14:40 15/09/2022Ագրեսոր երկիրը չի կարող իմ համերգի համար հարթակ լինել․ ուկրաինացի երգիչը չեղարկել է Բաքվում կայանալիք համերգըԱգրեսոր երկիրը չի կարող իմ համերգի համար հարթակ լինել
10:31 14/09/2022«Արշալույսի լուսաբացը» կառաջադրվի «Օսկարի»«Այժմ, առավել քան երբևէ կարևոր է, որ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ձայները, ինչպես Ավրորայինը, լսելի դառնա»։
18:00 12/09/2022Սլովակերեն լույս են տեսել Թումանյանի հեքիաթներն ու Հայկական միջնադարյան առակներըՊրահայի «Պետկա» հրատարակչությունը լույս է ընծայել Հովհաննես Թումանյանի «Հայկական հեքիաթները» և «Միջնադարյան հայկական առակները» գրքերը ավստրիաբնակ բանասեր Մերի Սարգսսյանի սլովակերեն թարգմանությամբ։...
17:55 12/09/2022Հաջորդ տարի նախատեսվում է իրականացնել Ամբերդի միջնաբերդի վերակառուցման աշխատանքներ«Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցի` իշխանական դղյակի տարածքում մեկնարկել են մաքրման աշխատանքներ։ «Պատմամշակութային արգելոց թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից...
16:45 12/09/202295-ամյա Ջինա Լոլոբրիջիդան հոսպիտալացվել էԻտալացի դերասանուհի Ջինա Լոլոբրիջիդան հոսպիտալացվել է տանն ընկնելուց հետո։ Այս մասին հայտնում է «Գազետա․ռու»-ն՝ հղում անելով Ansa գործակալությանը։ Հայտնի է, որ «Ֆանֆան վարդակակաչ» և «Փարիզի...
10:16 12/09/2022«Ակունք»-ն Անկախության տոնի առթիվ հանդես կգա բացօթյա համերգովՄարո Մուրադյանի անվան «Ակունք» պետական ազգագրական համույթը (Գեղարվեստական ղեկավար՝ Արթուր Շահնազարյան) հանդես կգա Հայաստանի անկախության տոնին նվիրված բացօթյա համերգով։ Համերգը տեղի կունենա սեպտեմբերի...
10:08 12/09/2022Ադրբեջանական հերթական զավեշտը. monumentwatch.org... հայերը 19-րդ դարում «գրիգորյան» խաչքարեր են ագուցել Արցախի եկեղեցիների պատերում՝ դրանով փորձել հայկականացնել «աղվանական» ժառանգությունը
09:51 12/09/2022Մահացել է ՀՀ վաստակավոր արտիտ Վրույր ՀարությունյանըԿյանքից հեռացել է Հովհաննես Աբելյանի անվան թատրոնի երկարամյա դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Վրույր Հարությունյանը։ Վրույր Հարությունյանը ծնվել է 1949 թվականին Կիրովականում (այժմ` Վանաձոր): 1968թ.
15:24 10/09/2022Արցախում քննարկվել է պետական դրամատիկական թատրոնի շենքի վերակառուցման նախագծային աշխատանքների ընթացքըԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանն ընդունել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը կից գիտամեթոդական խորհրդի մի խումբ անդամների՝ Վ.Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի շենքի...
22:02 09/09/2022Կայացավ Աելիտա Դոլուխանյանի «Մորուս Հասրաթյան. ինքնության և ժառանգության վավերագիրը» գրքի շնորհանդեսըՔայլող հանրագիտարան, գիտնական, ով իր կյանքը նվիրել է հայ ժողովրդի խնդիրներին։
18:22 09/09/2022Կամերային թատրոնը նշում է 50-ամյակըԿամարային թատրոնը նշում է կազմավորման 50 և պետական կագավիճակ ստանալու 40-ամյակները: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ-ից։ «Տոնական միջոցառումների շարքը մեկնարկել էր 2021 թ.-ի դեկտեմբերի 15-ից՝ թատրոնի...
