18:30 23/03/2023Անդրանիկ Թևանյան․ Ի պաշտպանություն «Գոյ» թատրոնիԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը գրում է. ««Մշակույթն» իրենց մեջ կրող ՀՀ իշխանությունները կատարում են հերթական հակամշակութային քայլը։ Որոշել են կրճատել «Գոյ» թատրոնի վարչական...
10:32 23/03/2023Ստեփանակերտում Արամ Մանուկյանի ծննդյան 144-ամյակին նվիրված ցուցահանդես է բացվել«Արամ Մանուկյանը հեղափոխականության ոգին ստացել է իր հայրենի հողից՝ Շուշիից»:
16:17 22/03/2023Արևշատյանի «Կոստանդնուպոլսի հայ երաժիշտ-տեսաբանները. XVIII-XIX դարեր» գրքում ի մի են բերվել հայ միջնադարյան երաժշտատեսական ավանդույթներըԼույս է տեսել ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արվեստի ինստիտուտի Երաժշտության բաժնի առաջատար գիտաշխատող, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աննա Սենի Արևշատյանի...
13:58 22/03/2023Լիպարիտ Ավետիսյանի մենահամերգը՝ Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնումԱպրիլի 11-ին Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում առաջին անգամ կներկայացվի Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ, Թատրոնի առաջատար մեներգիչ, տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանի մենահամերգը:...
11:04 22/03/2023«Խաչմերուկներ» միջազգային փառատոնը կներկայացնի ժամանակակից երաժշտության լավագույն նմուշները«Խաչմերուկներ․ ժամանակակից երաժշտության օրեր Հայաստանում» միջազգային փառատոնի ծրագիրը ներկայացվել է երաժշտասերների դատին։ Փառատոնը, որն այս տարի կանցկացվի ապրիլի 3-26-ը, կներկայացնի 7 համերգ, «Առնո...
09:52 22/03/2023Վերսալում կկայանա «Հայոց ոգին» հոգևոր երաժշտության համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցինԱյսօր Վերսալի պալատի արքայական մատուռում՝ հայ և ֆրանսիացի երաժիշտների կատարմամբ, տեղի կունենա «Հայկական ոգին» խորագրով հայ հոգևոր երաժշտության համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցին։...
11:52 21/03/2023Սուրեն Սարգսյանը «Մի կյանքից ավելի» գրքում ներկայացրել է բացառիկ մանրամասներ հոր անցած ճանապարհի մասինՔաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն իր հոր` դեսպան, պետանվտանգության գնդապետ Արմեն Սարգսյանի կյանքի մասին բացառիկ մանրամասներով գիրք է գրել, մանրամասներ, որոնք հայտնի չեն նույնիսկ նրան ճանաչողներին։ «Մի...
17:00 20/03/2023Քննարկվել են պատմության և մշակույթի հուշարձանների ամրակայմանը և վերականգնման 7 էսքիզային նախագծերԿԳՄՍՆ-ում կայացել է նախարարությանը կից գիտամեթոդական խորհրդի երկրորդ նիստը: Նախարարությունից հայտնում են, որ նիստում քննարկվել են պատմության և մշակույթի հուշարձանների նորոգմանը, ամրակայմանը և...
11:46 20/03/2023Նունե Սարգսյանը՝ մանկական գրականության Հանս Քրիստիան Անդերսենի մրցանակի Հայաստանի թեկնածու«ԻԲԲԻ Արմենիա»-ն՝ International Board on Books For Young People կազմակերպության հայկական ազգային մասնաճյուղը, մանկական գրականության ամենակարևոր՝ Հանս Քրիստիան Անդերսենի անվան միջազգային մրցանակ...
09:15 20/03/2023«Ավրորայի լուսաբացը» Ժնևի Մարդու իրավունքների միջազգային կինոփառատոնում արժանացել է գլխավոր մրցանակիՌեժիսոր Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը Ժնևի Մարդու իրավունքների միջազգային կինոփառատոնում և ֆորումում (FIFDH) արժանացել է գլխավոր մրցանակի։ Այս մասին հայտնում են...
08:30 20/03/2023Արվեստագետներն ահազանգում են` «ԳՈՅ» թատրոնը փակվում էԿԳՄՍ նախարարությունը ցանկանում է լուծարել «Գոյ» թատրոնը։ Այս մասին հայտնում են թատրոնից՝ ակնկալելով բոլորի աջակցությունը։ «Հարգելի գործընկերներ, ընկերներ, սիրելի հանդիսատես: ԳՈՅ թատրոնը ունի...
