12:22 30/12/2023Հայաստանը մասնակցելու է «Պատանի երաժիշտների Եվրատեսիլ»-ինՀայաստանը 2024 թվականին մասնակցելու է Եվրոպական հեռարձակողների միության կողմից կազմակերպվող «Պատանի երաժիշտների Եվրատեսիլ»-ին։ Առաջին ալիքը հայտարարում է դասական երաժիշտ-կատարողների մրցույթ, «Պատանի...
12:14 30/12/2023Հայաստանի պատմության թանգարանն այս տարի համալրվել է շուրջ 3000 նմուշով2023 թվականին Հայաստանի պատմության թանգարանի հավաքածուն, համալրվելով շուրջ 3000 նմուշով, հատել է 400 հազարի սահմանը։ Այս մասին հայտնում են թանգարանից։ Տարվա ընթացքում թանգարանը կազմակերպել է 30-ից...
21:05 29/12/2023Ռուսական թատրոնը տնօրենի նոր ժամանակավոր պաշտոնակատար ունիԴեկտեմբերի 29-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը Երևանի Կ․ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական պետական դրամատիկական թատրոնի անձնակազմին ներկայացրել է թատրոնի...
13:28 29/12/2023Մշակույթի գործիչները լռում են, որովհետև վախեցած են, չեն ուզում հարվածի տակ լինել. Տիգրան ՆերսիսյանՀՀ վաստակավոր արտիստ Տիգրան Ներսիսյանի ցանկությունն է՝ 2024-ը չլինի կորուստների տարի, ինչպես 2023-ն է, չլինի ազգային արժեքների ոտնահարման ու հաղթանակների, ձեռքբերումների արժեզրկման տարի։ Սակայն,...
12:10 29/12/2023Մարիաննա Մխիթարյանը որոշել է հեռանալ Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի տնօրենի պաշտոնիցՄարիաննա Մխիթարյանը հեռանում է Երևանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրենի պաշտոնից: «Որոշել եմ մինչև պաշտոնավարմանս ավարտը հեռանալ թատրոնի տնօրենի պաշտոնից։ Հաջորդ տնօրենին...
18:00 28/12/2023Տոնական օրերին թանգարանները կաշխատենՏոնական օրերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարաններից մի քանիսը հանրության համար բաց կլինեն և կաշխատեն հետևյալ ժամանակացույցով.
17:45 28/12/2023Լիբանանցի երգիչ Ղասսան Յամմինի երազանքը վաղը կկատարվի ԵրևանումԴեկտեմբերի 29-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված «Pour toi Arménie» խորագրով համերգը։ Համերգի հատուկ հյուրն է լիբանանցի երգիչ, դաշնակահար,...
10:26 28/12/2023MovieWeb-ի 2023 թվականի 16 լավագույն անիմացիոն ֆիլմերի շարքում է նաև «Ավրորայի լուսաբացը»MovieWeb-ի 2023 թվականի 16 լավագույն անիմացիոն ֆիլմերի շարքում է ընդգրկվել ռեժիսոր Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը։ Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 2023 թվականը,...
21:30 27/12/2023Սիրուշոն ներկայացրել է հայկական «բարբի»-ինՍիրուշոն ֆեյսբուքի իր էջում գրում է. «Մեր առաջին տիկնիկը Իմ փոքրիկ երկրպագուների մասին ինձ շատ են պատմում մամաները: Եվ արդեն քանի տարի է՝ փորձում էինք ստանալ մեր պատկերացրած բարբին։ Ինչու՞ բարբի,...
18:39 27/12/2023«Գոյ» թատրոնի գործունեությունը, որպես առանձին ՊՈԱԿ, չենք պատկերացնում. ԿԳՄՍ նախարար«Որևէ նորություն այս գործընթացում չկա, մենք գարնանից խոսում ենք այն մասին, որ «Գոյ» թատրոնի գործունեությունը որպես առանձին ՊՈԱԿ չենք պատկերացնում, այլ պատկերացնում ենք առանձին ստեղծագործական միավոր...
10:27 27/12/2023Շակիրայի հայրենիքում նրա հուշարձանն է բացվելԿոլումբիայի Բարանկիլիա քաղաքում դեկտեմբերի 26-ին աշխարհահռչակ փոփ երգչուհի Շակիրայի պատվին քանդակ են բացել։ Սա երգչուհու հայրենի քաղաքն է, որտեղ նա ծնվել է 1977 թվականի փետրվարի 2-ին լիբանանյան և...
