18:30 23/03/2023Անդրանիկ Թևանյան․ Ի պաշտպանություն «Գոյ» թատրոնիԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը գրում է. ««Մշակույթն» իրենց մեջ կրող ՀՀ իշխանությունները կատարում են հերթական հակամշակութային քայլը։ Որոշել են կրճատել «Գոյ» թատրոնի վարչական...
10:32 23/03/2023Ստեփանակերտում Արամ Մանուկյանի ծննդյան 144-ամյակին նվիրված ցուցահանդես է բացվել«Արամ Մանուկյանը հեղափոխականության ոգին ստացել է իր հայրենի հողից՝ Շուշիից»:
16:17 22/03/2023Արևշատյանի «Կոստանդնուպոլսի հայ երաժիշտ-տեսաբանները. XVIII-XIX դարեր» գրքում ի մի են բերվել հայ միջնադարյան երաժշտատեսական ավանդույթներըԼույս է տեսել ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արվեստի ինստիտուտի Երաժշտության բաժնի առաջատար գիտաշխատող, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աննա Սենի Արևշատյանի...
13:58 22/03/2023Լիպարիտ Ավետիսյանի մենահամերգը՝ Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնումԱպրիլի 11-ին Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում առաջին անգամ կներկայացվի Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ, Թատրոնի առաջատար մեներգիչ, տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանի մենահամերգը:...
11:04 22/03/2023«Խաչմերուկներ» միջազգային փառատոնը կներկայացնի ժամանակակից երաժշտության լավագույն նմուշները«Խաչմերուկներ․ ժամանակակից երաժշտության օրեր Հայաստանում» միջազգային փառատոնի ծրագիրը ներկայացվել է երաժշտասերների դատին։ Փառատոնը, որն այս տարի կանցկացվի ապրիլի 3-26-ը, կներկայացնի 7 համերգ, «Առնո...
09:52 22/03/2023Վերսալում կկայանա «Հայոց ոգին» հոգևոր երաժշտության համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցինԱյսօր Վերսալի պալատի արքայական մատուռում՝ հայ և ֆրանսիացի երաժիշտների կատարմամբ, տեղի կունենա «Հայկական ոգին» խորագրով հայ հոգևոր երաժշտության համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցին։...
11:52 21/03/2023Սուրեն Սարգսյանը «Մի կյանքից ավելի» գրքում ներկայացրել է բացառիկ մանրամասներ հոր անցած ճանապարհի մասինՔաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն իր հոր` դեսպան, պետանվտանգության գնդապետ Արմեն Սարգսյանի կյանքի մասին բացառիկ մանրամասներով գիրք է գրել, մանրամասներ, որոնք հայտնի չեն նույնիսկ նրան ճանաչողներին։ «Մի...
17:00 20/03/2023Քննարկվել են պատմության և մշակույթի հուշարձանների ամրակայմանը և վերականգնման 7 էսքիզային նախագծերԿԳՄՍՆ-ում կայացել է նախարարությանը կից գիտամեթոդական խորհրդի երկրորդ նիստը: Նախարարությունից հայտնում են, որ նիստում քննարկվել են պատմության և մշակույթի հուշարձանների նորոգմանը, ամրակայմանը և...
11:46 20/03/2023Նունե Սարգսյանը՝ մանկական գրականության Հանս Քրիստիան Անդերսենի մրցանակի Հայաստանի թեկնածու«ԻԲԲԻ Արմենիա»-ն՝ International Board on Books For Young People կազմակերպության հայկական ազգային մասնաճյուղը, մանկական գրականության ամենակարևոր՝ Հանս Քրիստիան Անդերսենի անվան միջազգային մրցանակ...
09:15 20/03/2023«Ավրորայի լուսաբացը» Ժնևի Մարդու իրավունքների միջազգային կինոփառատոնում արժանացել է գլխավոր մրցանակիՌեժիսոր Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը Ժնևի Մարդու իրավունքների միջազգային կինոփառատոնում և ֆորումում (FIFDH) արժանացել է գլխավոր մրցանակի։ Այս մասին հայտնում են...
08:30 20/03/2023Արվեստագետներն ահազանգում են` «ԳՈՅ» թատրոնը փակվում էԿԳՄՍ նախարարությունը ցանկանում է լուծարել «Գոյ» թատրոնը։ Այս մասին հայտնում են թատրոնից՝ ակնկալելով բոլորի աջակցությունը։ «Հարգելի գործընկերներ, ընկերներ, սիրելի հանդիսատես: ԳՈՅ թատրոնը ունի...
