17:52 09/05/2023Ապշած եմ, որ 2,5 տարի է Հայաստանում այս հարցն իր լուծումը չի ստացել. Շուշիի գորգերի թանգարանի տնօրենՇուշիի գորգերի թանգարանի 170 գորգ, որոնք 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում փրկել ու Հայաստան է տեղափոխել թանգարանի հիմնադիր տնօրեն Վարդան Ասծատրյանը, դեռևս մշտական ցուցադրության վայր չունեն։...
14:00 09/05/2023Պենդերեցկու անվան փառատոնի փակման համերգին ելույթ կունենա Հայկ ՄելիքյանըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ
10:11 08/05/2023Երևանում կանցկացվի Ֆլամենկոյի միջազգային Gravity փառատոնըՄայիսի 8-14-ը Երևանում կանցկացվի Ֆլամենկոյի միջազգային Gravity փառատոնը (International Flamenco Festival)։ Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն համերգներ, կցուցադրվի ներկայացում, ինչպես նաև արտերկրից...
09:47 08/05/2023Բրյունետը՝ «Եվրատեսիլ 2023»-ի բացմանըԲրյունետի հագուստի ոգեշնչման աղբյուրը Երևանի ամենահայտնի հուշարձաններից մեկն է` Մայր Հայաստանը:
19:45 06/05/2023Սարիկ Անդրեասյանը սերիալ է նկարահանել Ջոնի Դեփի և Էմբեր Հերդի դատավարության մասինՌուսաստանաբնակ պրոդյուսերներ Սարիկ և Ղևոնդ Անդրեասյանները ֆիլմ են նկարահանում ամերիկացի հայտնի դերասան Ջոնի Դեփի և Էմբեր Հերդի դատավարությունների հիման վրա։ Կատակերգական սերիալը կոչվում էր «Աստղային...
19:30 06/05/2023Հայաստանի Պատմության թանգարանում կցուցադրվեն Ք․ ա․ 35-13 դդ․ արվեստի բարձրարժեք նմուշներ«Իրականության և առասպելների միջով․ բրոնզի դար»
19:00 06/05/2023Ալլա Պուգաչովան Յուդաշկինի թաղման արարողությանը հրաժարվել է պատասխանել հարցին, թե արդյոք վերջնականապես է լքել ՌուսաստանըԵրգչուհի Ալլա Պուգաչովան վերջիններից էր, ով լքեց Տրոյեկուրովսկի գերեզմանատունը մոդելավորող Վալենտին Յուդաշկինի հուղարկավորությունից հետո։ Այս մասին հայտնում է mk.ru-ն։ Յուդաշկինին հրաժեշտ տալու...
17:57 06/05/2023Համացանցում Յուրի Շատունովի ավիաթռիչքի տոմսը վաճառում է 100 հազար ռուբլովAvito-ն 100 000 ռուբլով վաճառում է «Լասկովի նայ» խմբի նախկին երգիչ Յուրի Շատունովի ինքնաթիռի նստեցման կտրոնը։ Միևնույն ժամանակ, ապրանքի նկարագրության մեջ ասվում է, որ տոմս կարելի են վաճառել նաև 90...
11:50 06/05/2023Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ» ֆիլմն ընդգրկվել է Կաննի կինոփառատոնի «Դասականներ» բաժնումԱյն ցուցադրվելու է փառատոնի շրջանակում
10:26 06/05/2023Եվրատեսիլի Յութուբյան ալիքում հրապարակված տեսահոլովակների թոփ 20-յակում Բրյունետի «Future Lover»-ն առաջինն էԵվրատեսիլի YouTube-յան ալիքում հրապարակվել է այս տարվա տեսահոլովակների թոփ 20-յակը. Հայաստանը ներկայացնող Բրյունետի տեսահոլովակն առաջին տեղում է: «Եվրատեսիլ 2023» երգի մրցույթն այս տարի անցկացվելու է...
17:56 05/05/2023Բրիտանական թանգարանում ցուցադրվում են ցուցանմուշներ՝ Հայաստանի պատմության թանգարանից և «Էրեբունի»-իցՄիացյալ Թագավորության Բրիտանական թանգարանում մայիսի 4-ին բացվել է «Շքեղություն և ուժ․ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրով ցուցահանդեսը, որտեղ ցուցադրվում են ցուցանմուշներ Հայաստանի պատմության թանգարանից...