09:30 18/03/2023Ինչպե՞ս են Արցախում պատրատվում «Բակում կատաղած շուն կա»-ի առաջնախաղինՍտեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի Անվան Պետական Դրամատիկական Թատրոնի նոր՝ «Բակում կատաղած շուն կա» ներկայացման փորձից լուսանկարներ է հրապարակել արցախցի լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանը։ Առաջնախաղը կկայանա...
14:15 17/03/2023Թբիլիսում կկայանան Հովհաննես Թումանյանի հիշատակի 100-րդ տարելիցի միջոցառումներՄարտի 23-24-ին Թբիլիսում կկայանան մեծանուն գրող Հովհաննե Թումանյանի հիշատակի 100-րդ տարելիցի միջոցառումներ։ «Լոռվա բնաշխարհում ծնված հայ մեծ մտածող Հովհաննես Թումանյանը վաղ պատանեկան հասակից մինչ իր...
12:35 17/03/2023Լուվրի հետ համագործակցությամբ՝ Էրեբունի թանգարանը կունենա նոր ցուցադրությունԱյս տարի Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան ունի բազմաբովանդակ, կարևոր ծրագրեր։ Ասուլիսում ասաց Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը։ Նա հայտնեց, որ մարտի վերջին...
11:49 17/03/2023Էրեբունի թանգարանից հեծյալով ռիտոնը կցուցադրվի Բրիտանական թանգարանումՄայիսին Բրիտանական թանգարանում բացվելու է ցուցադրություն, որտեղ ներկայացվելու են աքեմենյանից մինչև հելլենիստական ժամանակաշրջանի շքեղագույն իրեր։ Ասուլիսում այս մասին հայտնեց Էրեբունի պատմահնագիտական...
11:15 17/03/2023Ներկայացվել է «Եվրատեսիլում» Վրաստանի ներկայացուցիչ Իրու Խեչանովի տեսահոլովակըՆերկայացվել է «Եվրատեսիլ 2023»-ում Վրաստանի ներկայացուցիչ հայազգի Իրու Խեչանովի մրցութային երգի և տեսահոլովակի պրեմիերան։ 1tv.ge-ի հաղորդմամբ, մրցութային երգի՝ «Echo» հեղինակը Գիգա Կուխիանիձեն է։...
16:48 16/03/2023Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում մեկնարկում է գարնանային ճամբարըԽնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում մարտի 20-ից կմեկնարկի գարնանային կրթամշակութային ճամբարը: Գրադարանում մեկնարկած ծրագիրը կգործի դպրոցական արձակուրդների ընթացքում՝ հնարավորություն...
15:43 16/03/2023Լուսինե Խառատյանի «Սիրիավեպ»-ն առաջադրվել է ԵՄ գրական մրցանակիԼուսինե Խառատյանի «Սիրիավեպ» գիրքն առաջադրվել է Եվրոպական միության գրական մրցանակի: ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, ԵՄ գրական մրցանակը ներգրավում է «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի մասնակից երկրներին: Այն...
10:42 16/03/2023Արցախի մայր թատրոնի բեմում կլինի «Բակում կատաղի շուն կա» կատակերգությունըՍտեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը նախապատրաստվում է «Բակում կատաղի շուն կա» կատակերգության բեմադրությանը, որի առաջնախաղը նախատեսվում է մարտի 27-ին՝ Թատրոնի միջազգային...
10:35 16/03/2023Իտալացի գիտնականը հայտնաբերել է Լեոնարդո դա Վինչիի կովկասյան արմատներըՎերածննդի դարաշրջանի իտալացի վարպետ Լեոնարդո դա Վինչիի մայրը չերքեզուհի էր։ Այս մասին պնդում է իտալացի գրող և գրականության պրոֆեսոր Կառլո Վեչչեն, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Avvenire...

15:37 09/12/2019Михаилу Пиотровскому сегодня исполняется 75 летРоссийский Первый канал к его юбилею подготовил документальный фильм «Хранитель».
15:25 09/12/2019Скончался американский актер из фильма «Кинг-Конг»Причиной смерти стал рак легких. Артисту было 79 лет.
20:05 07/12/2019Чаренц и КомитасВ Доме-музее Егише Чаренца один уголок посвящен Великому Комитасу. Поэт любил слушать музыку Комитаса, песни, когда он слушал его, плакал словно ребенок. Несмотря на то, что они были современниками,...