18:02 09/09/2022Մենք կոշտ արձագանքել ենք Ադրբեջանի հակահայկական զեկույցին. ԻԿՕՄ Հայաստանի նախագահԹանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) 26-րդ գլխավոր վեհաժողովի երկու կոմիտեների գիտաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի պատվիրակության կողմից զեկույց է ներկայացվել պատերազմների հետևանքով մշակութային...
15:32 09/09/2022ԻԿՕՄ-ի վեհաժողովն ընդունել է «թանգարան»-ի նոր սահմանումՕրերս Պրահայում տեղի է ունեցել Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) 26-րդ գլխավոր վեհաժողովը, որին մասնակցել են աշխարհի 115 երկրների թանգարանային ոլորտի շուրջ 3000 ներկայացուցիչներ: Իր...
13:51 09/09/2022Եղիսաբեթ II-ի մահից հետո «Թագը» սերիալի նկարահանումները դադարեցվել ենՄեծ Բրիտանիայում սեպտեմբերի 8-ին մահացել է թագուհի Եղիսաբեթ II-ը։ Այս հաղորդագրությունից հետո թագավորական ընտանիքի մասին «Թագը» սերիալի նկարահանումները դադարեցվել են։ Նկարահանումների դադարեցման մասին...
13:11 09/09/2022Ամենահայտնի ֆլեյտահարներից Ջասմին Չոյն անհամբեր սպասում է Հայաստան այցինՍեպտեմբերի 10-ին՝ ժամը 19։30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա «Արմենիա» 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի հերթական համերգը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա մեր...
09:31 09/09/2022ԵՀԽ-ն Արցախի սրբավայրերի վերաբերյալ իր մտահոգությունն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ինԵկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի 11-րդ համագումարի արձանագրությունը արցախյան պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ։
09:14 09/09/2022Դիլիջանում կկայանա Հայրապետյանի «Քամի» ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերան«Քամի» ստեղծագործության պատվերը և մտահղացումը ծնվել է հենց Դիլիջանում, այդ նույն համերգասրահում, երբ պարոն Հայրապետյանը ստեղծագործում էր։
17:05 08/09/2022Շատ կուզենք տեղ տրամադրել, բայց պետք է մեր ռեսուրսները հաշվի առնենք. ԿԳՄՍ փոխնախարարը՝ Շուշիի գորգերի թանգարանի մասինՇուշիի գորգերի թանգարանի հավաքածուն Հայաստանի պատմության թանգարանում ցուցադրելու պայմանավորվածություն է եղել, սակայն այդպես էլ դեռ ցուցադրություն չի կայացել։ Ասուլիսում ՀՀ կրթության, գիտության,...
15:58 08/09/2022Թանգարանների գնային քաղաքականությունը կարող է վերանայվել. ԿԳՄՍ փոխնախարար«ԿԳՄՍ նախարարությունը թանգարաններում էլեկրոտրանային տոմսային համակարգերի համար հայտարարել է մրցույթ, որն այժմ ընթանում է։ Հույս ունենք կկարողանանք ունենալ միասնական համակարգ, որը կտա բազմաթիվ...
15:12 08/09/2022«Հնագույն մարդու հետքերով․ քարի դար». Հնադարյան բարձրարժեք նմուշներ՝ Հայաստանի պատմության թանգարանումԱյսօր Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի «Հնագույն մարդու հետքերով․ քարի դար» խորագրով ցուցասրահը

15:57 19/04/2016Harutyun Khachatryan’s “Deadlock” to premiere in Armenia on April 29General director of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival, Meritorious Artist of the Republic of Armenia and film director Harutyun Khachatryan’s movie, “Deadlock” will premiere in...
09:51 19/04/2016Peter Balakian – Pulitzer Prize winnerProse and poetry writer Peter Balakian, Armenian by nationality, received the Pulitzer Prize for Poetry for his “Ozone Journal”, informs the official website of The Pulitzer Prizes.
14:39 18/04/2016About 245 monuments endangered in ArmeniaA huge part of the 25.250 monuments preserved by the state need to be restored and renovated, said Deputy Head of the Agency on Preservation of Historical and Cultural Monuments, Samvel Musoyan...