08:34 27/12/2023Արցախի Հադրութ քաղաքի պատմական հայկական ինքնության օտարումը և նոր՝ «ադրբեջանական ինքնության» ստեղծումըmonumentwatch.org -ի անդրադարձը
16:11 26/12/2023Երեք իմաստուն ուղտերով շարժվում են ասեղի անցքումՄիկրո քանդակագործ Ուիլարդ Ուիգանն ասեղի անցքում կերտել է երեք փոքրիկ իմաստուն մարդկանց՝ ուղտերին նստած։ BBC-ին նկարիչը պատմել է, որ քանդակներն ավելի փոքր են, քան վերջակետը։ Նա աշխատել է շունչը...
15:53 26/12/2023Տոնական համերգներ՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահումԼեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված «Pour toi Arménie» խորագրով համերգը տեղի կունենա դեկտեմբերի 29-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Երեկոյի ընթացքում հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա...
15:22 26/12/2023«Գոյ» թատրոնի անձնակազմը պահանջում է հանդիպում ԿԳՄՍ նախարար կամ փոխնախարարի հետ«Գոյ» թատրոնի անձնակազմը բողոքի ակցիա է անում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մոտ՝ պահանջելով հանդիպում նախարար կամ փոխնախարարի հետ։ «Տեղեկացանք, որ «Գոյ» թատրոնի տնօրենը Սարգիս Չոլոյանին դեկտեմբերի 25–ին...
09:30 26/12/2023«Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ եզրույթի շուրջ ակտիվացել են հայ մշակույթի բռնյուրացման ձգտումներըԱրցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org-ի անդրադարձն ու արձագանքը
18:11 25/12/2023Կկայանա «Արտիստը՝ դպրոցին» ծրագրի վարպետության դասերի ընթացքում աչքի ընկած սաների ամփոփիչ գալա համերգըԵրևանի քաղաքապետարանը տեղեկացնում է․ «Հարգելի գործընկերներ, տեղեկացնում ենք, որ դեկտեմբերի 28-ին, ժամը 19:00-ին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա «Արտիստը՝ դպրոցին» ծրագրի...
17:43 25/12/2023Արհեստական ինտելեկտի ծրագիրը Ռաֆայելի նկարում հայտնաբերել է մեկ այլ նկարչի վրձինԲրեդֆորդի համալսարանի գիտնականների կողմից ստեղծված արհեստական ինտելեկտի ծրագիրը պարզել է, որ Հովսեփի դեմքը իտալացի վարպետ Ռաֆայել Սանտիի հայտնի «Տիրամայրը վարդով» կտավում (մոտ 1517 թ.) նկարել է մեկ...
16:46 25/12/2023Բռնի տեղահանությունից հետո Արցախի Հանրապետության պետական երգչախումբն առաջին համերգը կունենա երևանյան բեմումԱյսօր ժամը 19:00-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում տեղի կունենա Արցախի պետական երգչախմբի՝ «Արվեստն ապրում է ամենուր» խորագրով համերգը: Ծրագրում կհնչեն արևմտաեվրոպացի և հայ կոմպոզիտորների խմբերգեր:...
08:35 25/12/2023«Նաղաշ» անսամբլը կներկայացնի Մկրտիչ Նաղաշի և Կոստանդին Երզնկացու տաղերի վրա հիմնված Ջոն Հոդյանի «Երգեր իմաստության» ժողովածունԴեկտեմբերի 30-ին տեղի կունենա «Նաղաշ» անսամբլի և Հայաստանի օպերայի ու բալետի ազգային թատրոնի նվագախմբի ու երգչախմբի բացառիկ համերգը։ Առաջին անգամ «Նաղաշ» անսամբլը կներկայացնի հայ բանաստեղծներ Մկրտիչ...

10:17 01/07/2019Germany to return Nazi-stolen painting Vase of Flowers to ItalyGermany says it will return a painting stolen by Nazi troops from the Uffizi Gallery in the Italian city of Florence in 1943.
20:00 29/06/2019Trumpet player Ronald Baker to perform in ArmeniaThe State Jazz Orchestra of Armenia and Armenian Jazz Association present a unique concert with famous jazz vocalist and trumpet player Ronald Baker (USA) at Aram Khachaturian Concert Hall.
11:22 29/06/2019Exhibition of artworks by Georgy Frangulyan opens at Erarta MuseumAn exhibition named “The Solid Line” opened at Erarta Museum on Friday to showcase famous sculptor Georgy Frangulyan’s indoor sculptures featuring different styles and materials.