17:13 07/12/2019Образовалась огромная очередь через всю Дворцовую площадь к Эрмитажу: сегодня вход в музей бесплатныйЭрмитаж празднует день своего основания в День святой Екатерины, так как первую коллекцию для Эрмитажа приобрела Екатерина Великая.
16:14 07/12/2019Кинокритики назвали худшие фильмы 2019 годаКинокритики издания Variety Питер Дебруж и Оуэн Глиберман составили антирейтинг худших фильмов 2019 года.
10:53 07/12/2019Названы самые высокооплачиваемые музыканты 2019 года по версии ForbesУточняется, что в сумме десять участников рейтинга за год смогли заработать более $1 млрд до вычета налогов.
18:29 06/12/2019Арпеник и Изабелла Егише ЧаренцаУ выдающегося армянского поэта Егише Чаренца был хороший вкус не только в литературе, но и в вопросе выбора женщин.
11:01 06/12/2019На российском телеканале состоится премьера фильма «Спитак»Сегодня, 6 декабря, на телеканале «Россия» состоится телевизионная премьера фильма режиссера Александра Котта «Спитак», снятого к 30-летней годовщине землетрясения в Армении 1988 года.
09:55 06/12/2019Актриса Хелен Миррен получит почетного «Золотого медведя»Миррен исполнила роли в таких фильмах, как «Безумие короля Георга», «Повар, вор, его жена и ее любовник», «Калигула», «Хичкок» и многих других.
20:09 05/12/2019«Стал заложником одной роли»: сыгравший Алладина актер пожаловалсяКанадский актер Мена Массуд, который сыграл Аладдина в одноименном фильме Гая Ричи, рассказал, что после выхода картины, не получил ни одного приглашения на пробы, сообщает РИА Новости со ссылкой на...
11:07 04/12/2019В Москве открывается выставка графических работ художника Николая НикогосянаВыставка «Николай Никогосян. Графика» приурочена к 101-ой годовщине со дня рождения мастера.
18:53 03/12/2019Российский телеканал показал фильм о выдающемся армянском художнике Вардгесе СуренянцеВ эфире телеканала «Культура» был показан фильм о выдающемся армянском художнике Вардгесе Суренянце (1860 – 1921).
20:13 02/12/2019Давид Саакянц: Я за такую цензуруКорреспондент Panorama.am побеседовала с мультипликатором, режиссером, заслуженным деятелем культуры РА, руководителем анимационной студии «Роберт Саакянц Продакшн» Давидом Саакянцем.
11:03 30/11/2019«Фрунзик Мкртчян. Человек с гордым профилем»: документальный фильм о легендарном артистеФрунзик стал не просто артистом, а гордостью целого народа.
13:32 29/11/2019В Армении разработана стратегия в сфере культуры на 2020-2023 гг.«Мы должны суметь разгрузить сферу культуры от любительского, также социального содействия», – подчеркнул замминистра.
10:08 29/11/2019150-летие со дня рождения Комитаса: жизнь великого армянского композитора в фотографияхПараллельно с преподаванием Комитас создает хор, оркестр народных инструментов, обработки народных песен, пишет первые исследования об армянской церковной музыке.
17:28 28/11/2019Организаторы представили логотип и слоган «Евровидения-2020»Организаторы музыкального конкурса «Евровидение-2020» представили логотип 65-го конкурса. Он представляет собой прерывистый круг, составленный из флагов 41 страны, сообщает «Культуромания». Логотип...
20:20 27/11/2019На телеканале «Культура» состоится показ документального фильма о Вардгесе СуренянцеТелеканал «Культура» 30 ноября (суббота, в 09:45) покажет документальный фильм о выдающемся армянском художнике Вардгесе Суренянце (1860 – 1921).
19:04 26/11/2019С повестки заседания Совета старейшин Еревана снят вопрос об установке скульптуры Чакмакчяна «Идущий человек»С сегодняшней повестки заседания Совета старейшин Еревана сняты несколько вопросов, также – по предложению мэра Айка Марутяна.
11:28 26/11/2019В Ереване мастера джаза представят произведения армянских композиторовНа вечере вместе с оркестром уникальные образцы армянского джаза представят композитор, пианист, народный артист РА Мартин Вардазарян, джазмен, пианист, народный артист РА Левон Малхасян.