09:30 18/03/2023Ինչպե՞ս են Արցախում պատրատվում «Բակում կատաղած շուն կա»-ի առաջնախաղինՍտեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի Անվան Պետական Դրամատիկական Թատրոնի նոր՝ «Բակում կատաղած շուն կա» ներկայացման փորձից լուսանկարներ է հրապարակել արցախցի լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանը։ Առաջնախաղը կկայանա...
14:15 17/03/2023Թբիլիսում կկայանան Հովհաննես Թումանյանի հիշատակի 100-րդ տարելիցի միջոցառումներՄարտի 23-24-ին Թբիլիսում կկայանան մեծանուն գրող Հովհաննե Թումանյանի հիշատակի 100-րդ տարելիցի միջոցառումներ։ «Լոռվա բնաշխարհում ծնված հայ մեծ մտածող Հովհաննես Թումանյանը վաղ պատանեկան հասակից մինչ իր...
12:35 17/03/2023Լուվրի հետ համագործակցությամբ՝ Էրեբունի թանգարանը կունենա նոր ցուցադրությունԱյս տարի Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան ունի բազմաբովանդակ, կարևոր ծրագրեր։ Ասուլիսում ասաց Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը։ Նա հայտնեց, որ մարտի վերջին...
11:49 17/03/2023Էրեբունի թանգարանից հեծյալով ռիտոնը կցուցադրվի Բրիտանական թանգարանումՄայիսին Բրիտանական թանգարանում բացվելու է ցուցադրություն, որտեղ ներկայացվելու են աքեմենյանից մինչև հելլենիստական ժամանակաշրջանի շքեղագույն իրեր։ Ասուլիսում այս մասին հայտնեց Էրեբունի պատմահնագիտական...
11:15 17/03/2023Ներկայացվել է «Եվրատեսիլում» Վրաստանի ներկայացուցիչ Իրու Խեչանովի տեսահոլովակըՆերկայացվել է «Եվրատեսիլ 2023»-ում Վրաստանի ներկայացուցիչ հայազգի Իրու Խեչանովի մրցութային երգի և տեսահոլովակի պրեմիերան։ 1tv.ge-ի հաղորդմամբ, մրցութային երգի՝ «Echo» հեղինակը Գիգա Կուխիանիձեն է։...
16:48 16/03/2023Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում մեկնարկում է գարնանային ճամբարըԽնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում մարտի 20-ից կմեկնարկի գարնանային կրթամշակութային ճամբարը: Գրադարանում մեկնարկած ծրագիրը կգործի դպրոցական արձակուրդների ընթացքում՝ հնարավորություն...
15:43 16/03/2023Լուսինե Խառատյանի «Սիրիավեպ»-ն առաջադրվել է ԵՄ գրական մրցանակիԼուսինե Խառատյանի «Սիրիավեպ» գիրքն առաջադրվել է Եվրոպական միության գրական մրցանակի: ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, ԵՄ գրական մրցանակը ներգրավում է «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի մասնակից երկրներին: Այն...
10:42 16/03/2023Արցախի մայր թատրոնի բեմում կլինի «Բակում կատաղի շուն կա» կատակերգությունըՍտեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը նախապատրաստվում է «Բակում կատաղի շուն կա» կատակերգության բեմադրությանը, որի առաջնախաղը նախատեսվում է մարտի 27-ին՝ Թատրոնի միջազգային...
10:35 16/03/2023Իտալացի գիտնականը հայտնաբերել է Լեոնարդո դա Վինչիի կովկասյան արմատներըՎերածննդի դարաշրջանի իտալացի վարպետ Լեոնարդո դա Վինչիի մայրը չերքեզուհի էր։ Այս մասին պնդում է իտալացի գրող և գրականության պրոֆեսոր Կառլո Վեչչեն, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Avvenire...

12:27 30/06/2017Anna Melikyan's “About Love” wins special award at Moscow Int’l Film FestivalChinese director Liang Qiao has been awarded with the top prize at Moscow International Film Festival 2017 for his film “Crested Ibis”.
17:52 29/06/2017“They were Documenting the War”, book on Artsakh war documentarians, presented in Yerevan, ArmeniaFilmmaker Grigor Avetisyan left for Artsakh (Nagorno-Karabakh) in 1992 to shoot a propaganda film about the ongoing war, thus inspiring the Armenian youth to take part in the operations.