16:44 04/05/2023Բրյունետի երկրորդ փորձը՝ եվրատեսիլյան բեմում«Եվրատեսիլ 2023»-ում Հայաստանը ներկայացնող Բրյունետը անկացրել է երկրորդ փորձը եվրատեսիլյան բեմում։ «Եվրատեսիլ 2023» երգի մրցույթն այս տարի անցկացվելու է Լիվերպուլում.
15:52 04/05/2023Ազգային պատկերասրահը հայտարարել է «Բանվորի արձան»-ի վերականգնման/ինստալացիայի նախագծի մրցույթ2022 թ. «Բանվորի արձանը. Post Scriptum» ցուցահանդեսը տարիների մոռացությունից դուրս բերեց անվանի քանդակագործ Արա Հարությունյանի «Փառք աշխատանքին» («Բանվորի արձան») արձանը՝ նպատակ ունենալով...
14:12 04/05/2023Հայտնի են Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլի մասնակիցներըՏիգրան Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային 1-ին մրցույթի ժյուրիի որոշմամբ եզրափակիչ փուլ են անցել վեց կոմպոզիտորներ՝ Վարդան Հարությունյան (Հայաստան), Դավիթ Բալասանյան (Հայաստան), Աննա...
12:20 04/05/2023Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր է ընտրվել Սառա Նալբանդյանը«Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում մենք տևական ժամանակ ունեինք ժամանակավոր պաշտոնակատար, և ուրախ եմ, որ իրավիճակը վերջապես հանգուցալուծվեց»,-գործադիրի նիստում հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա...
10:42 04/05/2023Եվգենի Պրոնինը հայազգի կնոջ հետ նախատեսում է Հայաստանում նկարահանել լիամետրաժ ֆիլմՀայաստանում է ռուս ճանաչված դերասան Եվգենի Պրոնինը։ Մայիսի 5-ին, ժամը 19:00 «Լոֆթ Երևանում» կկայանա դերասանի մասնակցությամբ «Ցուգցվանգ» կարճամետրաժ ֆիլմի ցուցադրությունը: Կազմակերպիչների հաղորդմամբ,...
14:38 03/05/2023«Սերգեյ Նավասարդյան․ Լվացք» ցուցադրությունը՝ ԳԱԿ-ումՄայիսի 4-ին` ժամը 18:30-ին, Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի «Ցուցասրահ Մեկում» և «Արծիվ» սրահում կկայանա «Սերգեյ Նավասարդյան․ Լվացք» ցուցադրության հանդիսավոր բացումը։ Panorama.am-ին այս մասին հայտնեցին...
13:25 03/05/2023Նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ են ստացել հինգ պատմամշակութային օբյեկտներՏեղի է ունեցել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության փորձագիտական հանձնաժողովի ընթացիկ տարվա երկրորդ նիստը: Նիստին քննարկվել է մի շարք պատմամշակութային օբյեկտներին նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ տալու հարցը:...
09:50 03/05/2023«Ֆարյատևի երևակայությունները». առաջնախաղ՝ Ռուսական թատրոնի Փոքր բեմումԿ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի Փոքր բեմի խաղացանկը կհամալրի ժամանակակից դրամատուրգ Ալլա Սոկոլովայի «Ֆարյատևի երևակայությունները» պիեսը՝ Օլեգ Գալիցկու ռեժիսուրայով։ Այս մասին...
19:02 02/05/2023Ֆիլմարտադրության ոլորտում առաջարկվում է կիրառել ներդրումների մասնակի վերադարձի մոդելըՊատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանը և Թագուհի Ղազարյանը լրացումներ և փոփոխություններ են առաջարկել «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքում: Այս մասին տեղեկացնում է ԿԳՄՍՆ-ն։ «Առաջարկվում է կիրառել ներդրումների...

17:27 11/03/2020«Образ прелести женской, моя Навзикая»: в доме-музее Егише Чаренца открылась выставкаПредставлены как работы профессиональных деятелей искусства, так и сделанные на любительском уровне.
10:20 10/03/2020Крепость Абули будет отреставрированаВ этом году также продолжатся научно-исследовательские работы на территории крепости Абули в Джавахке, а в следующем году начнутся работы по реставрации и консервации.
