

09:59 18/05/2021Вход в музеи сегодня свободныйСегодня международный день музеев. По предложению Международного совета музеев (ICOM) международное сообщество с 1977 года отмечает 18 мая как Международный день музеев с целью объединения музеев и...
13:21 17/05/2021В селе Гандза стартовали работы по реставрации выставочного зала Дома-музея Ваана ТерьянаПо инициативе фонда «Содействие Джавахку» в селе Гандза в Ниноцминдском муниципалитете уже стартовали работы по реставрации выставочного зала Дома-музея Ваана Терьяна.
13:15 17/05/2021В Музее народных искусств откроется персональная выставка скульптора Эрикназ ГалстянВ Музее народных искусств 18 мая в 19:00 состоится открытие персональной выставки скульптора Эрикназ Галстян (1959-2015 гг).
18:45 15/05/2021Умер пианист-виртуоз Марк БекЗаслуженный артист России, пианист-виртуоз Марк Бек скончался на 80-м году жизни, сообщает Санкт-Петербургский драматический театр имени В.
20:12 12/05/2021Тина Тернер и Jay-Z включены в Зал славы рок-н-роллаАмериканские исполнители Тина Тернер и Jay-Z включены в Зал славы рок-н-ролла, сообщается на сайте Зала.
19:29 12/05/2021Назван лучший музыкант десятилетияЖурнал Billboard признал канадского рэпера Дрейка (Обри Дрейк Грэм) лучшим артистом 2010-х. Как передает РИА Новости, музыкант установил абсолютный рекорд премии: в его активе — 27 наград от...
17:44 12/05/2021В музее Цинандали открылась выставка, посвященная творчеству ПараджановаВесенний сезон в музее-усадьбе князей Чавчавадзе в Цинандали (регион Кахети, 105 км от Тбилиси) открылся выставкой, посвященной творчеству выдающегося кинорежиссера Сергея Параджанова.
16:31 12/05/2021Заявки на участие в XVII Международном конкурсе им. Арама Хачатуряна подали дирижеры из 27 стран мираПрием заявок на участие в XVII Международном конкурсе им. Арама Хачатуряна завершен. Как сообщают из культурного фонда «Арам Хачатурян-конкурс», конкурс имени Хачатуряна, который будет проходить в...
16:16 12/05/2021Сегодня день рождения армянского композитора Эдварда МирзоянаСегодня день рождения армянского композитора, педагога, общественного деятеля, Народного артиста СССР Эдварда Михайловича Мирзояна.
20:04 11/05/2021«Большой список»: Анджелина Джоли поделилась подробностями своего одиночестваАмериканская актриса Анджелина Джоли в интервью E! News пошутила на тему своего одиночества. В 2015 году она развелась в Брэдом Питтом. Об этом сообщает news.ru. После расставания с актёром звезда...
17:30 11/05/2021В Москве состоялась церемония прощания с народным артистом России Михаилом БагдасаровымВ Москве простились с народным артистом России, дрессировщиком Михаилом Багдасаровым. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу Росгосцирка. "Гражданская панихида завершилась, началось...
14:25 08/05/2021Степанакерт: в выставке под названием «Мой Шуши» представлены исследования, подтверждающие армянские корни города-крепостиВыставка под названием «Мой Шуши» открылась в столице Республики Арцах Степанакерте по инициативе Центра кавказских исследований при университете имени Месропа Маштоца в Степанакерте, а также при...
14:25 06/05/2021Ара Айвазян: Кафедральный собор Шуши должен оставаться местом поклонения ААЦ«Вопрос сохранения и защиты историко-культурного наследия в Нагорном Карабахе стал также частью мирного урегулирования.
16:06 05/05/2021Первопрестольный Св. Эчмиадзин осуждает осуществляемый Азербайджаном культурный геноцидПервопрестольный Святой Эчмиадзин с болью констатирует, что во время второй Арцахской войны и в послевоенный период варварские действия Азербайджана в отношении армянского духовного и культурного...
16:10 04/05/2021МИД Армении: Действия Баку являются проявлением вандализма и нацелены на лишение Собора Шуши армянской идентичностиМинистерство иностранных дел Армении распространило заявление о строительных работах, проводимых Азербайджаном в соборе Сурб Аменапркич Казанчецоц (Собор Святого Христа Всеспасителя) в Шуши:...
11:54 04/05/2021Омбудсмен Арцаха: Под видом «ремонтных работ» азербайджанцы искажают собор Сурб Аменапркич Казанчецоц в ШушиАзербайджан не может восстанавливать культурную ценность народа, против которого годами систематически на государственном уровне сеет ненависть, написал на своей странице в социальной сети Facebook...
20:00 01/05/2021Аршил Горки – «последний из великих сюрреалистов, первый из абстрактных экспрессионистов». Статья Армянского музея Москвы«Аршил Горки — «последний из великих сюрреалистов, первый из абстрактных экспрессионистов» и важнейшая фигура в искусстве ХХ века», – говорится в материале под заглавием «Как Аршил Горки рисовал на...
16:45 01/05/2021«Наследие под угрозой: Арцах»: Возможно, после каких-то фальсификаций, в целях пропаганды Баку и допустит миссию ЮНЕСКО«На этом снимке видны и церковь Канач жам, и собор Сурб Аменапркич Казанчецоц (Собор Святого Христа Всеспасителя).
11:29 01/05/2021В Ереване состоится вечер классической музыки, посвященный 100-летию со дня рождения Арно БабаджанянаВ Союзе искусств «Нарекаци» (СИН) 5 мая состоится вечер классической музыки, посвященный 100-летию со дня рождения выдающегося композитора Арно Бабаджаняна.
15:37 27/04/2021МОНК Арцаха: Ущелье Унот остается в нейтральной зоне, пока неизвестно, будет ли оно считаться нашим или нет.Сегодня в Матенадаране пройдет конференция на тему «Наследие Арцаха под угрозой: в узле вызовов». На пресс-конференции, состоявшейся перед началом конференции, министр образования, науки и культуры...