17:41 27/06/2017Golden Apricot Festival announces official selectionThe official selection of Golden Apricot 14th International Film Festival (GAIFF) was announced on Monday.
11:15 27/06/2017Armenian ballet dancer earns diploma at Moscow int'l competitionRazmik Marukyan, a ballet dancer of the Armenian National Academic Opera and Ballet Theatre named after A.
20:34 26/06/2017Virtuoso pianist Dmitry Iskhanov to perform with State Youth Orchestra of ArmeniaOn July 1, young pianist Dmitry Iskhanov (Malta) will perform with the State Youth Orchestra of Armenia at Aram Khachaturian Concert Hall.
15:28 26/06/2017“Voices of Artsakh” music ensemble conquers new stages“"Voices of Artsakh" music ensemble conquers new stages worldwide day by day,” Paruyr Hovhannisyan, Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe, noted, after attending the concert of...
14:38 24/06/2017Arno Babajanyan Competition-Festival laureates and jury members pay tribute to renowned composer’s memoryThe laureates and jury members of the 4th Arno Babajanyan International Competition-Festival for Junior and Young Pianists on Saturday paid tribute to the renowned Armenian composer’s memory at Arno...
16:39 23/06/2017Renowned Armenian filmmaker Ruben Gevorgyants dies at 72Renowned film director, People’s Artist of Armenia Ruben Gevorgyants passed away on Friday aged 72. As Armenia’s Ministry of Culture reports, a government commission will be set up for Ruben...
14:47 23/06/2017Alexander Baghdasaryan’s film wins award at Brazil International Film Festival“The Road” by Armenian director Alexander Baghdasaryan has won a blue star award in the best short film nomination at the Brazil International Film Festival.
13:48 23/06/2017Charles Aznavour to receive a star on the Hollywood Walk of FameLegendary singer and performer Charles Aznavour is among several entertainment professionals in the categories of Motion Pictures, Television, Live Theatre/Live Performance, Radio and Recording who...
10:17 23/06/2017Conductors Sergey Smbatyan and Fabian Panisello to head a symphony concert in YerevanAram Khachaturian concert hall will host a unique symphony concert on June 28 . The State Youth Orchestra (SYOA) will present compositions by Aaron Copland, Claude Debussy, Takashi Yoshimatsu, Fabian...
19:14 22/06/2017Armenian-French Junior Ensemble set for a concert tour in France, SwitzerlandArmenian-French Junior Orchestra will perform concerts in France and Switzerland from June 28 to July 11.
11:53 22/06/2017Armenian writer presents her book about war in Syria’s AleppoSyrian-Armenian writer Lala Minasyan-Miskaryan has presented the Russian journalists her Armenian-language book, “The Syrian Diary”, about sufferings of Aleppo residents over the years when the city...
20:40 21/06/2017Artist Norik Astvatsaturov named NEA National Heritage FellowArmenian-American artist Norik Astvatsaturov has been named a National Heritage Fellow by the National Endowment for the Arts and will be honored at a special ceremony in the nation’s capital on...
16:50 20/06/2017Music Day to be celebrated in Armenia tomorrowmusic celebration taking place on 21 June on the summer solstice. The concept of an all-day musical celebration was originated by the French Minister of Culture, Jack Lang. Launched in 1982 in France...
16:38 20/06/2017President says Giya Kancheli’s art loved and highly appreciated in ArmeniaArmenian President Serzh Sargsyan received today People’s Artist of Georgia and the USSR, composer Giya Kancheli who is in Armenia to attend the Yerevan music festival dedicated to Kancheli,...
11:28 20/06/2017“The Vision of Semiramis” one-act ballet to premiere at Yerevan Opera TheatreArmenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan on July 5 will host a jubilee concert dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the Armenian...
16:37 19/06/2017Foreign tourists impressed by Armenian architectureAra Tarverdyan, Director of Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations SNCO, together with the service staff and a group of young men, have come up with a...
15:17 16/06/2017Golden Apricot Festival unveils rich out of competition film programs – organizersThe organizers of Golden Apricot Yerevan International Film Festival (GAIFF) presented this year’s out of competition film programs during a press conference held on Friday.
12:41 16/06/2017First edition of “Armenia” international music festival and competition to be held in YerevanAn International music festival and competition called “Armenia” will be held in Yerevan for the first time from July 4 to 12.