12:03 07/03/2020Обожествление женщины и грех – в представленных на выставке «Дали и Пикассо» в Ереване произведенияхВыставка «Дали и Пикассо» задумана как своеобразный диалог между двумя прославленными художниками, которые при жизни так и не провели совместной выставки.
11:35 05/03/2020Венецианскую архитектурную биеннале перенесли на август из-за коронавирусаВыставка откроется 29 августа.
17:48 04/03/2020Самый посещаемый музей мира – парижский Лувр – открылсяЛувр не открылся для посетителей в воскресенье из-за посвященного распространению коронавируса совещания сотрудников.
16:20 04/03/2020Асмик Папян выступит с симфоническим оркестром в ЕреванеЭто неописуемое счастье – представлять молодых, талантливых певцов, отметила она.
10:22 04/03/2020Из-за коронавируса во Франции выросли продажи романа Камю «Чума»Во Франции за первые восемь недель 2020 года резко выросли продажи романа Альбера Камю «Чума». Рост продаж совпал с возникновением коронавируса в Китае и его распространением по всему миру....
16:17 03/03/2020Аркменик Никогосян поздравляет с профессиональным праздником настоящих писателейТо, что на сегодняшний день у нас есть талантливые писатели, отличная литература, не подлежит обсуждению, и не должно быть поводом для сомнений.
15:47 03/03/2020Первая женщина-президент Академии звукозаписи уволена с должности из-за превышения полномочийВ Академии заверили, что расследования были независимыми. Эксперты опросили 37 свидетелей произошедшего, а также изучили документы и переписку участников конфликта.
12:25 03/03/2020Представляющая Россию на конкурсе «Евровидение-2020» группа Little Big пообещала удивить зрителей«Евровидение-2020» пройдет 12-16 мая в концертном зале Ahoy в Роттердаме.
10:19 03/03/2020«Подсолнухи» Ван Гога оказались заблокированы в Токио из-за коронавируса«Хорошо, что их поливать не нужно», – позволил себе шутку обозреватель издания.
16:12 02/03/2020Актер Джонни Депп может вернуться к роли капитана Джека Воробья в шестой части франшизы «Пираты Карибского моря»Последний на данный момент фильм «Мертвецы не рассказывают сказки» вышел в прокат в 2017 году и стал наименее прибыльным.
16:18 28/02/2020Сегодня день рождения выдающегося «мастера цвета» Мартироса СарьянаРовно 140 лет назад в этот день – 28 февраля 1880 года – родился Мартирос Сарьян – один из великих художников ХХ века, выдающийся мастер цвета.
19:45 27/02/2020Оперный певец Пласидо Доминго отказался выступать в Королевском театре в МадридеИзвестный испанский оперный певец Пласидо Доминго принял решение отказаться от участия в запланированных на ближайшее время представлениях оперы «Травиата» в Королевском театре в Мадриде, сообщает...
18:21 27/02/2020Ушел из жизни известный историк Самвел КарапетянСамвел Карапетян известен как критик отношения к армянским памятникам в соседних государствах.
10:25 27/02/2020«Агент, переигравший абвер»: в Москве прошла презентация книги о легендарном разведчике Геворке ВартанянеКнига о разведчике-нелегале Геворке Вартаняне, сорвавшем планы покушения диверсантов абвера на Сталина, Рузвельта и Черчилля во время Тегеранской конференции 1943 года, представленная на...
19:45 22/02/2020Художник Бэнкси обрадовался из-за своей испорченной вандалами работы«Первоначальные эскизы были гораздо лучше», — написал Бэнкси.
18:45 22/02/2020Мартин Скорсезе написал письмо режиссеру фильма «Паразиты»Кроме того, по словам южнокорейского режиссера, Скорсезе отметил в письме, что он сам и другие режиссеры ждут следующего фильма Пон Чжун Хо.
17:51 22/02/2020Сегодня день рождения гения кино – Артавазда Пелешяна«Для меня большой радостью был просмотр фильмов Пелешяна, особенно “Времена года”. Этот фильм заставил меня по-другому задуматься над жизнью и искусством. Я вдруг увидел жизнь, в которой эти люди...
15:19 22/02/2020Народного артиста Армении Ерванда Манаряна проводили в последний путь под музыку из фильма «Невеста с севера»Народного артиста Республики Армения Ерванда Манаряна проводили из Государственного театра музыкальной комедии имени А.