11:52 28/06/2019Armenian films win awards at ECG Film Festival in LondonFirst Eurasian Creative Guild (ECG) Film Festival was held in London as part of the British Romford Film Festival on 6-10 June.
11:04 28/06/2019Japan to host Ara Guler photo showAn exhibition featuring the works of renowned Turkish-Armenian photographer Ara Guler will open in Kyoto, Japan on 30 June.
20:35 24/06/2019Charles Aznavour square inaugurated in France's Chaville communeA Square dedicated to legendary French-Armenian singer Charles Aznavour was inaugurated in France's Chaville commune on June 21, the Armenian Foreign Ministry reported.
11:42 24/06/2019Georgian cinemas stop screening Russian-language filmsGeorgian cinemas Cavea and Amirani have stopped screening Russian-language movies. At this stage, Russian-language films are removed from their programs, Georgia Today reported. It is not yet known...
15:36 22/06/2019Famous Armenian composer Stepan Shakaryan diedFamous Armenian jazz and classical composer, People’s Artist of Armenia Stepan Shakaryan died on Saturday aged 84, the Composers Union of Armenia reported in a statement.
19:41 21/06/2019Opera star Veronika Dzhioeva feels herself a bit ArmenianWorld famous opera singer Veronika Dzhioeva will perform a concert in Armenia for the first time. The concert with the Armenian National Philharmonic Orchestra (ANPO) will take place on June 24 at...
12:45 21/06/2019Previously lost Freddie Mercury performance of "Time Waits For No One" releasedA previously unreleased — and striking— performance of Freddie Mercury singing "Time Waits For No One" premiered on Thursday after the Queen frontman's friend Dave Clark unearthed the lost track.
12:37 21/06/2019Armenian director Anna Melikyan making film about love triangleRussia-based Armenian filmmaker Anna Melikyan, best known for her films “About Love” and “The Fairy”, is directing a film about a love triangle.
15:32 19/06/2019Syrian-Armenian artist Kevork Mourad addresses divisions in humanity by recreating Babel‘Where Babel separated, visual art connects,’ says Syrian-Armenian artist Kevork Mourad, who launches his solo exhibition, Seeing Through Babel, at The Ismaili Centre, South Kensington, (London) this...
14:33 17/06/2019The country of Parajanov in need of modern model of cinematography - Piotr ŚwitalskyThe European Union is set to assist Armenia in developing its cinematography, the Head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalsk stated on Monday during the parliamentary hearings on...
11:52 17/06/2019Honored Artist of Armenia, ballet master Nadezhda Davtyan dies aged 67Honored Artist of RA, ballet dancer Nadezhda Davtyan dies aged 67, press service at the ministry of culture reported on Monday.
19:31 15/06/2019Italian film director Franco Zeffirelli dies at 96Italian film director Franco Zeffirelli has died aged 96, BBC reported. The Florence native directed stars including Elizabeth Taylor in the 1967 film Taming of the Shrew and Dame Judi Dench on stage...
18:00 15/06/2019Bradley Cooper in talks to replace Leonardo DiCaprio in 'Nightmare Alley'Bradley Cooper has the offer to play the male lead in the Guillermo Del Toro-directed remake, a role that was previously earmarked for Leonardo DiCaprio, Hollywood Reporter wrote.
14:23 15/06/2019Michael Douglas says Steven Spielberg stopped him from receiving Cannes best actor awardMichael Douglas claimed Steven Spielberg stopped him from receiving a best actor award for HBO’s “Behind the Candelabra” at the 2013 Cannes Film Festival, Variety reports.
14:09 15/06/2019Armenian pianist Hripsime Aghakaryan wins Khachaturian Int'l CompetitionHripsime Aghakaryan, a pianist representing Armenia, became the winner of the 15th Khachaturian International Competition held in Yerevan on 6-14 June.
18:23 14/06/2019Mexican filmmaker Carlos Reygadas - special guest of Golden Apricot Film FestivalMexican celebrity filmmaker, winner of international competitions Carlos Reygadas will be the special guest of the Golden Apricot 16th International Film Festival, the festival webpage reported.
12:25 13/06/2019Legendary Amadinda Percussion Group to perform in ArmeniaLegendary Amadinda Percussion Group will perform an exclusive concert in Armenia on the sidelines of the 20th jubilee edition of the Yerevan Perspectives International Music Festival.