10:29 14/04/2016Buyers of the Exhibition-sale at the Artists’ Union of Armenia not activeAn exhibition at the Artists’ Union of Armenia opened on April 12 featuring the 80 best works by the artists of the 1960-80s stored in the archives of the Union.
11:46 12/04/2016Melanya Balayan: Artsakh State Historical Museum of Local Lore includede in European tour packagesArtsakh State historical Museum of Local Lore annually has from 13.000 to 18.000 visitors including a growing number of foreigners, reports the official website of “Service for the Protection of...
10:46 12/04/2016The whole revenue of the exhibition-sale to be donated to ArtsakhAn exhibition at the Artists Union of Armenia to open on April 12 featuring the 80 best works by the artists of the 1960-80s stored in the archives of the Union.
19:19 01/04/2016Sashur Qalashyan: Possible to upgrade and operate the round complex of Zvartnots“Our aim is to maintain the round building of Zvartnots airport no matter how, be it a separate airport, or attached to the current one, or even if there is no airport,” said Honoured Architect of...
16:24 01/04/2016Vincenzo Bellini’s “Norma” at Yerevan Opera TheatreVincenzo Bellini’s Norma opera will be performed at Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet after Alexander Spendiaryan in Yerevan on April 4, after a long break.
13:53 01/04/2016Opera and Ballet National Theatre to have an art director, Andranik Arzumanyan saysAl. Spendaryian Opera and Ballet National Academic Theatre needs an art director although it is too early to speak of that, Andranik Arzumanyan, Director of the Theatre told reports at a meeting. To...
18:49 31/03/2016Concertmaster competition in Armenia5th Acomponists Competition after Heghine ter-Ghevondyan will take place at Komitas State Conservatory of Yerevan on April 2-7, informs the press service of Conservatory.
14:48 31/03/2016Government decides to merge Tamanyan and National Architecture Museum-InstitutesDuring government session on March 31, it was decided to reorganize SNCOs Alexander Tamanyan Research Museum-Institute and the National Museum-Institute of Architecture through merging.
12:02 31/03/2016Armenian specialists may be engaged in reconstruction works of Jesus’s Tomb of the Holy Sepulchre Jerusalem ChurchRenovation works of the Jesus’s Tomb of the Holy Sepulchre Church in Jerusalem are expected, and Armenian specialists may be involved in the works.
17:50 30/03/2016Zara Mkheyan about Eros Ramazzotti concert cancellationTrident Music Srl announced the news of Eros Ramazzotti concerts cancellation in Russia, Estonia and Armenia.
17:49 30/03/2016Assad calls on UN to help restore ancient city of PalmyraPresident Bashar al-Assad called on the United Nations and other international organizations on Wednesday to help Syria to restore Palmyra after government forces drove Islamic State militants out of...
09:41 30/03/2016Vladimir Spivakov and Moscow Virtuosi chamber orchestra in ArmeniaWorld famous conductor Vladimir Spivakov and Moscow Virtuosi chamber orchestra will have two concerts in Armenia on April 28 and 29 at Aram Khachaturian Grand Concert Hall.
14:06 29/03/2016Armenian Culture Week in TokyoVarious cultural events featuring Armenian and Japanese artists took place during the Armenian Culture Week in Tokyo on March 22-27.
13:26 29/03/2016David Grigoryan: We do our best to save Ramazzotti Yerevan concertAccording to reports Eros Ramazzotti Yerevan concert producer Trident Music Srl announced about the cancellation of the concert scheduled in Russia and Estonia, as well as the Yerevan concert on...
11:51 29/03/2016Week of Children's book and music kicks off in ArmeniaThe "Week of children's book and music” kicks off in Yerevan today. The Armenian Ministry of Culture informs that the cultural program is aimed at popularizing the literary and music art among...
09:51 29/03/2016The 12th Aram Khachaturian International Conducting Competition announcedAram Khachaturian Foundation announces the launch of the 12th Aram Khachaturian International Competition, which is held in the category of “Piano,” “Violin,” and “Violoncello” from June 6 to 14,...
17:29 28/03/2016Palmyra after the Islamic StateSome parts of the ancient citadel seem to have survived occupation by Islamic State and escaped its desire to destroy important archaeological sites, writes The Guardian referring to the liberation...